LIVE BLOG Liga Campionilor | United a dat lovitura pe terenul lui Juventus, 2-1: golul genial al lui Ronaldo, anulat pe final! City și Real au „măcelărit” Șahtior și Plzen, Hoffenheim e eroina serii. Toate rezultatele, marcatorii și clasamentele

LIVE BLOG Liga Campionilor | United a dat lovitura pe terenul lui Juventus, 2-1: golul genial al lui Ronaldo, anulat pe final! City și Real au

GRUPA H

Clasamentul grupei după patru etape:

Juventus  – Manchester United 1-2 (Ronaldo 65 / Mata 86, Alex Sandro aut. 90)

â–ºJuventus: Szczesny – De Sciglio (Barzagli 83), Chiellini, Bonucci, Alex Sandro – Khedira (Matuidi 61), Pjanic, Bentancur – Dybala, Cristiano Ronaldo, Cuadrado (Mandzukic 90+2)
Rezerve: Perin – Rugani, Cancelo, Benatia
Antrenor: Massimiliano Allegri

â–ºManchester United: De Gea – A. Young, Smalling, Lidelof, L. Shaw – Matic, Pogba, Herrera (Mata 79) – Lingard, A. Sancez (Fellaini 79), Martial
Rezerve: S. Romero – Bailly, Darmian, Fred, Rashford
Antrenor: Jose Mourinho

Minutul 90+4: Rashford, ratare imensă! Martial conduce contraatacul, își lasă tânărul coleg singur cu Szczesny, dar Rashford finalizează prost și îl nimerește pe polonez.

Minutul 90: GOOOL UNITED! Incredibil, trupa lui Mourinho dă lovitura în minutul 90. Ashley Young centrează din stânga, Szczesny respinge în Pogba, mingea se lovește de Alex Sandro, iar apoi se duce în poartă. Ce revenire!

Minutul 86: GOL UNITED! Ce inspirație pentru Mourinho! Mata, cu stângul, execută perfect, peste zid, și toate ocaziile ratate de Juve se răzbună.

Minutul 85: Martial, singurul care contează în atacul lui United, creează o fază periculoasă, Szczesny respinge, apoi Pogba e faultat la marginea careului și Manchester are o șansă bună.

Minutul 79: Așa vrea Mourinho să conteze în meci. Ies Herrera și Sanchez, intră Mata și…Fellaini. Bune schimbări pentru o echipă care a tras un singur șut pe poartă tot meciul.

Minutul 75: Din nou treabă pentru Hațegan. Herrera îl lovește cu genunchiul pe Dybala și primește galbenul, apoi argentinianul protestează și e și el avertizat.

Minutul 74: Cuadrado iartă! Ronaldo așază mingea perfect, columbianul e liber la opt metri, însă se lasă pe spate și trimite mult peste.

Minutul 67: Ronaldo pasează pentr Pjanic, bosniacul șutează bine, în stânga lui De Gea, însă ibericul se întinde și respinge în lateral. United, dominată copios!

Minutul 65: GOOOL JUVE, CE GOOOL RONALDO! Bonucci trimite o pasă genială, de 40 de metri peste toată apărarea lui United, Ronaldo nu lasă mingea să cadă, prinde un vole senzațional și De Gea nici măcar nu mai apucă să plonjeze!

CLICK AICI PENTRU VIDEO

CR7 s-a bucurat alături de colegii săi, apoi și-a cerut scuze față de fanii lui United, cei care l-au ovaționat atâția ani.

Minutul 55: Hațegan umblă la buzunar. Alex Sandro e prea dur, îl faultează pe Young și românul echilibrează situația cartonașelor, 1-1.

Minutul 50: BARĂ‚ DYBALA! Argentinianul își pune mingea pe stângul letal, imprimă un efect superb, De Gea rămâne spectator, dar ghinionul său e că balonul se oprește în bara transversală.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA EXECUȚIA SUPERBĂ‚

Minutul 49: Martial, primul „diavol” care-l amenință pe Szczesny. Șut bun, în startul reprizei, puțin pe lângă.

