Magia lui Cristiano Ronaldo, anulată de inspiraţia lui Mourinho! CR7 a marcat un gol senzaţional, dar Manchester United a revenit incredibil şi s-a impus cu 2-1 la Torino. Cronica meciului în care Ovidiu Haţegan s-a ridicat la cel mai înalt nivel

7 nov 2018 10061 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Manchester United a revenit spectaculos pe final la Torino şi s-a impus cu 2-1. Campioana Italiei a suferit astfel prima înfrângere din actualul sezon, în toate competiţiile.

Manchester United a încercat să surprindă în primele minute ale duelului cu Juventus. Băieţii lui Jose Mourinho au verticalizat, au ieşit la joc, ba chiar au reuşit să se instaleze în jumătatea adversă în debutul jocului. După câteva centrări complet ratate ale lui Ashley Young, entuziasmul englezilor s-a stins. Ronaldo şi Dybala nu s-au agitat foarte mult în debut, după care au trecut la conducerea partidei. Sami Khedira putea deschide scorul în minutul 35, când a nimerit stâlpul din dreapta lui David De Gea. Portarul "diavolilor" era bătut, dar a fost salvat de bară. Ovidiu Haţegan a reuşit să ţină meciul în frâu în primele 45 de minute. I-a enervat puţin pe oaspeţi după ce a sancţionat o aruncare greşită de la margine a lui Anthony Martial, iar singurul jucător avertizat în prima repriză a fost Nemanja Matic, în minutul 12, după un fault dur comis la mijlocul terenului.

United a început în atac şi repriza secundă, iar Anthony Martial a semnat cea mai mare ocazie a englezilor. Francezul a trimis puternic la colţul lung, dar mingea a trecut de puţin pe lângă poarta lui Juventus. Paulo Dybala a răspuns cu un şut superb, din marginea careului, care a zguduit transversala porţii apărate de David De Gea. Haţegan a fost pe fază şi în minutul 55, când i-a acordat cartonaşul galben lui Alex Sandro, după o intervenţie întârziată asupra lui Ashley Young.

Magia lui Cristiano Ronaldo şi "remontada" nebună a lui Mourinho

Meciul s-a rupt cu 25 de minute înainte de final, când Cristiano Ronaldo a ieşit la rampă. Bonucci a trimis peste apărarea lui Mourinho, de la peste 40 de metri, iar CR7 l-a pierdut pe drum pe Lindelof şi a reluat din prima la colţul scurt. De Gea a clipit şi n-a apucat să vadă pe unde a trecut "racheta", iar când s-a întors a realizat că e 1-0. Portughezul s-a bucurat rezervat, după care şi-a prezentat scuzele în faţa suporterilor veniţi de la Manchester. Juventus a continuat să domine jocul după reuşita de 1-0 a lui Ronaldo, dar ocaziile nu s-au concretizat.

Când nimeni nu mai credea că United poate reveni pe tabelă, Juan Mata a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri, obţinută de Paul Pogba, spre disperarea italienilor. Introdus în minutul 79 în locul lui Herrera, Mata a oferit o replică pe măsură după eurogolul marcat de Cristiano Ronaldo. A urmat momentul care a redus la tăcere întreg stadionul. Ashley Young a centrat la bara a doua, iar Pogba a împins balonul în poartă pentru 2-1. A fost o fază extrem de dificilă pentru asistentul Octavian Şovre, care însă a lăsat fanionul jos, iar pe reluare s-a văzut că românul a judecat corect. Ovidiu Haţegan a avut şi el, per total, o prestaţie cât se poate de bună. Nu a ieşit cu nimic în evidenţă şi i-a lăsat pe jucători să ofere un meci cursiv, spectaculos, demn de o seară de Liga Campionilor.

S-a terminat 2-1 pentru United, iar Juventus a ratat şansa de a-şi asigura prezenţa în fazele eliminatorii. După cinci partide, campioana Italiei a reuşit să înscrie de şapte ori şi a încasat miercuri primele două goluri din actuala campanie. United a renăscut pe final şi a ajuns la şapte puncte, astfel că a luat o opţiune importantă pentru calificare, în dauna Valenciei."Liliecii" au cinci puncte, dar vor înfrunta Manchester pe teren propriu. La primul sezon în UCL, Young Boys Berna se află pe ultimul loc al Grupei H, cu un singur punct.