SI-ROME-NA! Halep se califică în sferturi la Internaţionalele Italiei, după un meci cu de toate: 6-1, 4-6, 6-0 în faţa Pavliucenkovei! Urmează Kontaveit

18 mai 2017 30593 afişări Comentează şi tu Tenis
SI-ROME-NA! Halep se califică în sferturi la Internaţionalele Italiei, după un meci cu de toate: 6-1, 4-6, 6-0 în faţa Pavliucenkovei! Urmează Kontaveit 12 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/16328717/2/smile.jpg
  • Simona Halep (4 WTA) a trecut de Anastasia Pavliucenkova (Rusia, 17 WTA) în optimile turneului Premier 5 de la Roma, scor 6-1, 4-6, 6-0.
  • Pentru un loc în careul de aşi, Halep se va duela vineri cu Anett Kontaveit din Estonia, numărul 68 mondial.

CALIFICARE pentru Halep în sferturi la Roma, scor 6-1, 4-6, 6-0 cu Pavliucenkova! Românca a fost imperială în actul decisiv şi nu i-a lăsat niciun game adversarei, închizând meciul cu o dreaptă superbă, după o oră şi 39 de minute! Halep a dominat copios primul set, însă a fost egalată pe fondul unei relaxări oarecum normale, pentru ca în decisiv să-şi reintre în ritm şi să defileze în faţa unei sportive care a câştigat două titluri WTA în 2017. Simona va întâlni o altă adversară periculoasă în faza următoare, pe Anett Kontaveit, cea care a făcut două victime importante la Roma: 6-4, 6-0 cu liderul mondial Kerber în turul secund, respectiv 6-1, 6-1 cu Mirjana Lucic în optimi.

Simona a câştigat o partidă spectaculoasă, atât ea, cât şi Anastasia jucând un tenis de clasă în faţa unui stadion "Pietrangeli" arhiplin! Scurte, execuţii măiestre de forehand sau lovituri năucitoare de rever au fost scoase din joben de ambele jucătoare, însă diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul. Halep a avut o viteză în plus, alimentată şi de seria formidabilă de victorii consecutive pe care şi-o continuă în circuitul WTA. Halep, atenţie, a ajuns la 8 succese consecutive după ce a trecut de Pavliucenkova pentru a 7-a oară în 7 meciuri directe!

Pentru că nu poţi menţine întotdeauna un ritm extraordinar timp de două seturi, indiferent de numele pe care îl ai în circuit, apar şi probleme precum cele avute de Simona în setul al doilea. Darren Cahill i-a transmis româncei să "nu mai fie încăpăţânată la serviciu", însă sfaturile sale au fost eficiente doar un game, apoi Pavliucenkova a realizat un break uriaş la 4-4. Rusoaica a egalat la seturi după un game lejer, însă Simona s-a încăpăţânat într-un sens pozitiv în actul decisiv şi nu i-a mai lăsat nicio şansă Anastasiei, scor 6-1, 4-6, 6-0!

16:29 Halep - Pavliucenkova 6-1, 4-6, 5-0, după încă un game câştigat lejer de Simona, iar rusoaica serveşte pentru a rămâne în meci.

16:25 Simona face 4-0, iar emoţiile aproape că se risipesc! Anastasia nu îi mai face faţă Simonei, care defilează în acest set.

16:20 Halep este prea rapidă pentru Pavliucenkova în decisiv şi se desprinde la 3-0, după un smash hotărât!

16:15 Halep - Pavliucenkova 6-1, 4-6, 2-0! Simona are un start perfect în setul al treilea, dar e ajutată şi de adversară, care face dublă greşeală la minge de break.

16:08 Simona cedează manşa secundă cu 6-4 şi avem decisiv! Halep şi-a pierdut din consistenţă, iar Pavliucenkova, care este o sportivă experimentată, a ştiut să preia iniţiativa!

16:01 Halep - Pavliucenkova 6-1, 4-5! Rusoaica devine tot mai agresivă la retur şi reuşeşte să îi ia serviciul Simonei! Moment delicat acum, Anastasia serveşte pentru a egala la seturi!

15:53 Ca de obicei, intervenţiile lui Darren Cahill sunt foarte eficiente! Halep îşi revine imediat după ce a primit sfaturi din partea australianului şi întoarce scorul în actul secund: 4-3! Pavliucenkova serveşte sub presiune!

15:45 Simona comite o dublă greşeală, îşi pierde serviciul, scor 2-3, şi simte nevoia să discute cu Darren, care îi transmite: "Nu mai fi încăpăţânată pe serviciul tău şi nu îi mai servi pe forehand! Ai jucat foarte bine, aşa că poţi câştiga acest set!"

15:38 Halep egalează la 2 în setul secund, după un backhand ratat complet de adversară. A fost nevoie ca Simona să apese puţin pe acceleraţie pentru ca lucrurile să revină la normal.

15:34 Simona se concentrează la serviciu şi punctează şi ea în setul al doilea, scor 1-2. Cititorul "Gonzales" crede că în acest moment ar fi oprtună o intervenţie a lui Darren Cahill, acesta putând să-şi ajute eleva să închidă meciul în minimum de seturi.