Minutul 35: BARĂ‚ KHEDIRA! Ronaldo centrează din dreapta, neamțul cu origini tunisiene lovește destul de rău mingea, dar tot o trimite bine, la colțul lung, în exteriorul barei. Juve presează, United nu există pe plan ofensiv. Dar asta nu ne miră, pentru că ne uităm la omul de pe banca tehnică și găsim imediat explicația.

Minutul 34: DE GEA!!! Cuadrado trage foarte bine, din unghi, mingea e deviată de Matic și prinde un efect defavorabil pentru United, dar David de Gea arată de ce e considerat cel mai bun portar al lumii și respinge în ultima secundă, cu palma dreaptă.

Minutul 30: Hațegan vede perfect. Ander Herrera e tras la marginea careului de Pjanic, centralul din Arad e atent, vede faultul, și acordă o lovitură periculoasă, de la 24 de metri. Trage Alexis Sanchez, cu dreptul, dar nimerește doar zidul.

Minutul 17: Dreptul lui Ronaldo. Dintr-o poziție asemănătoare cu cea din care marca un gol legendar cu FC Porto, în poarta lui Helton, CR7 încearcă un șut de la distanță, dar execuția sa, cu dreptul, se duce pe lângă poartă. Start mai bun al lui Juve.

Minutul 12: Hațegan, primul galben. Matic îl faultează dur, din spate, pe Dybala, iar centralul român arată primul avertisment al meciului.

Minutul 5: Prima amenințare a lui Ronaldo. Șutul portughezului, lateral dreapta, se lovește de spatele lui Smalling și se duce în corner.

Valencia – Young Boys 3-1 (Mina 14, 42, Soler 59 / Assale 25)

â–ºValencia: Neto – Wass, Garay, Gabriel, Gaya – Soler, Coquelin, Kondogbia (Vezo 87), Guedes (Feran Torres 75) – Rodrigo, Mina (Gameiro 68)
Rezerve: Domenech – Batshuayi, Diakhaby,Latorre
Antrenor: Marcelino Garcia Toral

â–ºYoung Boys: Van Ballmoos – Mbabu, Lauper, Von Bergen, Benito – Fassnacht (Nsame 61), Sow, S. Junior, Ngamaleu (Sulejmani 46) – Hoarau (Aebischer 75), Assale
Rezerve: Wolfli – T. Schick, Camara, Bertone
Antrenor: Gerardo Seoane

Minutul 90+5: Fluier final pe Mestalla! 3-1 pentru Valencia, care ajunge la cinci puncte și trece peste Manchester United în clasament. Juve e lider, cu nouă puncte, elvețienii rămân cu un singur punct după patru meciuri și mai au doar șanse teoretice.

Minutul 78: ROȘU YOUNG BOYS! Sekou Sanogo se duce cu talpa pe tibie, aproape îi rupe piciorul lui Coquelin și nu-i lasă lui Istvan Kovacs decât varianta eliminării directe.

Minutul 56: GOL VALENCIA! Soler combină cu Rodrigo, scapă singur cu portarul, trage tare, cu dreptul la colțul lung, și spaniolii sprintează spre victorie.

Minutul 42: GOL VALENCIA! Soler centrează din flancul drept, balonul îl găsește liber în careu pe Mina care trimite în poartă și face dubla.

Minutul 37: GOL YOUNG BOYS! Assale marchează pentru 1-1 cu un șut imparabil de la marginea careului.

Minutul 25: OCAZIE YOUNG BOYS! Elvețienii sunt aproape de restabilirea egalității. Assale e servit ideal de Fassnacht, dar atacantul luftează din câțiva metri.

Minutul 14: GOL VALENCIA! Soler îl lobează pe Ballmoos, balonul lovește bara, iar Santi Mina e pe fază și deschide scorul în Spania.

Minutul 4: Gafă mare a brigăzii lui Istvan Kovacs, cu centralul Vasile Marinescu oprindu-l eronat pe Rodrigo din drumul spre gol.

