Ai o problemă de ordin tehnic?
Scrie-ne la

Ai o propunere?
Scrie-ne la
Tenis | Intenţia lui "Hăne", susţinută
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess

Ilie Năstase e de partea lui Hănescu, care nu vrea să vină la meciul de Cupa Davis: "Nici eu nu aş juca în groapa aceea!"

Refuzul lui Victor Hănescu de a evolua în meciul de Cupa Davis cu Cehia (16-18 septembrie) face valuri în sportul românesc şi în special în tenis, fiind comentat atât pro, cât şi contra. Legendarul Ilie Năstase susţine că nici el n-ar fi jucat acest meci, având în vedere locaţia aleasă de federaţie, Centrul Naţional de Tenis.

Partida România - Cehia din barajul pentru menţinerea în Grupa Mondială se va disputa pe o bază special amenajată lângă Naţional Arena, aceeaşi care a găzduit şi meciul de anul trecut, cu Ecuador, la finalul căreia Hănescu & Co au promovat în elită. Atunci, Victor s-a plâns de suprafaţa de joc, iar oficialii federaţiei au crezut că jucătorul îşi caută un alibi în cazul unui eşec, conform unor surse. "Hăne" a aflat ce s-a discutat pe seama lui la nivel înalt, astfel că nu i-a picat foarte bine, acesta fiind, se pare, şi unul din motivele pentru care el a decis să nu joace împotriva Cehiei.

"De bine nu cred că Victor refuza"
Cel mai bun tenismen român din toate timpurile, Ilie Năstase, i-a aprobat ieri decizia lui Hănescu prin prisma locaţiei alese de federaţie şi în acest an. "Am aflat şi eu din presă că nu va evolua cu Cehia. Motivele adevărate care au stat în spatele acestei decizii sunt ştiute cel mai bine de Hănescu. Nu ştiu cum s-a purtat federaţia cu el, ce conflicte sunt, ce nemulţumiri are, dar de bine nu cred cã refuza să vină. Nici eu nu aş juca meciul în groapa aceea când ai o arenă cu tradiţie cum e Progresul. Ne leagă de această arenă o groază de amintiri şi nu doar ale noastre, ci şi ale celor care au fost înainte, Viziru, Smith. E terenul de tradiţie al Cupei Davis, iar când îl muţi de acolo, parcă muţi totul, cade şi tradiţie, şi tot. Sunt indignat, eu nu înţeleg de ce nu se întreabă cei care conduc sportul de ce se joacă în gaura aceea. Nu ştiu cum s-a ajuns la această soluţie, de ce federaţia a ales acel loc.



Vizavi de faptul că "Hăne" ar fi refuzat să vină la meciul cu Cehia din motive financiare, Năstase a afirmat: "Eu şi Ţiriac am fi jucat şi pe gratis, cum de altfel am şi făcut-o, însă acum sunt alte timpuri, totul s-a schimbat".


Hărădău: "Pe timpul nostru se putea juca pe Progresul"
Pentru amenajarea arenei de joc la România - Cehia în Centrul Naţional de Tenis, Federaţia Română de Tenis va cheltui peste 100.000 de euro. Oameni din tenis susţin că această sumă ar fi fost investită mai bine în sectorul juvenil, iar meciul de Cupa Davis să se joace pe Arenele BNR (foto). Motivul că sponsorii ITF şi cei ai turneului BRD Open, ce va debuta cu jocurile de calificare chiar în weekend-ul viitor pe baza din Parcul cu Platani, nu se acceptă pare pueril. Cel puţin aşa ne lasă să înţelegem Dumitru Hărădău, directorul turneului ATP de la Bucureşti. "În timpul mandatului nostru la FR de Tenis, se putea juca pe Progresul în acelaşi timp şi meciul de Cupa Davis, şi turneul ATP. Ca şi federaţie, cred că ar trebui să faci toate eforturile pentru a evolua pe baza în care ai disputat şi o finală de Cupa Davis în '72, să dai şansa jucătorilor să joace pe suprafaţa care le convine cel mai mult, să poată câştiga un meci", a susţinut Hărădău.

Cehia, cu toată trupa la Bucureşti

România are şanse minime de a învinge Cehia în Cupa Davis, în condiţiile în care nu-l are la dispoziţie pe cel mai bun jucător de simplu al momentului, dar mai ales după ce adversara şi-a anunţat oficial echipa. Cehia va veni la Bucureşti cu tot ce are mai bun la dispoziţie, inclusiv cu starul ei, Tomas Berdych (foto). Din lot mai fac parte alţi doi jucători de Top 100, Radek Stephanek şi Lukas Rosol, dar şi Jan Hajek, un bun tenismen de dublu.

Pe mine, personal, nu mă dezamăgeşte această decizie a lui Victor, dar am fi avut o şansă mult mai mare cu el pe teren. Din punct de vedere organizatoric, facem tot ce ţine de noi pentru a avea o arenă de calitate
Ruxandra Dragomir, preşedinte FRT

Fii primul care află ultimele ştiri din sport direct pe telefonul tău mobil! m.prosport.ro

Aboneaza-te la:
Email
RSS
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess
Comentarii / 17 comentarii
Comentează
  • @dore; in tenis jucatorii sunt pe picioarele lor. nici Tiriac, nici Nastase nu pot sa le faca nimic. asta nu inseamna ca nu-si cunosc interesele!

  • daca cineva nu te ajuta nu inseamna ca iti da in cap. insa aici e vina conducerii FRT. daca jucatorii nu simt ca esti alaturi de ei, te lasa taticule..in arogantele tale!

