EURO 2016 | Croaţia şi Franţa s-au încălzit mai greu, dar au obţinut victorii la diferenţe considerabile cu Belarus, respectiv Macedonia

15 ian 2016 3404 afişări Comentează şi tu Handbal

Croaţia şi Belarus au deschis a 12-a ediţie a Campionatului European de handbal masculin, cele două naţionale întâlnindu-se la Katowice într-un meci din Grupa B. Echipa pregătită de Zeljko Babic a câştigat cu 27-21, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15.

• Meciurile zilei 1. Grupa A: Franţa - Macedonia 30-23, Polonia - Serbia 29-28; Grupa B: Croaţia - Belarus 27-21, Norvegia - Islanda 25-26

Pentru aproximativ 30 de minute, Belarus a dat senzaţia că poate furniza prima mare surpriză a turneului final din Polonia. Fostul jucător al echipei FC Barcelona, Siarhei Rutenka, care a fost  în discuţii şi cu Minaur Baia Mare în vara trecută, a avut o repriză foarte bună, reuşind să marcheze nu mai puţin de 7 goluri din 8 aruncări. Omul numărul 1 a fost însă un tânăr de 21 de ani, Viachaslau Saldatsenka, portar care a făcut adevărate minuni. Acesta a reuşit să apere 9 mingi în prima repriză, dintre care 2 aruncări de la 7 metri şi trei mingi de contraatac.

În minutul 14, Belarus a condus cu 3 goluri (scor 8-5), dar Croaţia a fost nevoită să alerge tot timpul după egalare. La mijlocul reprizei, selecţionerul Zeljko Babic a decis chiar să-şi înlocuiască vedetele, Mirko Alilovic şi Domagoj Duvnjak fiind aduşi pe banca de rezerve. În minutul 21 s-a înregistrat prima egalitate, 10-10, în timp ce la pauză s-a intrat cu 15-15.

Croaţia a condus pentru prima dată în minutul 33, când a şi înscris primul gol al reprizei secunde. Trupa lui Babic a schimbat însă un aspect important după pauză, sistemul de apărare. Croaţia s-a apărat în majoritatea timpului cu un om avansat, care a încurcat jocul de atac al Belaruslui. Siarhei Rutenka a fost odihnit o bună perioadă, Saldatsenka a avut prima intervenţie în minutul 16 al reprizei, astfel că naţionala Croaţiei s-a desprins încet dar sigur: 20-17, min. 39, 24-20, min. 50. Starul echipei Belarus a revenit pe final în teren pentru a salva ce se mai putea în acel moment, însă nici el nu a mai avut aceeaşi luciditate din prima repriză. Rutenka a ratat inclusiv 2 aruncări de la 7 metri, astfel că Belarusului i-a fost imposibil să mai reducă din diferenţă.

Dacă în prima repriză Saldatsenka a fost cel mai bun om al meciului, în partea secundă portarul Croaţiei a preluat acest rol. Ivan Stefanovic a apărat aproape tot în ultimele 15 minute ale jocului, terminând meciul cu un procentaj de 48%.

Manuel Strlek a fost cel mai bun marcator, cu 9 goluri, iar Croaţia a debutat cu un succes previzibil, scor 27-21.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?