23 ian 2016 1484 afişări Comentează şi tu Handbal
Dinamo a câştigat un turneu în Franţa, iar HC Odorhei s-a pregătit cu FC Barcelona! Foto: htr-france.ro
  • Două dintre favoritele la titlu în Liga Naţională de handbal masculin, Dinamo Bucureşti şi HC Odorhei, au ales să se pregătească în această perioadă în Franţa, respectiv Spania. Echipa pregătită de Eliodor Voica a participat la un turneu în Franţa, alături de Montpellier, St. Raphael şi Tremblay, în timp ce formaţia harghiteană s-a antrenat cu FC Barcelona şi a susţinut 3 partide de verificare!

Calificată în grupele Cupei EHF, Dinamo a fost invitată să participe în această perioadă la un turneu amical în Franţa, la care au luat parte şi 3 formaţii importante în Hexagon, Montpellier, St. Raphael şi Tremblay. Pentru Dinamo a fost o excelentă ocazie de a lua pulsul unor echipe cu pretenţii. Fără mari probleme de lot, liderul din Liga Naţională chiar a reuşit să se impună în Franţa.

Turneul s-a desfăşurat cu sistem semifinale şi finale, iar Dinamo a jucat în prima zi cu formaţia românilor Alexandru Şimicu, Mihai Popescu şi a antrenorului Rareş Fortuneanu. Reprezentanta Ligii Naţionale s-a impus cu 39-30 (20-13), după ce a condus la un moment dat şi la 14 goluri. St. Raphael nu a avut însă toţi jucătorii din prima echipă, nu s-a bazat nici pe românii Şimicu şi Popescu, accidentaţi. În finala turneului, cu Tremblay, Dinamo a câştigat cu 40-35!

Plecată încă de la sfârşitul săptămânii trecute din ţară, HC Odorhei a primit ”poveţe” în această perioadă de la Xavi Pasqual, antrenorul echipei FC Barcelona, care a şi condus o şedinţă de pregătire a harghitenilor! Echipa lui Vlad Caba s-a pregătit ”acasă” la catalani în aceste zile şi a susţinut şi 3 partide de verificare: 31-32 cu FC Barcelona Lassa B, 38-34 cu BM La Roca şi 33-31 cu CB Puerto Sagunto.

Liga Naţională de handbal masculin se reia în 3 februarie, iar Dinamo şi HC Odorhei ocupă primele două poziţii în clasament, după 17 etape fiind despărţite de 5 puncte. Sezonul debutează oficial săptămâna viitoare - 28 ianuarie, cu meciul din sferturile de finală ale Cupei Cupelor, Dunărea Călăraşi - Dinamo Bucureşti. Celelalte 3 jocuri din această fază sunt: CSM Bucureşti - Adrian Petrea Reşiţa (30 ianuarie), HC Odorhei - HC Dobrogea Sud (31 ianuarie) şi Steaua - CSM Ploieşti (1 februarie).

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?