Au scufundat "Vikingii"! Dubla lui Musa a pecetluit soarta unui meci urmărit de o întreagă naţiune. Cronica partidei Nigeria - Islanda 2-0

22 iun 2018 2228 afişări Comentează şi tu CM 2018

Meciul dintre Islanda şi Nigeria a fost, cel mai probabil, foarte urmărit în Argentina. După eşecul dezastruos al băieţilor lui Sampaoli cu Croaţia, scor 3-0, soarta lor a depins, în mare parte, de rezultatul acestui meci.

”Vikingii” au început în forţă meciul cu Nigeria, şi au semnat singurele două ocazii ale primei reprize. Sigurdsson a executat perfect o lovitură liberă, cu efect, dar Uzoho s-a opus deschiderii scorului. Acelaşi Sigurdsson s-a mai remarcat cu un şut slab, reţinut de goalkeeper-ul nigerian. Posesia a fost de partea africanilor în prima repriză, cu un procentaj de 65%, dar ocaziile au lipsit de la poarta lui Halldorsson, eroul islandez în prima partidă din istoria Cupei Mondiale pentru ţara cu 300.000 de locuitori, împotriva Argentinei.

Prima parte s-a încheiat cu o luptă surdă pentru anihilarea oricărei încercări ofensive de partea ambelor echipe. Arbitrul neo-zeelandez Matt Conger a fluierat finalul celor 45 de minute.

Sclipirile care au înviorat un meci anost

Un contraatac a "spart" tabela meciului de la Volgograd. După un corner executat prost de islandezi, Mikel a respins, iar mingea a ajuns în banda dreaptă la Moses, acesta a avansat cu mingea la picior şi a centrat pentru Musa, iar atacantul a finalizat cu stil. A preluat din prima balonul expediat din dreapta, şi-a aşezat mingea perfect pentru şut şi a tras puternic, învingându-l pe Halldorson. Era minutul 49.

După gol, meciul s-a animat şi islandezii au ieşit la joc. Totul s-a liniştit însă după doar 10 minute, iar cele două echipe au trecut din nou la jocul aşezat pe care l-au jucat şi până la gol. Totul a mers în aceeaşi notă, până când Musa a luat o acţiune pe cont propriu şi a ajuns la finalizare, înscriind după ce a driblat şi portarul.

Când şi căpitanul cedează în cel mai important moment

La cinci minute după golul doi al lui Musa, Islanda a beneficiat de un penalty, după un fault al lui Ebuehi în careu. Gylfi Sigurdsson a luat mingea ca să execute, însă şutul său a trecut peste bara transversală. Până la final, nordicii au mai irosit două şanse de a reduce din diferenţă, însă nimic nu s-a mai întâmplat. Matt Conger a fluierat la finalul celor 90+6 minute şi ultima etapă a grupei va fi una de foc.