  • Monica Niculescu s-a retras de la turneul din Taskent, acolo unde anul trecut a ajuns in semifinale. Inseamna ca zvonul privind accidentarea suferita la US Open este adevarat, din pacate.

  • Sint de acord ca nu-i convin tentaculelor lui Tiriac conducerea FRT dar Arena Progresul a fost construita special pt finala de Cupa Davis Romania-SUA si apartine Romaniei cind joaca Cupa Davis. Subscriu si eu lui Nastase ca nu ar juca in groapa aia. Hane are dreptate !

  • Ruxandra Dragomir este impotriva tenisului romanesc. O scamatoare!!! Dar si Hanescu este un mofturos mai ales la cum joaca acum. Cu el luam bataie cu 4-1 eventual 3-2 asa 5-0 se incheie pentru cehi.

    suporter FC Vaslui
  • Eu nu inteleg de ce atata frasuneala. Parca ne intrebam de ce nu vine Djokovic. Sa fim seriosi..cu asta sau fara asta, e tot aia.

  • Auzi domnule, a fi haimana, a hoinari, a umbla fara nici un rost, fara nici un scop - a umbla de FRUNZA frasinelului ?
    Nu ! E altfel. In realitate este PLANTA, si ornamentala, cu flori mari, albe sau trandafirii, placut mirositoare - frasinel.
    Asa e omul ! Omul Hanescu ?

Comentează articolul

Redactorii Prosport.ro isi rezerva dreptul de a modera comentariile. Sustine-ti echipa si punctul de vedere, dar nu ca pe stadion. Si in limita a 1.000 de caractere.

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat!

NOU! Ai un gravatar? Scrie în formular adresa de email asociată, şi comentariul tău va ieşi în evidenţă.
(adresa de email nu va fi făcută publică)
suporter al echipei:
Stiri comentate in ultimele 24H
288
194
134
108
89
BusinessMagazin.ro
Fotografiile fabuloase ale National Geographic – GALERIE FOTOFotografiile fabuloase ale National Geographic – GALERIE FOTO

Descoperiţi cele mai frumoase imagini cu peisaje suprinse de echipa de fotografi National Geographic!

10 locuri de pe planetă pe care trebuie neapărat să le vezi II –...
Cum a furat "Balena de la Londra" două miliarde de dolari
CSID.ro
Moda pe aeroportul din Nisa. Cum s-au îmbrăcat pe avion vedetele prezente la Festivalul de la Cannes FOTO (21:00)Moda pe aeroportul din Nisa. Cum s-au îmbrăcat pe avion vedetele prezente la Festivalul de la Cannes FOTO (21:00)

Pentru că Festivalul de la Cannes înseamnă, printre altele, modă dusă la extrem, nu doar covorul roşu este...

Alergiile au devenit, în ultimii ani, tot mai agresive. Cum le ţinem...
Ce faci dacă ai uitat să iei pilula? Ai câteva posibilităţi pentru...
Apropo.ro
Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea I)Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea I)

Este uimitor cum predicţiile unor oameni perfect normali, făcute acum 100 de ani, reflectă realitatea zilelor...

Oameni desfiguraţi de ventilator (Poze)
Ultima fiţă la ruşi: teribilism la mare înălţime (Video)
ProTVMagazin.ro
Cele mai scandaloase poze “scurse” ale unui supermodelCele mai scandaloase poze “scurse” ale unui supermodel

Frumoasa blondă este protagonista unor scene de amor sado-maso, dar şi homosexuale, imaginile fiind făcute publice...

FOTO XXX! Ieri – tânără speranţă, azi – vedetă porno!
BOMBĂ SEXY! Ca să demonstreze că e femeie, şi-a arătat genitalele
Sexgen.ro
Ce tip de miros vaginal preferi?Ce tip de miros vaginal preferi?

Barbatii prefera mirosul natural al femeilor lor sau sunt in favoarea practicii potrivit careia o femeie trebuie...

Orgasm clitoridian vs. orgasm vaginal
Marimea conteaza cand vine vorba de orgasmul vaginal
Showbiz.ro
Îmbătându-ne cu razele soareluiÎmbătându-ne cu razele soarelui

Să ne bucurăm cum se cuvine de vremea frumoasă de astăzi.

Poze excitante de la Eros Show 2012!
Top 10: cei mai sexy sâni naturali din showbizul autohton! (poze)
Descopera.ro

				
				Pe insula Gough au apărut şoareci uriaşi ce ucid milioane de petreli				
			Pe insula Gough au apărut şoareci uriaşi ce ucid milioane de petreli

Pe o insulă din sudul Atlanticului, şoarecii de casă uriaşi au devenit adevăraţi...

Primul pas spre nemurire vine din Israel: celule cardiace de...
Yves Rossy - omul care s-a visat pasăre
Tare.ro

				
				Prea tarziu... s-a vazut! (00:10)				
			Prea tarziu... s-a vazut! (00:10)

 I s-a desfacut slipul chiar cand era pe scena

Sofer de ambulanta nebun (00:48)
Unda de soc a unei explozii controlate (00:19)
Travel.Descopera.ro
O oră pe TamisaO oră pe Tamisa

Între Big Ben şi Turnul Londrei, Tamisa taie malurile într-un unghi larg, cotind dreapta chiar...

Lungul drum spre Lhasa. Ultimul episod: mititel, înfăşăţel
Stuttgart – domeniul Mercedes
OneMagazine.ro


Topul celor mai "hot" femei din lume
Topul celor mai "hot" femei din lume

Fotomodelul Bar Rafaeli, fosta iubită a actorului american Leonardo DiCaprio, ocupă prima poziţie în topul...

Topul celor mai elegante decenii
Valul feminin din cinematografie