LIVE BLOG CM 2014, ziua 19 | Belgia și Argentina se vor întâlni în sferturile de finală după ce au suferit în „optimi” în fața Statelor Unite, respectiv a Elveției

• Publicat:
  • Actualizat:

• Meciurile de azi

• ARGENTINA – ELVEȚIA 1-0 (Di Maria ‘118)

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo (‘105+1 Basanta) – Gago (‘105 Biglia), Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi (’74 Palacio)

ELVEȚIA:  Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schaer, Rodriguez – Behrami, Inler – Xhaka (’66 Fernandez), Shaqiri, Mehmedi (‘113 Dzemaili) – Drmic (’82 Seferovic)

• BELGIASUA 2-1 (De Bruyne 93, Lukaku 103 / Bradley 107)

BELGIA:

Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel – Mertens (Mirallas 60), De Bruyne, Hazard (Chadli 111) – Origi (Lukaku 91)

SUA: Howard – Johnson, Cameron, Besler, Gonzalez, Beasley – Bedoya, Bradley, Jones, Zusi (Wondolowski 72) – Dempsey

01:37 Acestea au fost optimile de finală. Ne reîntâlnim tot aici vineri, odată cu începerea sferturilor. Programul îl puteți vedea mai jos

VINERI
GermaniaFranța, ora 19:00
BraziliaColumbia, ora 23:00

SÂMBĂ‚TĂ‚
Argentina – Belgia, ora 19:00
OlandaCosta Rica

01:31 Se fluieră finalul meciului!  Belgia merge în sferturile de finală, unde va întâlni Argentina. Pentru europeni au înscris De Bruyne și Lukaku, în timp ce SUA a punctat prin tânărul Green.

01:24 INCREDIBIL COURTOIS! Portarul belgian îl blocheayă pe Dempsey, ajuns în situație de gol după o fază superbă, copiată din fotbalul american!

01:21 FANTASTIC TIM HOWARD! Lukaku a pătruns în careul american, a șutat, dar acolo a fost din nou fantasticul portar al Statelor Unite. A ajuns la 16 parade în această seară

01:17 GOOOOOOOOOOOL SUA! Bradley reduce din diferență. Meciul este relansat cu 12 minute înainte de fluierul final

01:13 Performanță incredibilă pentru portarul Statelor Unite, Tim Howard! Goalkeeper-ul americanilor a reușit 15 parade în această seară, record la acest Campionat Mondial

01:11 GOOOOOOOOOL BELGIA! De Bruyne pasează perfect pentru Lukaku, iar vârful de atac nu iartă din interiorul careului

01:00 GOOOOOOOOOOL BELGIA! De Bruyne deschide scorul cu un șut la colțul lung după o fază creată de nou-intratul Lukaku. Howard este, în sfârșit, învins!

00:57 Au început prelungirile ultimei optime de finală! Este al cincilea meci din această fază a competiției care are nevoie de prelungiri

00:51 Ocazie uriașă pentru americani! Wondolowski nu e stare să trimită în poartă dintr-o situație incredibilă. Mijlocașul s-a trezit singur cu Thibaut Courtois, dar șutul său s-a dus peste poartă. A fost ultima fază a timpului regulamentar. Se intră în prelungiri și de această dată.

00:46 A venit și Barack Obama! Nu face declarații. Se uită la meci.

00:34 Howard intră pe lista celor mai buni portari de la CM. Goalkeeper-ul Statelor United face minuni în fața jucătorilor belgieni. Ultimul care a ratat a fost Mirallas, care în situație de unu la unu a fost blocat de portarul lui Everton

00:25 La Casa Albă, aia din Washington, nu de la Pădurea Băneasa, ziariștii așteaptă cuminți o declarație de presă. Ce-i drept, nu cred că i-ar deranja prea mult dacă acea declarație ar veni după finalul meciului

00:14 Belgia presează și a avut deja trei ocazii mari în această repriză secundă. Origi a semnat două dintre ele. Prima dată a trecut pe lângă minge, deși era singur cu poarta goală (52), iar a doua a venit în urma unei lovituri de cap care a lovit bara transversală (56). Vertonghen a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, dar șutul său din careu a fost blocat de Howard (57)

