Continuă marşul pentru Barcelona! VIDEO | Elevii lui Luis Enrique au ajuns la 34 de meciuri fără înfrângere, reuşind să egaleze un record vechi de 27 de ani deţinut de Real Madrid. Messi, gol extraterestru din lovitură liberă

29 feb 2016 8812 afişări Comentează şi tu Campionate Externe
  • FC Barcelona, liderul clasamentului din campionatul Spaniei, a câştigat, duminică, 28 februarie, scor 2-1, partida de pe teren propriu cu FC Sevilla, în etapa a 26-a din La Liga.

Formaţia lui Luis Enrique a egalat recordul de meciuri consecutive fără înfrângere. Messi şi Pique au întors soarta partidei, iar Barcelona a ajuns la 34 de meciuri fără înfrângere, egalând astfel un record deţin de marea rivală, Real Madrid.

Golurile au fost marcate de Vitolo, în minutul 20, pentru Sevilla, respectiv Leo Messi în minutul 31, dintr-o lovitură liberă executată perfect. Pique a adus-o pe Barcelona în avantaj prin golul marcat în minutul 48.

După această victorie, formaţia pregătită de Luis Enrique ajunge la peste 20 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu, şi acumulează 66 de puncte, cu opt mai mult decât ocupanta locului secund, Atletico Madrid, şi cu 12 mai mult decât marea rivală Real Madrid.