Atât de aproape de istorie!** VfB Stuttgart – Steaua 2-2

Atât de aproape de istorie!** VfB Stuttgart - Steaua 2-2

Cacau a trimis mingea de două ori în bară
Nikolic a ratat cea mai mare ocazie pentru echipa lui Becali

În ultimii 55 de ani, roș-albaștrii nu au reușit să obțină o victorie pe terenul unei formații germane. Steaua începuse meciul de aseară cu acest handicap psihologic, dar deși Reghecampf a menajat mai mulți titulari, roș-albaștrii au încântat pe alocuri în partida contra șvabilor.

Chiricheș a greșit la marcaj

Meciul a început în forță, cu multe faze de poartă, cu contraatacuri tăioase ca și cum se juca cu trofeul pe masă. Filip a avut primul șut pe poartă în primul minut, portarul respingând cu greu. Steaua a ținut-o pe adversara sa departe de poartă pentru o scurtă vreme, iar centrarea maghiarului Hajnal, de pe stânga (min. 5), l-a prins pe picior greșit pe Chiricheș și bosniacul Ibisevic a marcat lejer cu capul. 1-0 și se părea că Steaua va lua multe goluri. Dar replica românilor a venit foarte rapid, un minut mai târziu. Spiridușul Popa i-a pasat excelent în careu lui Nikolic, acesta și-a prelungit bine mingea, a fost faultat de portar, dar arbitrul a lăsat bine avantaj și Chipciu a reușit cel mai ușor gol din carieră.

Nemții au trecut din nou la conducea partidei. Pe rând, poarta lui Tătărușanu a fost încercată cu lovituri de cap din careu de Cacau, Ibisevic și Rodriguez. La Steaua, Szukala, cel mai înalt de pe teren a pus și el în pericol poarta gazdelor, mingea lovită cu capul de el trecând la o palmă de gol (30). Totuși, egal la pauză și meciul era departe de a fi jucat.

Tătărușanu a salvat cât a putut echipa

Reghecampf a surprins și la reluarea jocului. A făcut două schimbări. Au intrat Pintilii și Rusescu și au ieșit Filip și Prepeliță. Nemții însă au pus presiune mare, Tătărușanu a dat mari emoții în minutul 50 când a ieșit aiurea pe centrare. Dar portarul român s-a revanșat peste numai două minute când a reparat gafa lui Pîrvulescu și a blocat în situație de unul la unul. Publicul s-a ridicat în picioare în minutul 53, crezând că va fi gol. Cacau a lovit însă bara transversală, deși avea poarta goală! De partea cealaltă, Nikolic a ratat, în minutul 56, cea mai mare ocazie pentru Steaua. Din 7 metri, față în față cu Ulreich a tras mult peste. Cacau a mai dat-o în bară, încă o dată, în minutul 68. Steaua a avut noroc și a stat apoi mai mult la cutie preferând contraatacul. Această tactică a pus în pericol defensiva gazdelor, iar în minutul 80 Popa a obținut un penalty pe care Rusescu l-a transformat în forță. Era 1-2, ceva incredibil! Dar asediul nemților la poarta românilor a continuat până la final și Chiricheș a greșit marcajul la Niedermeier. Fundașul lui Stuttgart a marcat, în minutul 85 și partida s-a încheiat 2-2. Păcat de efortul Stelei, care dacă era mai atentă putea da lovitura.

STEAUA: Tătărușanu – Georgievski, Szukala, Chiricheș, Pârvulescu – Prepeliță, Bourceanu, Filip – Popa, Nikolic, Chipciu

Rezerve: Stanca, Gardoș, Latovlevici, Martinovic, Pintilii, Rusescu, Rocha

STUTTGART: Ulreich – Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka – Kvist, Gentner – Tunay Torun, Hajnal, Cacau – Ibisevic

Rezerve: Ziegler, Rudiger, Harnik, Bah, Traore, Holzhauser, Okazaki

AICI AI COMENTARIUL MINUT CU MINUT AL MECIULUI

FINAL DE MECI! Steaua a fost aproape de prima victorie din istorie cu nemtii! Stuttgart – Steaua 2-2

Min90+2: Traore centreaza, mingea este respinsa in corner
Min90: Rusescu s-a rupt si nu mai poate continua! Este scos in afara terenului
Min90: Tatarusanu este erou! Scoate de doua ori de pe linia portii
Min89:
Sakai centreaza, Chiriches respinge in corner
Min87: Latovlevici recupereaza si suteaza bine, dar mingea ocoleste poarta
Min85: GOL STUTTGART! Niedermeier inscrie cu o lovitura de cap de langa Chiriches

Min78: Latovlevic este chemat de la incalzire
Min77: Georgievski il lanseaza excelent pe Chipciu, dar acesta isi pierde suflul si cade. Jocul este lasat liber
Min76: Tatarusanu respinge la un sut din afara careului
Min75: Okazaki este in careu, dar Parvulescu blocheaza sutul
Min73: Pintilii scapa foarte bine din incercuire, dar este faultat! Steaua pierde insa repede posesia