00:10 Din cele opt meciuri din această fază a competiției, ultimele șase au avut un numitor comun, și anume, toate au fost 0-0, la pauză. Totuși, să sperăm că vom vedea și goluri, nu de alta, dar această Cupă Mondială începuse tare bine

00:03 A început repriza a doua! Americanii sunt îmbrăcați în tricouri și șorturi albe și atacă de la stânga la dreapta. Nu vă ajută cu nimic această informație, dar am devenit nostalgici

00:00 Vă spuneam mai devreme de fanul care a intrat pe teren și pe care nu l-a filmat nicio cameră de luat vederi. Ei bine, el era îmbrăcat cu un tricou pe care era inscripționat mesajul „Salvații copiii din favele”. Ca să înțelegem, nimeni nu are nevoie de politică pe terenul de fotbal, cu atât mai puțin Sepp Blatter.

23:48 S-a încheiat prima repriză! Belgia a fost mai prezentă în joc, dar nici SUA nu a arătat ca o echipă resemnată. Deși nu ne place vorba asta pentru că e foarte folosită de Aurel Țicleanu, meciul chiar e deschis oricărui rezultat.

23:41 Soccer sau nu, pe americani i-a prins febra meciului. Mai jos puteți vedea o imagine cu un stadion arhiplin din Statele Unite.

23:36 V-am arătat zilele trecute că Rihanna urmărește foarte atent meciurile de la Campionatul Mondial. Ei bine, avem motive să credem că celebra cântăreață s-a apucat și de pariuri. Altfel nu ne explicăm mesajul: „Am nevoie de un gol în prima repriză. Mulțumesc, Belgia!”

23:31 Marouane Fellaini nu știe cu varza, cum ar zice ziariștii mai experimentați. De ce spunem asta? Păi, în primele 30 de minute a reușit doar 44% pase bune. Și nu e ca și cum ar fi vreun coordonator de joc care să caute doar culoarele dintre fundașii americani

23:24 Leo Messi a oferit încă un meci mare la acest Campionat Mondial. Totul sub privirile Antonellei, mama copilului său. Scriem așa pentru că nu suntem foarte siguri că s-au luat cu acte. În fine, domnișoara a trăit la intensitate maximă finalul meciului cu Elveția

23:20 Ocazie pentru americani! Bradley s-a împiedicat în minge de aproximativ două ori, mingea a ajuns la Dempsey, care a șutat din prima, direct în brațele lui Courtois, cel care e înalt chiar și atunci când ești la ultimul etaj al stadionului

23:16 Un suporter a intrat pe teren, a alergat câțiva zeci de metri, niciun jandarm nu s-a dus după el și s-a predat după ce a obosit. Deși e cel mai interesant lucru de până acum, FIFA a avut grijă să nu vedem prea mult din această întâmplare

23:12 Nu scriem nimic pentru că nu se întâmplă nimic. Dacă nu ne credeți, citiți ce preocupări are acest jurnalist britanic, Grant Wahl pe numele său, prezent la meci: „Stau aproape în ultimul rând al stadionului, iar Courtois pare uriaș chiar și de aici”

23:01 A început partida! La prima fază a jocului, Origi a scăpat singur către poarta lui Howard! Șutul său a fost respins cu piciorul de goalkeeper-ul american

22:56 Se intonează imnurile celor două țări și recunoaștem că pe cel al Americii îl știm din filme, mai puțin de la fotbal. Ah, și de la Olimpiadă!

22:34 Mai sunt mai puțin de 30 de minute până la startul meciului Belgia – SUA, iar Mihai Stoichiță, prezent în studioul TVR, nu înțelegea de ce Di Maria și Lavezzi au început meciul pe stânga, respectiv dreapta. Apoi, când Sabella i-a schimbat între ei, fotbalul și-a recăpătat sensul și în ochii fostului antrenor de la Steaua, cunoscut și sub numele de Mihai „Sună-mă când vrei, patroane!” Stoichiță.

