Cinci trofee cucerite şi numeroase distincţii personale! Cine e jucătorul cu cel mai bun an din carieră. A doborât un record vechi de aproape 40 de ani!

6 ian 2016 3694 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern
Cinci trofee cucerite şi numeroase distincţii personale! Cine e jucătorul cu cel mai bun an din carieră. A doborât un record vechi de aproape 40 de ani! 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7907/14955021/5/bravo.jpg

FC Barcelona a avut un sezon 2014/2015 de-a dreptul fantastic, iar unul dintre artizanii performanţelor obţinute de gruparea catalană a fost portarul Claudio Bravo (32 de ani). Portarul de origine chiliană şi-a trecut în palmares cinci trofee, chiar dacă nu a ajutat în mod direct la câştigarea lor.

• A fost un de exceptie pentru portarul Barcelonei, atât cu echipa, cât şi pe plan individual. Pe lângă trofeele cucerite în tricoul catalanilor şi al echipei naţionale, Bravo a obţinut şi numeroase distincţii pentru prestaţiile excelente din 2015. A fost ales în echipa ideală a sezonului 2014/2015 din La Liga, în cea a Copei America. A fost desemnat cel mai bun portar al competiţiei sud-americane. Pe lângă aceste distincţii, Bravo a obţinut şi trofeul Zamora, premiu acordat anual de cotidianul spaniol Marca, portarului cu cel mai bun raport de goluri primite şi numărul de jocuri disputate.

Sosit în vara lui 2014 de la Real Sociedad, ca urmare a despărţirii catalnilor de Victor Valdes, Bravo s-a impus rapid în lupta cu neamţul Marc-Andre ter Stegen pentru postul de titular de pe Camp Nou. Chilianul a fost ales drept portarul "de campionat", în Cupa Regelui fiind titular doar în finală, iar în Champions League fiind spectator la toate partidele. Luis Enrique l-a ales pe Bravo şi pentru Campionatul Mondial al Cluburilor.

Odată realizat transferul la Bracelona, pentru Claudio Bravo anul a prins un contur frumos. A câştigat titlul de campion al Spaniei, Cupa Regelui, UEFA Champions League, SuperCupa Europei, dar şi Copa America, în tricoul naţionalei statului Chile, pe care a condus-o din postura de căpitan.

! A stabilit un nou record de minute fără gol

Barcelona a început furibund sezonul 2014/2015, apărarea catalnilor fiind perfectă timp de opt etape. Până la "El Clasico", atunci când Ronaldo a rupt şirul de partide fără gol dintr-un penalty, Elche, Eibar, Villareal, Althletic Bilbao, Levante, Malaga, Granada şi Rayo Vallecano au încercat, pe rând, să străpungă defensiva catalanilor. În acest timp, Claudio Bravo a doborat recordul deţinut de Pedro Artola, cel care setase numărul minutelor fără gol la 560. Goalkeeperul de 32 de ani a păstrat poarta intactă timp de 754 de minute şi a intrat în istoria fotbalului iberic.

2 trofee în 7 zile

Pe finalul stagiunii, după ce fusese titular în toate partidele de campionat, Claudio Bravo a fost odihnit în ultima partidă a sezonul, cea în care a fost decernat trofeul de campion. A prins tricoul de joc în 37 de partide de campionat, în 23 de dintre acestea reuşind să păstreze poarta intactă, dar după meciul cu Atletico, de pe Vicente Calderon, Luis Enrique a decis să-l odihnească. Norocul avea să-i surâdă din nou atunci când tehnicianul Barcei l-a introdus titular în finala Cupei Regelui, după ce privise toate meciurile competiţiei de pe banca rezerve, la fel ca în Champions League.

La o lună după finala Ligii, câştigată de echipa sa în faţa celor de la Juventus, scor 3-1, la Berlin, Claudio Bravo avea să înceapă o nouă aventură. De această dată la echipa naţională, acolo unde, alături de alte nume mari ale fotbalului mondial precum Alexis Sanchez sau Arturo Vidal, urma să scrie istorie pentru ţara sa. Urma Copa America, competiţie ce s-a desfăsurat chiar în Chile, ţara sa de origine.

A condus formaţia sud-americană, dintre buturi, pe culmile gloriei. Două victorii, împotriva naţionalei Ecuadorului şi a Boliviei şi un egal contra Mexicului au dus Chile în faza sferturilor de finală, acolo unde urmau să întâleanscă Uruguay, naţionala colegului său de la Barcelona, Luis Suarez. Conduşi din teren de Bravo, Alexis Sanchez şi Arturo Vidal, chilienii s-au impus, scor 1-0 şi mergeau în semifinală. În penultimul act, Chile a învins Peru, scor 2-1 şi s-a calificat în marea finală, contra Argentinei unui alt coleg al goalkeeperului de 32 de ani, Leo Messi.

Meciul a fost unul echilibrat, iar după primele 90 de minute scorul era 0-0. Urmau prelungirile, iar apoi, dacă scorul rămânea nemodificat, urmau loviturile de departajare. S-a întâmplat în tocmai, iar greul de abia acum începea pentru Bravo. Urma să înfrunte fotbalişti de clasă mondială precum Messi, Aguero, Higuain sau Di Maria. A rezistat presiunii şi a fost decisiv pentru echipa sa, loteria penalty-urilor luând sfârşit la scorul de 4-1 pentru Chile. La capătul meciului, pe lângă trofeul propriu-zis, Bravo a mai primit distincţia de cel mai bun portar al turneul şi a fost inclus în echipa ideală a acestuia.

15 milioane de euro este cota de piaţă a portarului Barcelonei, conform transfermarkt.de
754 de minute fără gol primit, este recordul stabilit de Bravo în sezonul 2014/2015
5 trofee şi 4 distincţii individuale. Acestea sunt performanţele acumulate de Claudio Bravo de-a lungul sezonului competiţional