EURO 2016 | Franţa a revenit în forţă, cu o victorie la scor în faţa Belarusului. Nikola Karabatic, de la 14% la 100%

21 ian 2016 5449 afişări Comentează şi tu Handbal
  • Franţa a debutat în forţă în grupele principale ale Campionatului European de handbal masculin din Polonia, după un succes cu 34-23 în faţa Belaruslui. Campioana mondială şi olimpică en-titre ar fi putut câştiga şi mai clar, dar după pauză a trimis rezervele în teren.

Selecţionata lui Claude Onesta a suferit în urmă cu 2 zile, în ultimul meci din Grupa A, o înfrângere drastică în faţa Poloniei (scor 25-31), care a fost cu greu digerată. Doi dintre cei mai importanţi jucători ai Franţei, Nikola Karabatic şi Daniel Narcisse au avut procentaje groaznice în acea partidă, de 14%, respectiv 20%. Nikola Karabatic, despre care francezii şi-au reamintit cu această ocazie că a pariat împotriva echipei sale la un meci de campionat, a avut o răbufnire de orgoliu, iar în primele 12 minute a înscris nu mai puţin de 6 goluri, din tot atâtea încercări.

Franţa s-a desprins repede, scor 9-3 (min. 12), graţie unei defensive de fier, cu care ne-a obişnuit în ultimii ani, şi cu reacţii rapide pe contraatac. Belarus a părut hipnotizată de forţa adversarului, iar în prima repriză a fost un simplu partener de antrenament. Diferenţa a continuat să crească continuu în favoarea Franţei, care la pauză a intrat cu un avantaj consistent, 20-5. Nikola Karabtic a încheiat repriza cu 9 goluri şi cu un procentaj de 100%, în contrast cu evoluţia din partida cu Polonia.

În repriza a doua, Claude Onesta a schimbat toată echipa, doar Daniel Narcisse apărând în teren dintre numele importante, însă campionul mondial nu prea mai este titular. Diferenţa a ajuns la 17 goluri (23-6, min. 34), moment în care Franţa a oprit definitiv motoarele. Pe fondul unui joc mai relaxant şi al promovării mai multor jucători din linia a doua a Franţei, Belarus a încercat să iasă din teren la un scor cât mai acceptabil. Iar până la final a reuşit să reducă diferenţa la 11 goluri: 34-23 scor după 60 de minute.

În urma acestui rezultat, Franţa a acumulat 4 puncte în grupa principală I, la fel ca şi Polonia şi Norvegia, care au însă un joc mai puţin disputat şi care se vor întâlni într-o partidă directă peste 2 zile.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?