22:23 Cine credea că în timpul Wimbledonului tenismenii sunt conectați 100% la Campionatul Mondial. Roger Federer l-a învins astăzi pe Tommy Robredo, în trei seturi, iar apoi a dat fugă în camera de hotel să vadă meciul țării sale împotriva Argentinei. Culmea, a avut timp să îl ațâțe și pe argentinianul Del Potro. Dialogul dintre cei doi îl puteți citi în tweetul de mai jos

22:10 Mai sus puteți vedea echipele de start de la Belgia – SUA. Kompany a revenit printre titulari după ce a ratat ultimul meci din grupe împotriva Coreei de Sud. Fundașul s-a recuperat după o accidentare musculară și va purta banderola de căpitan în această seară. În continuare, Wilmots îl ține pe bancă pe Lukaku și îl titularizează pe Origi

21:58 Ottmar Hitzfeld și-a anunțat retragerea din activitate la finalul meciului. Antrenorul a suferit și o pierdere uriașă în aceste zile, când a fost anunțat că fratele său a decedat.

În cariera de antrenor, Hitzfeld le-a antrenat pe Zug 94, Aarau, Grasshoppers, Dortmund, Bayern și naționala Elveției. În total a câștigat 25 de trofee:

Cupa Intercontinentală: 2001

Lukas Podolski a fost unul dintre fotbaliștii care au dorit să îl felicite pe Hitzfeld pentru cariera sa impresionantă. „Jos pălăria pentru un antrenor extraordinar și pentru o carieră incredibilă”

21:54 Lionel Messi a fost ales Omul Meciului. Este al patrulea meci, din tot atâtea jucate, în care superstarul argentinian este numit cel mai bun jucător. Atacantul Argentinei a reușit să dea pasa decisivă la golul lui Di Maria.

21:45 Bună seara! Sunt Cristian Voinea și o să comentăm împreună ultima optime de finală de la Campionatul Mondial, Belgia – SUA. Învingătoarea o va întâlni pe Argentina, care a învins cu 1-0, în prelungiri, pe Elveția. Golul sudamericanilor a fost marcat de Di Maria. Puteți citi povestea mijlocașului care a adus victoria albiceleștilor accesând linkul de mai jos.

21:33 Final de meci la Sao Paulo. Elveția a încercat până în ultima secundă să egaleze, dar bara s-a opus la lovitura de cap a lui Dzemaili, iar lovitura liberă primită la 18 metri de poartă a fost blocată de zid. În sferturi, Argentina va întâlni învingătoarea dintre Belgia și SUA, meci care începe la ora 23:00.

În continuare, vă las în compania colegului meu, Cristian Voinea.

21:29 GOL ARGENTINA. DI MARIA (‘118)
Pasa lui Messi în exterior este trimisă în plasă, cu latul, de Di Maria, cu un șut în cros.

21:16 Prima repriză de prelungiri s-a încheiat fără prea multe evenimente. De remarcat tactica Argentinei, care a centrat în careu de 47 de ori. Cele mai multe dintre baloane au fost respinse fără mari probleme de masivii fundași centrali ai elvețienilor.

21:06 Argentina – Elveția este al patrulea meci din optimi care ajunge la prelungiri la Mondialul din Brazilia. La fel s-a întâmplat și la turneul final din 1990.

20:49 Primele 90 de minute s-au încheiat. Meciul va intra în prelungiri.

20:35 Messi trece pe lângă deschiderea scorului. Șutul argentinianului este blocat în doi timpi de Benaglio, cu un reflex excelent. A fost momentul în care cei de la MLS au exclamat pe Twitter: „Acest Messi este chiar bun la fotbal”.

20:24 Atacurile Argentinei nu își ating ținta. Di Maria se hazardează și trimite greșit o rabona, șutul întâmplător al lui Rojo este blocat de Benaglio, iar Messi nu nimerește poarta. Elveția se rezumă la contraatacuri, dar acestea nu funcționează decât până în ultima treime.

