Spania - Franţa şi Italia - Anglia, în SFERTURI! "Coafaţi" de Rooney! Anglia - Ucraina 1-0! Ucrainenii au avut un gol anulat: 3 arbitri nu au văzut mingea în poartă

Comentează şi tu
Ultimul update 20 iun 2012
Spania - Franţa şi Italia - Anglia, în SFERTURI! "Coafaţi" de Rooney! Anglia - Ucraina 1-0! Ucrainenii au avut un gol anulat: 3 arbitri nu au văzut mingea în poartă LIVE TEXT Anglia - Ucraina, Grupa D - EURO 2012 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/18666/9739740/2/sheva.jpg

Revenirea lui Rooney, după cele două etape de suspendare, s-a dovedit a fi cu noroc pentru englezi. Atacantul lui United a înscris unicul gol al partidei, în debutul celei de-a doua reprize, după ce ratase în prima parte alte două ocazii bune de a marca.

Anglia va merge mai departe în sferturile EURO, din postura de câştigătoare a grupei, şi va întâlni Italia, în sfertul de finală ce se va disputa pe 24 iunie, începând cu ora 21.45.

Min. 90+3 - Final de meci.

Min. 90+1 - Yarmolenko încearcă un şut pretenţios, dar balonul se duce peste.

Min. 90 - Se arată trei minte de prelungire.

Min. 87 - <=> Schimbare la Anglia. Iese Rooney, intră Oxlade Chamberlain.

Min. 86 - xx Shevchenko primeşte galben.

Min. 82 - <=> Schimbare la Anglia. Iese Welbeck, intră Carroll

Min. 81 - Nazarenko trage peste poartă de la peste 20 de metri.

Min. 78 - xx A. Cole vede galben.

Min. 78 - <=> Schimbare la Ucraina. Iese Garmash, intră Nazarenko.

Min. 77 - <=> Schimbare la Ucraina. Iese Milevsky, intră Budko.

Min. 74 - xx Rakitsky primeşte galben.

Min. 73 - xx Gerrard este avertizat.

Min. 70 - <=> Schimbare la Ucraina. Iese Devic, intră Shevchenko.

Min. 69 - <=> Schimbare la Anglia. Iese Milner, intră Walcott.

Min. 68 - Pyatov are o intevenţie remarcabilă la şutul din voleu al lui A. Cole. Corner pentru Anglia.

Min. 64 - Rooney execută o lovitură liberă pe lângă poartă

Min. 63 - xx Tymoschuk vede galben.

Min. 62 - ! Terry respinge o minge ce la prima vedere părea că nu a trecut de linia porţii, dar reluările confirmă faptul că brigada de arbitri a greşit neacordând golul la reluarea lui Devic.

Min. 61 - Milevsky reia cu capul peste poartă, din 6 metri.

Min. 59 - Rooney faultează în atac.

Min. 55 - Konoplyanka trage de la 35 de metri peste poartă.

Min. 54 - Rooney scapă singur pe contraatac, dar este ajuns de fundaşii Ucrainei.

Min. 52 - Centrarea lui Gusev, de pe dreapta, este respinsă de Hart de sub bara transversală.

Min. 47 - GOL ANGLIA! Rooney trimite cu caul în poartă, din 2 metri, după o centrare perfectă a lui Gerrard, de pe dreapta.

Min. 46 - A început a doua repriză.

Min. 45 - Finalul primei reprize.

Min. 43 - Yarmolenko obţine un corner după ce dribleză mai mulţi fundaşi în careul englez.

Min. 38 - Anglia ţine mingea cu pase scurte, presingul Ucrainei este inutil.

Min. 32 - Până în acest moment, Anglia nu a avut niciun şut pe poartă.

Min. 30 - Yarmolenko ratează din poziţie bună, şutul său la colţul lung este reţinut de Hart.

Min. 26 - Ashley Cole centrează lung de pe stânga, Rooney reia cu capul pe lângă poartă.

Min. 24 - Gerrard centrază de la 30 de metri, poziţie lateral dreapta, Rooney nu poate relua pe poartă şi mingea este deviată de Pyatov în corner.

Min. 22 - Gusev trimite de la 16 metri peste poarta lui Hart.

Min. 17 - Konoplyanka trage în Terry de la 25 de metri, mingea ajunge la Tymoschuk, dar şutul acestuia se duce peste poartă.

Min. 15 - Rakitskiy trage peste poartă de la peste 20 de metri.

Min. 14 - Gusev respinge cu capul o centrare de pe dreapta şi Anglia are primul corner al partidei.

Min. 11 - Cole centrează de pe stânga, Pyatov reţine fără probleme.

Min. 7 - Garmash trage de la 30 de metri, mingea ocoleşte vinclul porţii lui Hart.

Min. 3 - Debutul partidei îi găseşte pe ucraineni în ofensivă.

MIn. 1 - A început partida.

Pe 19 iunie, la Doneţk, începând cu ora 21:45, Anglia întâlneşte Ucraina în ultimul meci al celor două naţionale în Grupa D.

Echipele de start:

Anglia (4-4-1-1): Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker, Young - Rooney - Welbeck
Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

Ucraina (4-1-2-1-2):
Pyatov - Gusev, Rakitskiy, Khatcheridi, Selin - Tymoschuk - Yarmolenko, Konoplyanka - Garmash - Milevsky, Devic
Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Mikhalik, Butko, Aliyev, Rotan, Nazarenko, Shevchenko, Voronin, Seleznyov

Central: Viktor Kassai

Anglia
Portari: Joe Hart, Robert Green, Jack Butland
Fundaşi: Glen Johnson, Ashley Cole, Gary Cahill, John Terry, Leighton Baines, Phil Jones, Joleon Lescott, Phil Jagielka
Mijlocaşi: Steven Gerrard, Frank Lampard, Ashley Young, James Milner, Scott Parker, Stewart Downing
Atacanţi: Theo Walcott, Andy Carroll, Wayne Rooney, Alex Oxlade-Chamberlain, Jermain Defoe, Danny Welbeck

Ucraina
Portari: Maxym Koval, Andriy Pyatov, Oleksandr Goryainov
Fundaşi: Yevhen Selin, Yevhen Khacheridi, Olexandr Kucher, Vyacheslav Shevchuk, Taras Mikhalik, Yaroslav Rakitskiy, Bohdan Butko
Mijlocaşi: Anatoliy Tymoshchuk, Denys Garmash, Olexandr Aliyev, Oleh Gusev, Ruslan Rotan, Serhiy Nazarenko, Yevhen Konoplyanka
Atacanţi: Andriy Shevchenko, Andriy Voronin, Andriy Yarmolenko, Artem Milevskiy, Yevhen Seleznyov, Marko Dević