15 apr 2018 1599 afişări Comentează şi tu Handbal
Steaua Bucureşti şi Potaissa Turda sunt în avantaj după primele meciuri din ”sferturile” play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin Paul URSACHI / MEDIAFAX

Steaua Bucureşti şi Potaissa Turda au reuşit să evite surprizele la primele meciuri din play-off-ul Ligii Naţionale, turul 1, lucru pe care CSM Bucureşti nu l-a izbutit în partida cu Poli Timişoara, scor 28-29 după executarea aruncărilor de la 7 metri.

Steaua Bucureşti a învins Minaur Baia Mare cu 25-23, după o primă repriză în care a avut mari emoţii. Tânărul Călin Căbuţ, un jucător cu mari perspective în handbalul românesc, le-a dat de furcă gazdelor în prima parte a jocului, reuşind să-şi ajute echipa să se desprindă la trei goluri în câteva rânduri. Steaua a revenit abia pe finalul primei reprize, când a preluat conducerea. Lucrurile au intrat în normal în partea secundă, când băieţii lui Ovidiu Mihăilă s-a desprins la 5 goluri, 20-15 (min. 44). Până la final, Minaur nu a mai reuşit să ameninţe succesul formaţiei care a câştigat sezonul regulat:

• Remarcaţii partidei: Stefan Vujic, Tudor Stănescu, Ionuţ Georgescu (Steaua) / Călin Căbuţ (Minaur)

În al treilea joc al zilei, Potaissa Turda a învins Dunărea Călăraşi cu 27-24, dar nici ardelenii nu au avut o misiune uşoară. Jocul a fost mult mai greu decât cel din sezonul regulat, când trupa lui Horaţiu Gal s-a impus la pas, cu 28-20. Cu mai puţin de 10 minute înainte de final, Potaissa avea încă un avantaj minim, 23-22 (min. 52), jocul fiind rezolvat în cele din urmă de reuşitele lui Iulian Stamate şi Roman Zacaciurin, care şi-au ajutat echipa să se desprindă la 27-23.

• Remarcaţii partidei: Nenad Savic, Radu Ghiţă, George Cîntec (Potaissa Turda) / Shahoo Nosrati, George Şelaru (Dunărea Călăraşi).

Luni, de la ora 20:00, va avea loc şi prima confruntare dintre Dinamo şi HC Dobrogea Sud Constanţa.

Tot azi s-au desfăşurat şi primele jocuri din play-out: HC Vaslui – CSU Suceava 24-26, CSM Făgăraş – CSM Focşani 22-26.

Într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, Măgura Cisnădie a învins Corona Braşov cu 27-22 şi a urcat pe locul 2!

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?