Româncele iau pe sus turneul de la Miami! Begu, victorie frumoasă cu Kristina Pliskova şi calificare în optimi. Urmează Keys, speranţa tenisului american

28 mar 2016 11621 afişări Comentează şi tu Tenis

Irina Begu, ocupanta locului 35 în clasamentul WTA, a câştigat, duminică, scor 7-5, 4-6, 6-4, meciul jucat cu Kristina Pliskova (101 WTA, Cehia), şi s-a calificat în optimile turneului de la Miami (Florida), dotat cu premii totale în valoare de peste şase milioane de dolari.

Partida dintre cele două combatante a durat două ore şi 39 de minute. Primul set al meciului a fost unul foarte echilibrat, momentul care a făcut diferenţa s-a petrecut pe final, atunci când Begu a reuşit break-ul, la scorul de 6-5, şi şi-a adjudecat primul act.

În actul secund, deşi a condus, scor 3-2, Begu n-a mai menţinut acelaşi ritm şi a pierdut cinci game-uri la rând. S-a terminat 6-4 pentru Pliskova şi meciul a intrat în setul decisiv. În ultimul act, Begu a început bine, reuşind break-ul la scorul de 2-1, Pliskova a revenit, dar Begu a fost mai incisivă şi a reuşit calificarea în optimile turnelui.

În turul următor, jucătoarea româncă de 25 de ani o va întâlni pe Madison Keys (SUA, 24 WTA). Ca să ajungă în optimi, sportiva din Statele Unite a învins-o pe italianca Roberta Vinci, scor 2-0 la seturi.