GRUPA G

Viktoria Plzen – Real Madrid 0-5 (Benzema 21, 37, Casemiro 23, Bale 40, Kroos 67)

â–ºPlzen: Hruska – Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky – Prochazka, Hrosovsky – Havel (Petrzela 38), Cermak (Horava 61), Kopic – Chory
Rezerve: Kozacik – Ekpai, Pernica, Reznicek, Zeman
Antrenor: Pavel Vrba

â–ºReal Madrid: Courtois – Odriozola, Nacho, Ramos (J. Sanchez 59), Reguilón – Casemiro, Ceballos, Kroos (Isco 73)- Lucas Vázquez, Benzema (Vinicius 62), Bale
Rezerve: K. Navas – Asensio, Modric, F. Valverde
Antrenor: Santiago Solari

Minutul 67: GOL KROOS! După o pasă a lui Vinicius, abia intrat pe teren, neamțul face 5-0, apoi e înlocuit cu Isco.

Minutul 40: MARCHEAZĂ‚ ȘI BALE! Lucas centrează, Benzema deviază pe spate, Bale șutează din prima, din vole, iar stângul său e prea bun pentru ca Hruska să mai sară măcar după minge. 4-0, 40 de minute, chinul din tur, cu Lopetegui pe bancă și fanii fluierând, e dat uitării.

Minutul 37: Și mai sunt 12 până la Raul…Kroos centrează, Bale pasează cu capul, Benzema reia prin același procedeu, iar Hruska începe să se gândească, deja, că o seară în oraș alături de prietenă sau soție ar fi fost o alegere mult mai inspirată.

Pentru Karim, vorbim despre al 200-lea gol pentru Real în toate competițiile, devenind al șaptelea „galactic” care reușește această peformanță.

Minutul 23: GOL REAL MADRID! Hruska face o mare eroare când respinge în corner o minge care putea avea alt destin, Kroos pune mingea pe capul lui Casemiro, iar închizătorul brazilian o trimite perfect, aproape de bară. Easy job pentru Real.

Minutul 20: GOL REAL! Karim Benzema își arată clasa incontestabilă în momentul în care intră în careu, scoate din joc trei adversari cu un singur dribling, apoi finalizează calm, printre picioarele portarului Hruska. Gol de autor care-l duce pe Benzema la 58 de reușite, 13 sub Raul (71) în topul Ligii Campionilor. Doar Messi și Ronaldo au mai multe.

Minutul 9: BARĂ‚ PLZEN! La fel ca în meciul tur, cehii încep foarte bine, iar Nacho nimerește propria transversală, după o incursiune în careu și o centrare șutată a lui Hrosovsky.

ȚSKA Moscova – AS Roma 1-2 (Sigurdsson 51 / Manolas 4, Pellegrini 59)

â–ºȚSKA Moscova: Akinfeev – M. Fernandes (Schennikov 12), Becao,   Magnusson, Nababkin – Akhmetov (Khosonov 77), Bijol, Oblyakov – Vlasic, Sigurdsson (Chernov 64) – Chalov
Rezerve: Pomazun – Efremov, Nishimura, Zhamaletdinov
Antrenor: Viktor Goncharenko

â–ºAS Roma: Olsen – Santon, Manolas, Fazio, Kolarov – N’Zonzi, Cristante – Florenzi (J. Jesus 88), Pellegrini (Zaniola 82), Kluivert (Under 71) – Dzeko
Rezerve: Mirante – El Shaarawy, Mercano, P. Schick, Zaniolo
Antrenor: Eusebio Di Francesco

Minutul 90+4: Final de meci la Moscova! Roma bate greu, 2-1, face nouă puncte și se îndreaptă spre calificarea în optimi. Rușii rămân cu patru puncte și șansele lor de calificare stau în Plzen, care trebuie să o încurce pe Real.

Minutul 59: GOL ROMA! Cristante ratează șutul, mingea ajunge la Pellegrini, aflat la limita ofsaidului, iar pasatorul de la primul gol se transformă în marcator și își aduce echipa în avantaj.

Minutul 57: ROȘU ȚSKA! Magnusson îl faultează pe Kluivert la marginea propriului careu, primește al doilea cartonaș galben și va urmări de la vestiare restul meciului. Șansă bună pentru Roma, dar Kolarov bate slab lovitura liberă rezultată și nu face decât să testeze priza lui Akinfeev.

Minutul 51: GOL ȚSKA! Sigurdsson agață mingea la 14 metri de poarta adversă, se mișcă foarte rapid, trage din prima, cu dreptul, și restabilește egalitatea.

