HCM Baia Mare – Fleury Loiret 31-28. Vicecampioana României a obținut primele puncte în grupa principală și a intrat în cărți pentru o calificare în sferturile de finală

Redactor:
Marius Hutu
HCM Baia Mare - Fleury Loiret 31-28. Vicecampioana României a obținut primele puncte în grupa principală și a intrat în cărți pentru o calificare în sferturile de finală

Baia Mare și-a îndeplinit un prim obiectiv în Grupa 1 a Ligii Campionilor, după ce s-a impus cu 31-28 în partida de pe teren propriu cu Fleury Loiret, Succesul menține reprezentanta României în lupta pentru calificarea în sferturi, după ce a luat startul în partea a doua a competiției fără niciun punct.

Victoria echipei pregătite de Aurelian Roșca s-a conturat însă destul de greu, după ce în prima parte și-a găsit mai greu ritmul, în special în faza de apărare. Fleury a condus la 5 goluri în minutul 18, scor 11-6, aproape fiecare atac al echipei oaspete fiind încheiat cu gol. Totuși, Baia Mare a rămas totuși în joc grație franțuzoaicei Pineau, care a marcat din multe poziții. Au fost și câteva schimbări inspirate, Munteanu în poartă și Do Nascimento în extrema stângă care au adus plusuri în jocul echipei. Astfel, la pauză HCM a intrat cu un handicap de numai 2 goluri, 13-15.

În repriza a doua, jocul echipei băimărene a fost mult mai legat, mai exact în ambele  compartimente. În apărare, jucătoarele s-au apărat mult mai bine, în timp ce în atac, lângă Pineau au apărut alte două jucătoare care și-au asumat responsabilități, Melinda Geiger și Do Nascimento. Din minutul 40, de când Baia Mare a prelut conducerea, scor 20-19, gazdele au preluat și controlul definitiv al jocului.

Până la final, Baia Mare și-a ținut permenant adversara la 1-2 goluri în spate, Fleury reușind să rămână totuși aproape prin repuneri foarte rapide, cu care au reușit să surprindă. Trupa lui Roșca a scăpat în învingătoare după două intervenții marca Paula Ungureanu, în ultimele 2-3 minute de joc.

HCM a câștigat cu 31-28, iar meciurile din grupa principală ce vor urma vor fi trăite altfel din moment ce echipa este în cărți pentru un loc în sferturile de finală.

HCM Baia Mare – Fleury Loiret 31-28

• Ungureanu, Munteanu – portari; Abbingh 5, Ardean 2, Do Nascimento 7, Geiger 5, Jezic 2, Marin, Nechita, Perianu, Pineau 10, Preda, Szucs, Tănăsie, Tătar, Vizitiu. Antrenor; Aurelian Roșca
  • Fogeea, Zoqbi De Paula  – portari; Agathe 1, Bruneau, Barbosa 6, Chavez 1, Cisse, Devile, Grimaud, Houette 3, Kamdop 2, Lopez Herrero, Nianh, Niombla 10, Nze Minko 4, Tounkara 1. Antrenor: Frederic Bougeant

EVOLUȚIA SCORULUI ÎN PARTIDA HCM Baia Mare – Fleury Loiret

60′ Încă o intervvenței magică Paula Ungureanu. Meciul pare câștigat, Roșca a luat time-out cu 36 de secunde înainte de final. Do Nascimento și Pineau reușesc alte 2 goluri, iar Baia Mare obține primele puncte în Grupa 1 principală, după ce se impune cu 31-28

59′ Pineau scoate 7 metri și eliminare de 2 minute pentru Barbosa, Abbingh înscrie pentru 29-27

58′ Ardean înscrie un gol foarte important pentru echipă, 28-26

56′ Ungureanu apără unu la unu cu Barbosa, HCM păstrează 2 goluri avans, 27-25

53′ Revenită în poartă, Ungurenu „câștigă” o minge pentru echipă. Parada Paulei se transformă în gol apoi, reușita fiind a pivotulu Jezic, 27-24. Time-out Fleury.

52′ Ardean a obținut un 7 metri, Abbingh a marcat, 26-24

51′ Se înscrie la foc continuu în ultima vreme, Pineau ajunge la cota 9, scor 25-24

50′ Fleury repune mereu rapid după ce primește gol și reușește să rămână aproape de gazde, 24-23. Time-out Baia Mare

48′ Geiger înscrie 2 goluri consecutiv și menține HCM la 2 goluri în fața lui Fleury, 24.22

46′ Baia Mare a ieșit cu bine din situația de inferioritate. Iese și combinațoa cu pivotul, Jezic marchează pentru 22-20

44′ Prima eliminare și la HCM. Ardean, timisă pe bancă după un fault la Barbosa.