Min72: Steaua a cazut in ultimele minute, nemtii preseaza
Min71: Steaua pleaca pe contraatac, Pintilii alege cea mai proasta solutie si suteaza de la mare distanta, dar pe langa poarta
Min70: Hajnal centreaza periculos, Chiriches respinge bine
Min68: Faza buna a nemtilor! Mingea ajunge la Cacau, care suteaza in transversala
Min67: Cacau este in careu, incearca sa suteze pe langa Szukala, dar mingea este blocata
Min66: Centrare in careul Stelei, mingea ajunge la Nikolic, care scoate faultul
Min64: Contra violenta a Stelei, mingea ajunge la Adi Popa, acesta intoarce pentru Rusescu, dar sutul este slab

Min62: ⇔ Iese Tunay Torun si intra Okazaki
Min62:
Faza buna a Stelei, dar centrarea lui Georgievski este blocata
Min60: Tunay Tortun paseaza lamentabil si Steaua scapa cu bine
Min59: Nikolic scapa pe dreapta, este blocat dar arbitrul indica repunere din sase metri
Min58: Rusescu suteaza slab din pozitie ideala
Min57: Steaua are inca o ocazie uriasa! Mingea este insa sutata slab din centrul careului mare
Min57: Rusescu paseaza ideal, Nikolic este singur cu portarul dar suteaza peste poarta! Ratare imensa a Stelei

Min56: Sakay trece de Parvulescu, intra in careu, dar se sperie de Tatarusanu si scapa mingea in aut de poarta
Min55: Nemtii preseaza, dar centrarea lui Sakay este in afara portii
Min53: Ocazie uriasa a nemtilor, mingea loveste transversala si Tunay Torun inscrie un gol turcesc
Min52: Tatarusanu isi spala pacatele la o greseala incredibila a lui Parvulescu! Tunay Torun finalizeaza slab
Min50: Tatarusanu iese gresit si este aproape de o mare gafa! Mingea cade pe plasa
Min50: Parvulescu faulteaza si Stuttgart are lovitura libera

Min49: Adi Popa intra in careu si incearca sutul centrare, dar mingea ocoleste poarta
Min48: Pintilii paseaza in spatele apararii gazdelor, dar mingea este preluata gresit de Georgievski
Min47: Rusescu preseaza si Steaua obtine cornerul la o faza care nu anunta nimic
Min46: Incepe repriza secunda
Min46:
⇔ Iese Prepelita , intra Rusescu
Min46: ⇔ Iese Filip, intra Pintilii

FINALUL PRIMEI REPRIZE! Steaua termina prima parte la egalitate cu Stuttgart, dupa golul marcat de Chipciu

Min45+1: Adi Popa incearca o pasa catre Nikolic, dar mingea iese in afara terenului
Min45: Szukala este peste Ibisevic si castiga duelul aerian
Min44: Boka parca este pe tot terenul, dar se pierde in momentul centrarii. Steaua are mingea
Min42: Chiriches respinge din plonjon, la o centrare periculoasa
Min41: Adi Popa incearca sa combine cu Georgievski, dar nemtii recupereaza
Min39: Rodriguez trimite bine cu capul, Tatarusanu scapa si de data asta! Steaua are lacune in faza de aparare

Min38: Chiriches intervine excelent la o minge centrata de Gentner din careu
Min36: Bourceanu intra extrem de dur, desi mingea iesea in aut! Stelistul scapa de galben
Min35: Steaua preseaza in terenul gazdelor, mingea ajunge pana la portarul Ulreich
Min34: Nemtii pleca pe contra, Sakai este la primire si Stuttgart are ocazie mare
Min33: Prepelita pleca pe contra, incearca driblingul, dar cade si Stuttgart are posesia
Min31: Ibisevic cade de langa Bourceanu si scoate lovitura libera

Min30: Bourceanu centreaza bine, Szukala reia milimetric pe langa bara! Ocazie mare Steaua
Min29: Adi Popa loveste bine mingea, dar aceasta se loveste de zid! Corner pentru Steaua
Min29: II Kvist vede cartonasul galben
Min28:
Chipciu pleaca pe atac, patrunde printre trei adversari si scoate lovitura libera
Min26: Faza superba a lui Popa, dar centrarea este respinsa
Min25: Cacau suteaza puternic, mingea ocoleste poarta lui Tatarusanu

Min23: Gentner suteaza de la distanta, mingea trece putin peste poarta lui Tatarusanu
Min20: Chiriches intervine excelent la o minge in careu
Min19: Faza snur a Stelei, dar Adi Popa scapa mingea in aut
Min18: Inca o faza in careul Stelei, dar Ibisevic este in offside
Min17: Faza buna a nemtilor, Tatarusanu retine la sutul lui Niedermeier
Min16: Tatarusanu intervine bine la o faza incalcita in careu, Adi Popa pleaca pe contra si scoate aruncarea de la margine

Min14: Prepelita faulteaza in propriul teren, nemtii au lovitura libera
Min14: Steaua iese bine din aparare, dar Bourceanu joaca periculos
Min12: Ocazie uriasa Steaua! Bourceanu suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera
Min11: Popa scoate o lovitura libera de la marginea careului mare
Min10: Steaua ramane in atac, centrare catre Nikolic, dar acesta sare sub minge
Min8: Nikolic respinge din careu la o minge trimisa din corner

Min6: GOOL STEAUA! Chipciu egaleaza dupa o pasa de geniu a lui Popa catre Nikolic, acesta cade in careu si mingea ajunge la Chipciu, care marcheaza
Min5: GOL Stuttgart! Ibisevic pune capul la o centrare si il bate pe Tatarusanu! Stuttgart – Steaua 1-0