Cu nervii tari chiar și într-o zi mai plăpândă! România a obținut a patra victorie și are șanse mari să încheie grupa pe locul 1. Cronica meciului România – Angola

Redactor:
Marius Hutu
Cu nervii tari chiar și într-o zi mai plăpândă! România a obținut a patra victorie și are șanse mari să încheie grupa pe locul 1. Cronica meciului România - Angola

România a câștigat a patra partidă de la Campionatul Mondial, după ce a învins Angola cu 27-24. Naționala s-a impus chiar și atunci când a prins o zi mai oscilantă ca evoluție

Cu un prim obiectiv realizat la acest Campionat Mondial, calificarea în optimile de finală, partida România – Angola ne-a întâmpinat cu multe gânduri amestecate. Ce adversară pare mai potrivită pentru echipa națională în primul tur eliminatoriu? Ce strategie va aborda Ambros Martin cu Angola, dacă va juca tot cu echipa tip sau va merge pe mâna handbalistelor care au evoluat mai puțin până acum. Obțin tricolorele locul 1 chiar din această seară?

Un prim răspuns l-am primit devreme, Ambros Martin a decis să intre în teren cu prima echipă. Pentru a-și ține echipa în priză, pentru a obține cele 2 puncte extrem de importante în economia câștigării grupei. Față de meciul cu Spania au apărul în primul „7” Dragut și Dedu, în locul tricolorelor Geiger și Dumanska, schimbări pe care le-am mai văzut în acest turneu final. De asemenea, antrenorul a renunțat pentru primele 15 minute la schimbarea atac – apărare.

Angola a ieșit din turneul final, la modul că nu mai contează în bătălia pentru locurile 1-16, dar s-a eliberat parcă și de o presiune. Selecționata africană nu mai este din lumea a doua, de acest lucru ne-am convins încă de acum un deceniu, când a reușit să ajungă în Top 8. La fel ca și cu Spania sau Franța, africancele au plimbat bine mingea într-un ritm foarte bun și au preluat inițiativa de la bun început. România a fost destul de statică pe semicerc, astfel că angolezele au reușit să ajungă destul de des în poziția de a trage de la distanță. De cele mai multe ori, Guialo și Cazanga au înscris, astfel că Angola s-a distanțat la 6-4 după 10 minute.

Prima reprezentativă a intrat cu prima echipă în teren, dar parcă nu a mai avut aceeași concentrare din partida cu Spania. Ba chiar, meciul a început să semene cu cel jucat câteva zile mai devreme cu Slovenia. Angola s-a desprins la 12-8 (min. 21), profitând de ratările în lanț ale tricolorelor de pe toate pozițiile, mai puțin din zona centrală unde a acționat Eliza Buceschi. Cristina Neagu a irosit chiar 5 din primele 6 mingi, singura reușită a căpitanului venind dintr-o aruncare de la 7 metri. Nu a fost repriza care să-i aparțină, chiar dacă până la pauză a mai marcat o dată.

Și la fel ca și în meciul cu Slovenia, Ambros Martin a făcut câteva schimbări, a trecut și la o apărare 5 plus 1, care a dat rezultate. Angola nu a mai contat de la distanță, iar tricolorele au început să recupereze minge după minge. Descătușarea în atac a venit de la Cristina Florianu, care a arătat că poate da randament inclusiv din poziția inter dreapta, astfel că diferența de pe tabelă s-a „contopit”. La pauză, cele două echipe au intrat la egalitate, 14-14. Tot la fel ca și în meciul cu Slovenia.

Repriza secundă a început la fel de șovăielnic pentru România, cu realizări și ratări, astfel Angola a luat din nou avans: 20-18 (min. 41). Cazanga și Guialo au continuat să torpileze poarta apărată de Dumanska, prea puțin protejată de apărare. Timpul a trecut în defavoarea naționalei, astfel că Ardean, Neagu, Udriștioiu, Buceschi, Pintea, Geiger au continuat să rămâne în teren, deși poate planul era ca aceste fete să fie odihnite la un moment dat.

Cristina Neagu nu a fost în zi de șut, astfel că după o primă încercare în prima repriză, Ambros Martin a decis și în partea secundă să o utilizeze pentru o perioadă doar pentru faza de apărare. Cristina Florianu a profitat imediat de a juca în atac inter stânga, Melinda Geiger a secondat-o imediat cu o aruncare perfectă, iar România a egalat în minutul 46: scor 21-21.

Crina Pintea este eliminată 2 minute în minutul 49, dar tricolorele dau mai bine din picioare și sunt tot mai prezente în meci. Timea Tătar are șansa de a readuce România în avantaj în minutul 51, dar trage în portar, același lucru îl face și Geiger în minutul 54, la scorul de 23-23. Momentul schimbării pe tabela de marcaj se produce însă 2 minute mai târziu. Dumanska este acolo unde trebuie între buturi, iar Neagu își face revenirea în atac cu o ghiulea care se duce direct în vinclu cu aproape 90 km/h, 24-23.

Axa Dumaska – Neagu începe să funcționeze ca o telecomandă. Portarul are un nou reflex, iar Cristina plutește peste masiva apărare a Angolei și aduce și mai mult liniște: 26-24, min. 58. Căpitanul șterge cu buretele toate nerealizările din acest meci și își conduce din echipa către o nouă victorie. A patra de la acest Campionat Mondial, din tot atâtea jocuri. Locul 1 în grupă are tot mai mari șanse să fie atins.

România – Angola 27-24 (14-14)

Dedu, Dumanska – portari; Udriștioiu 4, Geiger 4, Buceschi 2, Neagu 7, Laslo, A.M. Popa, Ardean 3, Florianu 3, Pintea 3, Berbece, Tomescu, Zamfirescu, Tatar, Dragut 1. Antrenor: Ambros Martin

Branco, Alberto – portari; Nenganda, Iracelma da Silva 1, Paulino, Machado 1, Vilma Silva 3, Paulo, Kassoma 2, Kamalandua, Oliveira, Carlos 1, Peres, Cazanga 7, dos Santos 2, Guialo 7. Antrenor: Morten Soubak

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?