"Fed Express", încă un început perfect de an: victorie în 55 minute, la Brisbane

7 ian 2016 1563 afişări Comentează şi tu Tenis
"Fed Express", încă un început perfect de an: victorie în 55 minute, la Brisbane Roger Federer, imperial la Brisbane. Foto: Twitter @BrisbaneTennis

Presa australiană anunţa la începutul săptămânii că elveţianul Roger Federer ar avea probleme fizice, aducând chiar argumentul unei vizite inopinate la o clinică din apropiere. Jucătorul de 34 de ani a tranşat însă net dilema, cu o evoluţie de şapte karate în turul doi al turneului de la Brisbane, neutralizând complet rezistenţa germanului Tobias Kamke (277 ATP), în doar 55 de minute. Elveţianul, revenit pe Centralul pe care îşi trecea în cont victoria cu numărul 1.000 în start de 2015, câştigând totodată trofeul, l-a învins pe Kamke, scor 6-2, 6-1.

Primul set i-a revenit lui Federer după 28 de minute, iar elveţianul a admis la conferinţa de presă că a fost "debutul perfect pentru colaborarea cu Ivan Ljubicic" şi, în acelaşi timp, "nu mă aşteptam să joc atât de bine".

18 ani consecutiv, Federer a început sezonul cu o victorie, anunţă statisticienii ATP.

Roger Federer - Grigor Dimitrov este duelul-şoc din sferturile de finală ale turneului de la Brisbane.