Gâlcă, învins din nou în Primera, după ce a condus: Getafe - Espanyol 3-1. Catalanii au ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie

17 ian 2016 3240 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern

Getafe - Espanyol 3-1 (Leon 29, Sarabia 37, Gomez 90+4  / Perez 26)

Costel Gâlcă şi Espanyol au continuat şi pe terenul lui Getafe perioada slabă pe care o traversează în ultimele săptămâni. Catalanii au pierdut din nou în Primera, 1-3, şi au ajuns pe locul al 14-lea.

Etapa a 20-a din campionatul Spaniei a reprezentat o nouă provocare pentru Gâlcă şi fotbaliştii săi. Espanyol a mers la Madrid, pentru meciul cu Getafe, vecina de clasament dinaintea rundei, dar lucrurile nu au mers aşa cum şi-a dorit antrenorul român, chiar dacă cel mai bun om al echipei, Hernan Perez, a deschis scorul în minutul 26. Până la pauză, însă, Pedro Leon şi Pablo Sarabia au întors scorul, Getafe arătând în multe momente că este echipa superioară.

A doua repriză a ieşit în evidenţă printr-un joc foarte deschis al ambelor formaţii. În minutul 57, Espanyol a trecut pe lângă egalare, dar execuţia din lovitură liberă a lui Salva Sevilla a lovit bara. Getafe a răspuns imediat, prin Pedro Leon, dar fostul fotbalist al Realului a lovit şi el bara în minutul 71 şi a mai rata o ocazie mare cu 15 minute înainte de final. În prelungiri, Sarabia a pasat decisiv pentru Moi Gomez, care a stabilit scorul final cu o execuţie frumoasă. Getafe - Espanyol s-a terminat 3-1, iar Gâlcă a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie pe banca echipei din Catalonia.

Echipele de start:
  • Getafe: Guaita - Suarez, Vergini, Cala, Yoda - J. Rodriguez, Lacern - Leon, V. Rodriguez, Sarabia - Vazquez
  • Espanyol: Pau - Correa, Gonzalez, Roco, Alvarez - Diop - Abraham, Salva Sevilla, Asensio, Perez - Caicedo

Constantin Gâlcă este faţă-n faţă cu un meci extrem de important. Duminică, 17 ianurie, de la 19:15, formaţia pregătită de tehnicianul român, Espanyol, dă piept cu Getafe, fosta formaţie a lui Marica şi Contra, pe Coliseum Alfonso Perez. Fostul antrenor al Stelei este în căutarea celei de-a doua victorii în Primera Division.

Cu o singură victorie în La Liga de când a preluat-o pe Espanyol, Gâlcă speră să nu plece cu mâna goală de la Getafe. Trupa din orăşelul din sudul Madridului este un adversar redutabil pe propriul teren, unde a pierdut doar de două ori şi a primit numai şase goluri în zece partide.

"Getafe este o echipă compactă, care nu lasă spaţii între linii şi, dacă nu mă înşel, este neînvinsă de cinci sau şase meciuri pe propriul teren. Vreţi sau nu, va fi puţin complicat. Sigur că este presiune, urmează meciuri foarte dificile, dar, repet, cel mai important şi cel mai dificil este acesta cu Getafe. Este important să scoatem puncte", a declarat antrenorul român la conferinţa de presă premergătoare partidei.

Spre deosebire de meciul din Cupa Regelui, contra Barcelonei, Gâlcă îi va putea folosi pe Hernan Perez, cel care se zvoneşte că are ofertă din ţările arabe, dar şi pe Pape Diop. Cei doi au fost suspendaţi în partida din Cupă. În schimb, îl pierde pe Javi Lopez, suspendat la rândul său.