15:31 Halep - Pavliucenkova 6-1, 0-2! Rusoaica joacă tenis pentru prima oară în acest meci, iar începutul setului secund îi aparţine, poate şi din cauză că Simona s-a relaxat după demonstraţia de forţă din actul inaugural.

15:21 Halep face instrucţie cu Pavliucenkova şi câştigă setul în 25 de minute, scor 6-1!!! Constănţeanca nu greşeşte nimic şi mai reuşeşte un break, după un rever minunat care aterizează lângă linie.

15:18 Halep - Pavliucenkova 5-1! Simona îşi câştigă serviciul după câteva puncte frumoase, adjudecate datorită unei agresivităţi superioare!

15:15 Simona domină copios, controlează raliurile şi se desprinde la 4-1, cu dublu break! Început WOW pentru a 4-a jucătoare a lumii, spre satisfacţia românilor din tribune.

15:11 Halep - Pavliucenkova 3-1, după o greşeală neprovocată a rusoaicei. Simona continuă să găsească cele mai bune unghiuri, făcându-şi viaţa uşoară până acum.

15:05 Pavliucenkova îşi reglează serviciul şi se apropie de Halep, scor 1-2!

15:03 Simona o conduce deja cu 2-0 pe Anastasia! Sportiva noastră are un început excelent de meci, lovind foarte puternic şi bine plasat.

14:55 A început partida, cu sportiva din Rusia la serviciu! Ambele jucătoare sunt îmbrăcate în echipamente identice: tricoul albastru şi fustiţă portocalie.

13:50 Meciul Halep - Pavliucenkova va începe abia în jurul orei 14:45, din cauză că Gavrilova şi Kuzneţova continuă maratonul pe arena Pietrangeli (2-6, 7-5).

13:30 Halep se află în faţa unui meci important la Roma, însă românca e cu gândul la Roland Garros, spunând că vrea să se dezlănţuie la turneul de grand Slam ce urmează în calendarul WTA.

13:15 Anett Kontaveit (Estonia, 68 WTA) o aşteaptă pe Simona Halep în sferturi! După ce a învins-o pe Angelique Kerber cu 6-4, 6-0, estona a demolat-o şi pe Mirjana Lucic, scor 6-1, 6-1.

13:00 Pavliucenkova are în acest sezon un palmares impresionant de 4 victorii şi 2 înfrângeri contra jucătoarelor din Top 10, care va deveni 4-3 după duelul cu Halep.

12:45 Simonei nu i-a plăcut atunci când jurnaliştii italieni i-au pus melodia care a reprezentat România la Eurovision. Pentru a-şi reveni înaintea meciului cu Pavliucenkova, e foarte posibil ca Halep să asculte în vestiar o piesă a artistului ei preferat, Smiley.

12:30 Ciao! Aşteptăm cu emoţii al doilea meci al Simonei la "Internaţionalele Italiei", un turneu luat cu asalt de spectatori în această săptămână! Începem live blogul cu un video foarte interesant, filmat în slow motion la antrenamentul de astăzi, care arată cât de motivată este Halep chiar şi la antrenamente. Eu sunt Alex Tăcină şi vă invit să comentăm împreună evenimentele de la Roma.

Halep, aflată într-o formă de zile mari, o întâlneşte în jurul orei 13:30 pe Pavliucenkova, pe arena Pietrangeli - aceeaşi pe care a obţinut victoria de miercuri cu Siegemund, scor 6-4, 6-4. Anastasia vine şi ea după un succes important, 7-6, 6-2 cu Sevastova, însă rusoaica pare să fi dezvoltat un complex faţă de Simona.

Constănţeanca a câştigat toate cele 6 meciuri directe cu Pavliucenkova, dar niciunul nu a avut loc pe zgură, suprafaţa pe care se dispută turneul de la Foro Italico, dotat cu premii în valoare totală de 3 milioane de euro. În ultima partidă, Halep i-a lăsat doar trei game-uri Anastasiei, scor 6-2, 6-1 în turul secund la Wuhan 2015.

Totuşi, adversara de joi a Simonei traversează şi ea o perioadă excelentă, triumfând la două turnee WTA în 2017: Monterrey şi Rabat. Halep o întrece însă şi la acest capitol pe Pavliucenkova, având în vedere că trofeul cucerit la Madrid, săptămâna tecută, are o valoare mult mai mare decât competiţiile câştigate de rusoaică.

Singura problemă a Simonei la Roma pare fi reprezentată de condiţiile atmosferice: "Am fost puţin nervoasă deoarece aici este foarte cald! Totul este diferit pe aceasta căldură. Racheta e diferită... Dar a trebuit să mă adaptez", a declarat Halep la conferinţa de presă organizată după meciul cu Siegemund.

Dacă trece de Pavliucenkova şi reuşeşte a 8-a victorie consecutivă în circuitul WTA, Halep o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre Anett Kontaveit (Estonia, 68 WTA) şi Mirjana Lucic (Croaţia, 22 WTA). Partidele de la Roma sunt transmise în direct pe programele Digisport.