Minutul 45: OCAZIE ȚSKA! Sigurdsson își încearcă din nou șansa de la distanță, dar balonul este prins de Olsen.

Minutul 40: OCAZIE ȚSKA! Rușii au din nou șansa egalării, dar lovitura de cap a lui Sigurdsson se duce peste poartă.

Minutul 18:  OCAZIE ȚSKA! Vlasic șutează de la 20 de metrei, dar trimite puțin pe lângă poartă.

Minutul 4: GOL ROMA! Pellegrini centrează din corner, de pe partea dreaptă, Akinfeev iese total neinspirat din poartă și Kostas Manolas deschide scorul. Gafă mare a veteranului rus.

GRUPA E

Clasamentul grupei după primele patru etape:

Bayern Munchen – AEK Atena 2-0 (Lewandowski pen. 31, 71)

â–ºBayern: Neuer – Kimmich, Hummels, Boateng, Alaba – T. Muller, J. Martinez, Goretzka – Gnabry (R. Sanches 87), Lewandowski, Ribery (Rafinha 84)
Rezerve: Ulreich – Wagern, Sule, J. Rodriguez, Shabani
Antrenor: Niko Kovac

â–ºAEK Atena: Barkas – Bakakis, Lampropoulos, Chygrynskiy, Cosic, Hult – Galanopoulos (Galo 78), Simoes, Alef (Moran 67) – Ponce, Mantalos (Boye 79)
Rezerve: Tsintotas – Svarnas, Gianniotas,  Giakoumakis
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Minutul 71: TOT LEWA! Din al șaptelea corner, al bavarezilor, Muller deviază de la prima bară și golgheterul polonez face dubla simplu. Și nemții sunt calificați în optimi!

Minutul 61: Din nou Barkas. De data aceasta, goalkeeper-ul oaspeților face minuni la un șut al lui Lewandowski.

Minutul 55: Goretzka, la un pas de 2-0. După o pasă precisă în interiorul careului, redirecționează mingea sub bară, însă Barkas respinge peste.

Minutul 28: GOL LYON! Bavarezii beneficiază de un penalty, iar Lewandowski îl așteaptă pe Barkas să „sară”, apoi înscrie liniștit.

Benfica – Ajax 1-1 (Jonas 29 / Tadic 61)

â–ºBenfica: Vlachodimos – André Almeida, Ruben Dias, Jardel, Grimaldo – Fejsa, Gedson (Pizzi 75), Gabriel Pires – Salvio (R. Silva 46), Jonas (Seferovic 58), Cervi
Rezerve: Svilar –  A. Semedo, Krovinovic, N. Castillo
Antrenor: Rui Vitória

â–ºAjax: Onana – Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico – De Jong (Wober 86), Schöne – Ziyech, Van de Beek, Neres (Dolberg 74) – Tadic
Rezerve: Lamprou –  Labyad, Kristensen, K. Huntelaar, De Wit
Antrenor: Erik ten Hag

Minutul 61: GOL AJAX! Ziyech găsește o pasă luminoasă pentru Tadic, fostul adversar al României în Liga Națiunilor driblează portarul, apoi înscrie cu ceva noroc.

Minutul 45+3: Van de Beek, ce ocazie! Rămas singur la câțiva metri de poartă, șăsarul lui Ajax trimite pe lângă și semnează o ratare imensă.

Minutul 38: Ocazie pentru Ajax. Ziyech bate bine o lovitură liberă, mingea se duce spre vinclu, însă grecul Vlachodimos e atent și intervine.

Minutul 29: GOL BENFICA! Onana iese pe sub minge la un corner, Jonas preia pe piept, apoi își păstrează calmul și trimite în poartă, pe lângă doi fundași aflați pe linie.

Minutul 7: Cervi, aproape de gol. Aripa stângă a portughezilor trage bine, din careu, însă Onana se întinde și respinge.

