Programul complet al meciurilor de la Campionatul Mondial din 2018! Cine deschide turneul, când se dispută fazele eliminatorii şi data finalei

1 dec 2017 43075 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern
Programul complet al meciurilor de la Campionatul Mondial din 2018! Cine deschide turneul, când se dispută fazele eliminatorii şi data finalei

Rusia, selecţionata ţării gazdă, va întâlni echipa naţională a Arabiei Saudite, joi, 14 iunie, de la 17:00 (ora României), în meciul inaugural al Campionatului Mondial din 2018, pe Stadionul Lujniki din Moscova.

Printre meciurile importante din grupe se mai numără Portugalia - Spania, programat pe 15 iunie, Argentina - Croaţia, care se va disputa pe 21 iunie, sau Anglia - Belgia, cu prilejul căruia se va încheia faza grupelor, pe 28 iunie.

Runda optimilor de finală va avea loc între 30 iunie şi 3 iulie, faza sferturilor se va desfăşura în perioada 6-7 iulie, iar meciurile din semifinale se vor juca pe 10 şi 11 iulie. Finala mică a turneului este programată pe 14 iunie, cu o zi înaintea finalei de la Moscova.

Programul complet:

Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudită - Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 - Franţa - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 - Franţa - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 - Croaţia - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 - Elveţia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)

Optimi de finală:
30 iunie, ora 16:00 - locul 1 grupa C - locul 2 grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 - locul 1 grupa A - locul 2 grupa B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa B - locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa D - locul 2 grupa C (Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa E - locul 2 grupa F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa G - locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa F - locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa H - locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală:
6 iulie, ora 16:00 - câştigătoarea meciului 1 din optimi - câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 6 din optimi - câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 - câştigătoarea meciului 8 din optimi - câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)
7 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 3 din optimi - câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:
10 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 2 din sferturi - câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 4 din sferturi - câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Locul 3:
14 iulie, ora 16:00 - echipa învinsă în semifinala 1 - echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala
15, iulie, ora 17:00 - câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

 

Versiune selectata: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.