Succes uriaş obţinut de HCM Baia Mare! Pineau a marcat golul victoriei cu Fleury în ultima secundă, iar reprezentanta României a făcut un pas uriaş spre "sferturile" Ligii Campionilor

14 feb 2016 18112 afişări Comentează şi tu Handbal
  • HCM Baia Mare a obţinut a patra victorie consecutivă în Grupa 1 a Ligii Campionilor, după ce a câştigat cu 18-17 partida din deplasare cu Fleury Loiret. Golul victoriei a fost marcat de Alisson Pineau, în ultima secundă. În urma acestui rezultat, Baia Mare a făcut un pas uriaş către sferturile de finală.

Echipa pregătită de Aurelian Roşca nu a făcut cea mai bună partidă la Orleans, din contră şi-a îngreunat singură situaţia în jocul cu Fleury, dar la final a obţinut una din cele mai frumoase victorii din istoria clubului. Un succes care îi asigură în mare măsură calificarea pentru al doilea an consecutiv între cele mai bune 8 echipe de handbal feminin ale Europei.

HCM Baia Mare nu a avut startul de joc pe care şi l-a imaginat, iar după numai 9 minute s-a văzut condusă cu 4-1. Paula Ungureanu şi-a făcut datoria în poartă, dar în ofensivă s-a greşit şi ratat atac după atac. Astfel, Aurelian Roşca a fost nevoit să solicite time-out pentru a suna adunarea. Iar lucrurile au început să se mai redreseze. Do Nascimento a fructificat primul contraatac, Jezic a creat culoar pentru Perianu şi a marcat apoi la rândul ei un gol, iar Abbingh a suplinit lipsa de eficienţă a "creierului" Pineau. După alte 8 minute a fost rândul lui Bougeant să răspundă cu un time-out, la scorul de 7-5.

Fleury a început să-şi arate limitele în faţa unei apărări foarte bine organizate şi nu şi-a revenit nici după time-out. Barbosa s-a zbătut în van, iar celelalte jucătoare din tabăra campioanei Franţei au părut neputincioase. Practic, până la pauză, gazdele au mai înscris un singur gol, şi acela în urma unui cadou făcut de HCM, pasă la intercepţie. Nici Baia Mare nu a arătat grozav în atac, dar a avut totuşi mai multe soluţii decât adversara. Când nu a mers Pineau, a apărut Abbingh. La pauză, cele două formaţii au intrat la egalitate, scor 8-8, primele 30 de minute aparţinând în mod cert celor 2 portari.

Baia Mare a ratat şi startul reprizei secunde, iar Fleury s-a desprins rapid la 2 goluri: 10-8 (min. 32). Diferenţa de 1-2 goluri s-a păstrat până în minutul 48, când HCM a reuşit să marcheze 2 goluri consecutive, prin Abbingh şi Jezic. Zoqbi de Paula ajunsese la un procentaj de 57% (!), multe parade fiind făcute însă şi pe lipsa de concentrare a băimărencelor la finalizare. Probabil a fost vorba şi de miza mare a jocului, tensiunea tot mai crescută, etc.

Fotografii: Paul URSACHI / MEDIAFAX

Atacul a fost problema băimărencelor şi în repriza a doua, pentru că în apărare Paula Ungureanu a continuat să-şi facă treaba la superlativ (a adunat incluiv 3 aruncări de la 7 metri la care nu a luat gol), iar Fleury a reuşit să marcheze constant doar cu extrema stângă, Houette. Allison Pineau şi-a făcut simţită prezenţa ca şi eficienţă abia în minutul 51, când a înscris pentru 15-14 (min. 51) dintr-o aruncare de la 7 metri. Mai devreme, în meci, ratase Abbingh. A fost şi momentuil în care HCM preluase pentru prima dată conducerea.

Tănăsie a mărit apoi avantajul pe un contraatac şi totul părea să intre pe un făgaş normal, aşa cum s-a întâmplat în cazul HCM şi în alte partide din acest sezon, turul cu Fleury şi partida cu Thuringer. Nu a fost cazul! Fleury a egalat rapid, iar finalul a fost mai mult decât electrizant.

Aurelian Roşca a reuşit să-şi păstreze luciditatea pe banca tehnică şi a solicitat time-out, după o paradă unu la unu a Paulei la Kamdop şi după câteva atacuri în care HCM îşi pierduse din nou "busola". Baia Mare a continuat să irosească totuşi mingi, Jezic a ratat, Do Nascimento a scăpat mingea. Până la urmă tot gazdele au fost cele care au găsit o breşă, prin Niombla, care a marcat de la distanţă. A fost momentul în care în scenă a intrat VEDETA! Allison Pineau a şters cu buretele meciul mai puţin bun pe care l-a făcut până în acel moment şi a luat jocul pe cont propriu. A egalat la 17-17 când s-a intrat în ultimul minut şi a înscris golul victoriei în ultima secundă! De remarcat faptul că Fleury a scos portarul la ultimul atac, dar Paula Ungureanu a fost la post atunci când a fost pusă la încercare.

Baia Mare a câştigat în final cu 18-17, o victorie pe care o va ţine minte mult timp de acum încolo! O victorie care îi permite să viseze la tot ce-i mai frumos în perioada imediat următoare.

Fleury Loiret - HCM Baia Mare 17-18 (8-8)

Zoqbi De Paula, Foggea - portari; Mino, Agathe, Kamdop 2, Houette 7, Bruneau, Lopez, Doucoure, Nze Minko 1, Niombla 3, Deville, Cisse, Grimaud, Barbosa 4. Antrenor: Frederic Bougeant

Ungureanu, Munteanu - portari; Do Nascimento 2, Geiger 1, Tănăsie 1, Pineau 3, Szucs, Abbingh 6, Perianu 1, Ardean, Jezic 4, Marin, Tătar, Preda, Nechita, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roşca

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?