Dinamo a suferit la Călăraşi, dar a câştigat trei puncte importante şi rămâne cu procentaj sută la sută în Liga Naţională. Adevărata provocare abia acum urmează, partida cu Skjern din Liga Campionilor

12 sep 2017 2385 afişări Comentează şi tu Handbal

Dinamo Bucureşti a obţinut a treia victorie a sezonului în Liga Naţională de handbal masculin, după ce s-a impus cu 29-24 pe terenul echipei Dunărea Călăraşi, în primul meci al etapei a 3-a. Campioana României a trecut cu bine de un obstacol dificil al sezonului intern, dar succesul a fost realizat cu mari emoţii. Trupa lui Eliodor Voica se poate pregăti acum în linişte pentru debutul în Liga Campionilor, partida cu Skjern din Danemarca, programată duminică.

Dinamo a suferit mai bine de 45 de minute în faţa unei echipe care arată bine pentru începutul sezonului, cel puţin la nivelul primului ”7”. Campionii au făcut destule greşeli în prima parte, semn că Eliodor Voica mai are de muncit la relaţiile de joc, astfel că Dunărea i-a ţinut la respect. Gazdele au condus aproape în permanenţă la 2-3 goluri diferenţă, având o linie de 9 metri solidă, în care toţi jucătorii, de la stânga la dreapta, au dat satisfacţie. Călăraşiul a fost susţinută foarte bine din poartă şi de George Şelaru, astfel că la pauză s-a intrat la cabine cu 15-13.

În partea secundă, Dinamo a mai eliminat din greşeli, dar a avut nevoie de minute bune pentru a intra cu adevărat în meci pentru că acelaşi George Şelaru a făcut adevărate minuni. Partea secundă avea să fie, de altfel, a portarilor, doar că primele 15 minute au fost ale Călăraşiului, iar următoarele 15 ale oaspeţilor. Intrat în poartă la o aruncare de la 7 metri la mijlocul părţii secunde, Ştefan Grigoraş a reuşit să-l blocheze pentru prima dată pe Josip Peric, coordonatorul de joc al gazdelor care şi-a condus excelent echipa până atunci.

Acea reuşită a portarului bucureştean a venit ca un stop-joc pentru Peric şi Dunărea Călăraşi. Coordonarul de joc a ratat în următoarele minute alte trei aruncări din situaţii de unu la unu cu Grigoraş, una din nou de la 7 metri, astfel că Dinamo a venit peste adversar. Cu o bancă mai lungă, campionii şi-au permis să facă schimbări dese pentru a optimiza partida, au preluat conducerea la 21-20 în minutul 45, dar s-au desprins decisiv abia în minutul 57, când au făcut 27-24. La final, succesul echipei Dinamo a fost totuşi prea mare în raport cu ceea ce s-a jucat, 29-24, dar până la urmă în clasament se contabilizează în primul rând cele 3 puncte.

Pe lângă Ştefan Grigoraş trebuie remarcat la Dinamo şi interul dreapta Boskovic, care a dat drumul la ”stângă” în repriza secundă şi a încheiat partida cu 9 goluri. Dinamo are maximum de puncte în Liga Naţională, iar atenţia se îndreaptă deja către Skjern.

Dunărea Călăraşi – Dinamo 24-29 (15-13)

Peric 5, Dospinescu 4, Nosrati 4, Lazovic 3, Fotache 3, Tărîţă 3, Stankovic 2 / Boskovic 9, Gayduchenko 4, Descat 3, A. Esteki 3, Gavriloaia 3, S. Esteki 3, Mocanu 2, Bera 1, Sajin 1

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?