11 iul 2018 859 afişări Comentează şi tu Tenis
Capăt de drum pentru Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu, în sferturile probei de dublu. România este OUT de la Wimbledon 2018 Foto: wimbledon.com / AELTC

Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu au fost învinse, miercuri, în sferturile probei de dublu la Wimbledon 2018. Româncele au câştigat primul set, 7-5, încă Nicole Melichar şi Kveta Peschke au revenit şi s-au impus cu dublu 6-4, după 2 ore şi 2 minute.

Câte un break a decis fiecare dintre cele trei seturi. Româncele, favorite 15 pe tablou, au făcut break în finalul primului set, la 6-5, însă până la finalul meciului nu au mai reuşit să ameninţe serviciile adverse. Perechea ceho-americană, cotată cu şansa a 12-a la trofeu, a profitat de o primă ezitare a cuplului Buzărnescu / Begu în game-ul trei din setul secund şi au forţat decisivul, cedând mai departe doar cinci puncte pe lansare până în final de act doi.

Momentul decisiv al decisivului s-a consumat la 2-2, când Irina şi Mihaela au greşit şi nu au reuşit să salveze decât una dintre cele două mingi de break ale cuplului Melichar / Peschke.

România a rămas astfel fără vreun reprezentant în toate probele seniorilor la Wimbledon 2018.