Când o ţară întreagă răsuflă uşurată. Messi şi Rojo, vegheaţi 'de sus' de Maradona, duc Argentina în optimi pentru un duel-şoc cu Franţa. Cronica meciului

26 iun 2018 6672 afişări Comentează şi tu CM 2018

Leo Messi şi "Pumele" din naţionala Argentinei au început meciul cu Nigeria cu cuţitul la os. Totul sau nimic. Victoria înseamnă calificarea în optimi, orice alt rezultat înseamnă îmbarcarea în primul avion Moscova - Buenos Aires. Jorge Sampaoli schimbă sistemul, schimbă şi componenţa primului "11".

Argentina începe meciul cu "Super Vulturii" în 4-4-2, cu Rojo, Banega, Di Maria şi Higuain nume noi printre titulari. Începe galopul spre victorie. Totul merge bine, sud-americanii combină bine, fără rezultat, însă, până la capătul primul sfert de oră. Minutul 15.

Ever Banega îl găseşte excelent pe Messi cu o pasă verticală în adâncime de la mijlocul terenului, superstarul argentinian preia excelent cu piciorul stâng, îşi pune mingea pe dreptul şi trage după ce mai face un pas, iar balonul scutura plasa lui Uzoho, e 1-0 şi speranţele "Pumelor" sunt din ce în ce mai mari. Începe acelaşi joc de pase, fără finalizare pentru Messi & Co. Pauză, s-au scurs cele 45 de minute, iar Cakir fluieră şi trimite echipele la cabine.

Când îţi doreşte prea mult... greşeşti!

Repriza a doua începe cum nu se poate mai prost pentru argentinieni, în ciuda discursului pe care Messi l-a ţinut în faţa colegilor înainte de a reveni pe gazon, de la cabine. La cinci minute după pauză, în minutul 50, Mascherano face un fault stupid în careu, iar arbitrul Cuneyt Cakir dă penalty! Moses trage şi înscrie cu siguranţă, iar Messi & Co. încep din nou galopul pentru victorie.

Jocul nu se mai leagă la fel ca în primele 45 de minute, argentinienii se aruncă în atac, iar africanii încearcă doar varianta contraatacului. Sampaoli reacţionează şi bagă în teren doar jucători de atac. Pavon, Meza şi Aguero au intrat pe parcursul reprize secunde.

Suflul de uşurare al unei ţări întregi

Argentinienilor le-a trecut glonţul pe la ureche în minutul 77, când mingea l-a atins pe mână pe Rojo, în careu. Nigerienii s-au dus peste arbitrul turc Cakir, acesta a apelat la VAR, dar a decis că nu acordă lovitură de la 11 metri. Jocul a continuat.

Suspansul a continuat până în minutul 86, când Marcos Rojo a pus latul bine la o centrare a lui Meza, din dreapta, şi l-a învins pe Uzoho. Şutul, plasat bine de fundaşul lui Manchester United, nu a putut fi oprit de goalkeeperul african. Messi & Co. au tras de timp în final şi, în cele din urmă, Cuneyt Cakir a pus capăt celor 90+4 minute de joc. Argentina s-a calificat în optimile de finală ale Mondialului, profitând şi de victoria Croaţiei cu Islanda, 2-1. În optimi, argentinienii vor da peste Franţa.