41′ Pe contraatac, Szucs scote 7 metri și 2 minute de eliminare la Barbosa. Abbingh înscrie din nou de la 7 metri, 21-19

40′ Do Nascimento este de neoprit în ultimele minute. Marchează și readuce HCM în avantaj, 20-19. Time-out Fleury.

39′ Brazilianca este pe urma franțuzoaicei Pineau, înscrie al 5-lea gol. La câteva  secunde distanță, Abbingh restabilește egalitatea, 19-19

37′ Do Nascimento înscrie cu șansă de la 7 metri, 17-18

36′ Fleury rămâne în patru jucătoare, Pineau reduce la un gol diferența, 16-17

34′ Începutul reprizei a doua îi aparține Melindei Geiger, care marchează din nou și scoate și o eliminare de 2 minute, 15-17

33′ Melinda Geiger ajunge până în partea stângă și înscrie, 14-17

31′ Kamdop a marcat pentru 13-16 după ce Abbingh a irosit o aruncare.

30′ Abbingh înscrie ultimul gol al primei reprize. Pauză: 13-15

28′ Munteanu are a patra intervenție în poartă, iar la faza imediat următoare HCM revine la un gol în spatele adversarei. Înscrie aceeași Pineau, 12-13

25′ Abbingh obține un 7 metri, transformă Do Nascimento, 11-13

24′ Primul contraatac finalizat, înscrie Do Nascimento, 10-12

23′ De Paula răspunde pe măsură cu o paradă în fața extremei Valentina Ardean.

22′ Ionica Munteanu intră în poartă și are și o primă intervenție.

21′ Momente ceva mai bune pentru HCM, care marchează două goluri consecutiv. Ultima reușită i-a aparțiut braziliencei Do Nascimento, 9-12. Time-out Fleury.

20′ Pineau trece și în inter stânga pentru a marca, 8-12

18′ Tot Pineau apare la finalizare în tabăra băimăreană și reduce din diferență, 7-11

16′ Allison Pineau ratează prima aruncare de la  metri, Fleury marchează la fiecare acțiune, 6-11

15′ Barbosa își face numărul la 9 metri și înscrie al 3-lea gol personal, 6-10

14′ Apărarea echipei HCM este depășită ușor, Fleury se desprinde, scor 6-9. Time-out Aurelian Roșca.

12′ Gol Valntina Ardean după o pătrundere prin apărarea oaspetelor, 6-7

10′ Deocamdată, HCM în atac înseamnă Allison Pineau. Franțuzoaica a ajuns la cota 4, scor 5-6

8′ Tounkara și Barbosa asigură un avantaj de 2 goluri formației franceze, 3-5

6′ Pineau începe tare jocul și marchează din nou, 3-3

5′ Fleury a preluat conducerea prin Niombla, care a executat sub bară un 7 metri. Geiger a restabilit rapid egalitatea, scor 2-2.

2′ Primul atac al lui HCM s-a încheiat tot cu o ratare, a pivotului Jezic. Pineau înscrie primul gol al meciului, 1-0

1′ Fleury are primul atac al partidei. Baia Mare a scăpat fără gol.

HCM Baia Mare își începe duminică seara (ora 18:00) parcusul în faza a doua a Ligii Campionilor, în Grupa 1 principală, cu o partidă pe teren propriu cu Fleury Loiret. Reprezentanta României nu are niciun punct la startul grupelor principale, în timp ce adversara are 4 puncte câștigate după jocurile susținute cu Thuringer și Ferencvaros, HCM Baia Mare are nevoie de o dublă victorie cu Fleury Loiret pentru a recupera handicapul care o separă de locul 4, ultimul care duce în sferturile de finală.

În ediția 2014-2015 a Ligii Campionilor, Baia Mare a început grupele principale tot cu 0 puncte, dar a acumulat maximum de puncte din partidele cu Savehof și Viborg și s-a calificat în sferturi de pe locul 3!

În Grupa 1 s-au desfășurat în acest weekend: Rostov – Ferecvaros 23-21, Larvik – Thuringer 28-19. Situația în clasament înaintea partidei arată astfel:

sursa:eurohandball.com

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?