GRUPA F

Lyon – Hoffenheim 2-2 (Fekir 20, Ndombele 28 / Kramaric 65, Kaderabek 90+3)

â–ºLyon: Lopes – Marcelo, Denayer, Morel – Rafael, Ndombèlé (Cheick 87), Tousart, Aouar, Mendy – Fekir (M. Dembele 74), Depay (B. Traore 87)
Rezerve: Gorgelin – Marcal, Terrier, Tete
Antrenor: Bruno Genesio

â–ºHoffenheim: Baumann –   Nuhu, Vogt, Bicakcic – Kaderabek, Grillitsch (Nelson 57), Demirbay (Nordveit 79), Schulz, Joeliton – Belfodil (Szalai 67), Kramaric
Rezerve: Kobel – Akpoguma, Brenet Grifo, Nordtveit
Antrenor: Julian Nagelsmann

Minutul 90+3: HOFFENHEIM DĂ‚ LOVITURA ÎN 10 OAMENI! Kaderabek egalează din pasa lui Joelinton și misiunea imposibilă despre care vă vorbeam mai devreme e realitate!

Minutul 65: GOL HOFFE! Kramaric, autorul unei duble în tur, reduce diferența din pasa lui Bicakcic.

Minutul 51: ROȘU HOFFE! Avertizat încă din minutul 19, Kasim face un fault în al șaselea minut al reprizei a doua, Danny Makkelie nu-l iartă și misiunea nemților devine imposibilă. Imediat, Denayer înscire pentru 3-0, dar reușita e anulată pentru ofsaid.

Minutul 28: 2-0 LYON! Mendy întoarce mingea la marginea careului de 16 metri, Ndombele o acoperă perfect, trimite violent și Baumann nu mai are ce face.

Minutul 20: GOL LYON! Mendy izbește transversala cu o execuție superbă, defensiva nemților bâlbâie mingea și, în cele din urmă, Fekir trimite în poartă din apropiere.

Manchester City – Șahtior 6-0 (David Silva 13, Gabriel Jesus pen. 26, pen 71, 90+2, Mahrez 81)

â–ºManchester City: Ederson – Walker (Danilo 61), Stones, Laporte, Zinchenko – Fernandinho, David Silva, Bernardo Silva – Mahrez, Sterling, Jesus
Rezerve: Muric – Gundogan, Aguero, Delph, L. Sane, Otamendi
Antrenor: Josep Guardiola

â–ºȘahtior:  Pyatov – Matyivenko, Kryvtsov, Rakitskiy, Ismaily – Maycon, Stepanenko – Taison, Kovalenko, Bolbat – Junior Moraes (Kayode 63)
Rezerve: Khocholava – A. Patrick, Butko, Dentinho, Wellington
Antrenor: Paulo Fonseca

Minutul 90+2: SET CITY, HAT-TRICK JESUS! După două goluri din penalty, vârful brazilian înscrie din pasa lui Mahrez și duce echipa în optimi în cel mai frumos mod posibil.

Minutul 84: GOL CITY! Înscrie și Mahrez, din pasa lui Gundogan, pentru ca umilința să fie completă.

Minutul 71: GOL CITY! Stepanenko îl faultează pe Silva în careu, Jesus nu ratează nici de această dată și trupa lui Guardiola continuă show-ul.

Minutul 49: GOL CITY! Sterling își ia revanșa pentru faza controversată din minutul 24, pleacă cu mingea de la 40 de metri, trece de doi adversari, apoi înscrie superb, cu dreptul, la colțul lung.

City e, astfel, prima echipă calificată în optimile competiției, iar Bayern are mari șanse să o urmeze.

Minutul 26: GOL CITY! Asistăm la unul dintre cele mai caraghioase penalty-uri din istorie! Lansat de Fernandinho, Sterling se împiedică atunci când e singur cu Pyatov, dar reputatul arbitru ungur Viktor Kassai acordă lovitură de la 11 metri, una pe care Jesus o transformă lejer.

Minutul 13: GOL CITY! Întâia reușită din meciurile începute la ora 22:00 poartă semnătura lui David Silva. După o fază creată de Mahrez, în dreapta, și o centrare foarte puternică, spaniolul doar a pus latul pentru a-l învinge pe Pyatov. Se anunță vremuri grele pentru ucraineni, pentru că odată pornită mașinăria lui Guardiola e aproape imposibil de oprit.