Un "sfert" CSM Bucureşti - HCM Baia Mare în Liga Campionilor nu mai este fantezie. Care este prima condiţie pentru a avea acest meci istoric

15 feb 2016 6583 afişări Comentează şi tu Handbal
  • CSM Bucureşti şi Vardar Skopje încheie marţi etapa a 4-a a grupelor principale (Liga Campionilor), cele două echipe urmând să se înfrunte în Sala "Polivalentă", cu începere de la ora 19:00.

Partida are o miză deosebită, în special pentru CSM Bucureşti, care mai are încă de tras pentru calificarea în sferturile de finală. Savehof i-a făcut la sfârşitul săptămânii un cadou neaşteptat, după ce a câştigat cu 32-24 partida cu FC Midtjylland, adversară directă a campioanei României în lupta pentru accederea în faza următoare. Pentru a valorifica însă acest ajutor, trupa lui Kim Rasmussen trebuie să scoată cel puţin un punct din partida cu Vardar Skopje. În acest moment, CSM Bucureşti şi FC Midtjylland sunt separate de 2 puncte, iar la sfârşitul săptămânii se vor înfrunta într-un meci direct, la Ikast (Danemarca). În ultima etapă, CSM va întâlni Gyor la Bucureşti, iar FC Midtjylland va evolua în deplasare cu Buducnost.

• "Nu ne gândim decât la victorie cu Vardar Skopje. Fetele sunt foarte montate, le-a motivat şi susccesul obţinut de Savehof în faţa lui Midjtjylland", ne-a declarat Bogdan Vasiliu, preşedintele CSM Bucureşti.

CSM Bucureşti are nevoie de un punct pentru a se desprinde de campioana Danemarcei, dar dacă priveşte şi mai departe de o calificare în sferturile de finală are toate motivele să forţeze victoria. Bucureştencele se mai pot gândi inclusiv la locul 2 în grupă, dacă vor câştiga următoarele 3 jocuri, iar cu Gyor la o diferenţă de peste 6 goluri. Şi Vardar Skopje se poate gândi la această poziţie, condiţia fiind asemenătoare, să câştige toate meciurile pe care le mai are de disputat în Grupa 2.

• "Ambele echipe jucăm cu sabia deasupra capului. Fiecare ne dorim în primul rând calificarea în sferturi, dar şi un loc mai bun în grupă. Se spune că lucrurile ar fi bine să fie luate pas cu pas. Dar dacă ne gândim şi la posibilii adversari din sferturi ar fi de evitat Rostov, în condiţiile în care jocul doi este în Rusia", a susţinut Nicolae Luca, managerul echipei de handbal feminin CSM Bucureşti.

Dacă în urmă cu ceva timp un sfert de finală în Liga Campionilor între CSM Bucureşti şi Baia Mare părea mai degrabă o fantezie, acum şi după victoria echipei HCM cu Fleury Loiret (18-17) şansele s-au înmulţit. O dublă partidă între cele două, pe care şi-o doresc ambele tabere (!), este posibilă doar dacă una termină pe locul 2 într-o grupă, iar cealaltă pe locul 3. Azi, cele mai mari şanse să se claseze pe locul secund le are HCM Baia Mare.

Prima condiţie care trebuie însă îndeplinită în acest "demers" este o victorie a echipei CSM Bucureşti cu Vardar Skopje, care o va readuce pe locul 3 în grupă, cu 2 meciuri înainte de final. În sens contrar, pentru campioana României nu mai rămâne decât varianta locul 4 în grupă, astfel că şi bătălia cu HCM în Europa se amână, cel puţin pentru moment.

La partida de marţi din "Polivalentă", CSM nu se poate baza pe danzele Maria Fisker şi Line Jorgensen, încă nerefăcute. Ultima a revenit în România şi a intrat în programul de recuperare. De partea celalaltă, Vardar a venit la Buzcureşti cu toate vedetele, dar fără Jan Pytlick, care a fost concediat.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?