20:07 Iată zonele acoperite în prima parte a meciului de cele două vedete, Messi (stânga) și Shaqiri (dreapta). Se vede cum elvețianul a acoperit mai mult terenul, fiind chiar și mai periculos pentru poarta adversă.

20:00 Argentina nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, elvețienii s-au apărat, iar contraatacurile conduse de Shaqiri și Drmic s-au dovedit a fi extrem de periculoase. Sud-americanii au contat doar prin acțiunile lui Lionel Messi, dar prestația jucătorului Barcelonei nu a fost de ajuns pentru a-și duce naționala în avantaj.

19:40 Cu doar câteva minute înainte de finalul primei reprize, Drmic scapă singur spre poarta Argentinei, dar încearcă o „scăriță” și se face de râs. Romero prinde fără nicio problemă.

19:38 Mascherano și Gago au procente excelente.Împreună, pasele celor doi și-au atins ținta în 91% din cazuri.

19:30 După două cornere consecutive, elvețienii sunt aproape de a deschide scorul. Sergio Romero își apără echipa la două șuturi trimise în aceeași fază de elevii lui Hitzfeld. Imediat, sud-americanii ies la atac, dar Lavezzi trimite un șut slab care nu-i pune probleme lui Benaglio.

19:15 Argentina a început prudent partida cu elvețienii. Europenii au probleme mari în a ține posesia, dar niciuna dintre cele două selecționate nu au pus în real pericol poarta adversă. Între timp însă, Chelsea l-a cumpărat pe Diego Costa de la Atletico Madrid.

19:00 A început partida de la Sao Paulo. Lionel Messi a intrat pe gazon extrem de concentrat.

18:35 Avem și un prilej de a menționa naționala României. Asta pentru că Argentina a fost eliminată o singură dată în ultimele șase optimi de finală în care a jucat. Este evident vorba de Cupa Mondială din 1994.

18:24 Xherdan Shaqiri, omul de care se leagă speranțele elvețienilor în meciul din această seară, a marcat al 50-lea hattrick din istoria Cupei Mondiale, în victoria cu Honduras din ultima etapă a grupelor, 3-0. Sunt singurele goluri înscrise de mijlocașul lui Bayern la acest turneu final.

18:01 Mai este o oră până la prima optime de finală a serii, Argentina – Elveția. Iată așezările celor două echipe

17:46 Este Campionatul Mondial al rezervelor. Nu mai puțin de 26 de goluri au fost marcate de jucătorii care au intrat în meciuri după e au început partidele pe bancă.

17:09 După ce v-am prezentat mai devreme un fan care poartă pe cap portretul lui Messi, realizat într-o tunsoare, a venit rândul americanilor să ne arate că nu sunt mai puțin creativi. Iată un suporter înfocat al echipei lui Jurgen Klinsmann și îndeosebi al lui Tim Howard.

17:00 Iată o imagine care probabil a scăpat privirilor multora dintre cei care au urmărit optimea de finală Grecia – Costa Rica. Unul dintre tușieri a apărut pe ecranele uriașe de pe stadion, iar în momentul în care s-a văzut, nu a putut să-și ascundă amuzamentul.

16:29 Marca scrie azi că spray-urile cu spumă folosite în premieră la Mondialul din Brazilia ar putea apărea și în La Liga, începând cu sezonul viitor. Conform președintelui Comitetului de Arbitrej din Spania, Sanchez Armino, decizia va fi luată după terminarea Cupei Mondiale.

15:43 Germania a trecut greu de Algeria, în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Europenii au învins cu 2-1, după ce, la finalul celor 90 de minute, scorul era egal, 0-0. Prestația elevilor lui Low nu a fost deloc pe placul fanilor, poate singurul care a meritat felicitări fiind Manuel Neuer, care a îndeplinit de multe ori chiar și postul de libero. Dovadă o face „heat map”-ul de mai jos.

15:27 Cei de la Telegraph au analizat golurile de la Campionatul Mondial și le-au împărțit în trei categorii: „sublime”, „neașteptate” și „din greșeală”. La intersecția celor trei zone se află atacantul Australiei, Tim Cahill.

15:02 Dacă v-ați întrebat cât de tare a șutat Wesley Sneijder la golul egalizator contra Mexicului, vă anunțăm că turcii au calculat și au descoperit că mingea s-a deplasat cu 121,2 km/h. Nu doar că Ochoa nu a avut reacție, dar dacă avea, foarte probabil că ar fi riscat o accidentare.

14:21 Ottmar Hitzfeld a primit o veste tragică, cu doar câteva ore înainte de meciul contra Argentinei. Fratele său, Winfried, în vârstă de 82 de ani, a decedat într-un spital din Basel. Selecționerul Elveției era foarte respectat de fratele său, dovadă făcând-o și declarația lui Winfried din urmă cu câteva săptămăni, din Sonntag: „Dacă cineva avea nevoie de ajutor, Ottmar era mereu acolo”.

14:02 Manuel Neuer a avut o prestație excelentă în optimile de finală, contra Algeriei. Portarul Germaniei a impresionat și prin jocul de picior, salvându-și echipa prin ieșirile în afara propriului careu. Mai mult, el a reușit nu mai puțin de 13 pase exacte, toate data din afara careului.

13:46 Pentru prima oară de la instaurarea sistemului cu 32 de echipe la Cupa Mondială, în sferturile de finală au ajuns numai câștigătoare ale grupelor. Conform acestui algoritm, celor șase selecționate ar urma să li se alăture Argentina și Belgia pentru ca tabloul să fie complet.

13:25 Luis Suarez va absenta 4 luni de pe terenul de fotbal după incidentul de la ItaliaUruguay, din cadrul Cupei Mondiale. După ce a primit o ofertă de la o echipă din Kosovo, Hajvalia, Suarez a mai primit o propunere oficială. De data asta, nu mai este vorba de un club de fotbal, ci de o companie producătoare de alimente din carne, Mattessons. Aceștia, printr-o hârtie oficială, i-au oferit uruguayanului postul de degustător de carne. În cadrul campaniei de PR menită să promoveze imaginea companiei engleze. s-a specificat și introducerea unor noi categorii de produse, cum ar fi „Chelsea right-back”, „Italian shoulder” și „PSV midfielder”.

13:00 Este oficial, Liverpool l-a transferat pe internaționalul englez Adam Lallana, de la Southampton. „Mi-a fost îndeplinită dorința să joc la un club fantastic, să evoluez în Liga Campionilor și să mă bat pentru titlu”, a declarat Adam Lallana. 25 de milioane de lire a plătit Liverpool pentru transferul lui Lallana.

12:38 Google a nominalizat jucătorii care formează „Elite 11”. Echipa realizată de Google a fost realizată în funcție de  numărul de căutări realizate prin platforma online, pe durata Mondialului din Brazilia. Așa cum era de așteptat, Messi, Neymar și Ronaldo sunt prezenți în acest prim „11”, lor alăturându-se revelațiile Ochoa, Uchida sau Rojo.

12:19 Ivan Rakitic (26 de an) efectuează în acest moment vizita medicală cu Barcelona. Mijlocașul croat a fost transferat în această vară de la Sevilla. Catalanii l-au achiziționat pe internațional pentru aproximativ 18 milioane de euro.

12:15 Până acum se cunosc trei meciuri dintre cele patru ale optimilor. Așa arată tabloul complet al fazei eliminatorii de la Cupa Mondială.

12:03 Chelsea a confirmat astăzi despărțirea de internaționalul camerunez Samuel Eto’o. Atacantul în vârstă de 33 de ani a jucat un singur an la echipa londoneză, pentru care a marcat de 9 ori în cele 21 de meciuri la care a luat parte în Premier League.

11:55 Fanii argentinieni așteaptă cu nerăbdare meciul din această seară, contra Elveției. Unul dintre suporterii selecționatei sud-americane a recurs la un mod extravagant de a-și ilustra susținerea și a decis să apeleze la un frizer pentru a purta imaginea lui Messi pe durata partidei.

Campionatul Mondial din Brazilia se pregătește de faza sferturilor de finală, iar în această seară sunt programate ultimele două meciuri din optimi.

Până acum, partidele disputate în prima fază a turneului s-au dovedit a fi foarte echilibrate, doar în două dintre acestea diferența înregistrată pe tabelă a fost mai mare de un gol.

ARGENTINA – ELVEȚIA

Lionel Messi are șansa să îl egaleze pe James Rodriguez în fruntea golgheterilor Mondialului. Aflat momentan la cota 4, starul Barcelonei are nevoie de un singur gol contra Elveției pentru a urca pe cea mai înaltă treaptă în topul marcatorilor. Sud-americanii vor avea totuși de suplinit absența lui Sergio Agüero, care s-a accidentat în ultimul meci și este indisponibil pe toată durata turneului final. Dacă revenirea de formă arătată de elvețieni în ultimul meci din grupă, contra Hondurasului (3-0) va continua și astăzi, argentinienii nu vor avea viață ușoară cu Shaqiri și Drmic, cuplul letal al europenilor. Așa cum s-a întâmplat și la Germania – Algeria, meci în care africanii au împins partida în prelungiri cu toate că plecau cu șansa a doua, ne putem aștepta la 90 de minute în care Elveția să pună probleme apărării conduse de Sergio Romero, mai ales că băieții lui Hitzfeld vor intra fără presiune pe teren. Teoria este confirmată de jucătorul lui Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, care a declarat că el și colegii lui „nu au nimic de pierdut”.

ECHIPELE PROBABILE

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi

ELVEȚIA:  Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schaer, Rodriguez – Behrami, Inler – Xhaka, Shaqiri, Mehmedi – Drmic

BELGIA – SUA

Belgia a terminat pe primul loc în Grupa H, cu maximum de puncte, dar jocul elevilor lui Marc Wilmots nu s-a ridicat la așteptări. Cotați între primele 10 naționale cu șanse la câștigarea trofeului, belgienii par că nu și-au intrat încă în ritm, cu toate că au ieșit din grupe fără să piardă vreun punct. Contra SUA, Lukaku, Hazard, Fellaini și ceilalți „draci roșii” vor avea de demonstrat că încrederea acordată de microbiștii din întreaga lumea nu a fost în zadar și Belgia chiar își are locul în sferturile de finală ale Mondialului. Pentru a ajunge să se dueleze cu Messi sau Shaqiri, belgienii vor avea însă de înfruntat entuziasmul americanilor, dublat de rigoarea germană imprimată de selecționerul acestora, Jürgen Klinsmann. Cu un Clint Dempsey determinant în faza grupelor, SUA a ținut în șah Portugalia (2-2), a pierdut greu cu Germania (0-1) și a trecut de Ghana (2-1). În tot acest timp, americanii au fost încurajați de toată suflarea Statelor Unite, de la actori celebri până la președintele Barack Obama. Rămâne văzut dacă susținerea primită de „acasă” va împinge din nou de la spate selecționata americană sau dacă europenii vor face primul meci care să le confirme statutul de „revelația” Mondialului.

BELGIA: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel – Mertens, De Bruyne, Hazard – Lukaku

SUA: Howard – Johnson, Gonzalez, Besler, Beasley – Jones, Bradley, Davies, Beckerman, Zusi – Dempsey
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Este incredibil ce le-a spus Mirel părinților săi! Au ieșit înmărmuriți după dialogul cu fiul lor
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
„Ne pare rău de fata aceea” Tatăl lui Mirel a izbucnit în plâns după ce și-a vizitat fiul în arest. Nu își mai poate privi copilul în ochi
„Ne pare rău de fata aceea” Tatăl lui Mirel a izbucnit în plâns după ce și-a vizitat fiul în arest.…
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Tatăl criminalului Mirel, în lacrimi după ce şi-a vizitat fiul.
Tatăl criminalului Mirel, în lacrimi după ce şi-a vizitat fiul. "Ne pare rău şi de el, şi de fata aceea…