8 oct 2017 2792 afişări Comentează şi tu Handbal
Cristina Neagu după CSM Bucureşti – Krim Ljubljana: "Mă bucur că am putut să vă oferim un meci frumos, spectaculos şi o victorie concludentă!". Când revine Oana Manea în echipă, absentă de la partida de sâmbătă Foto: Alexandru DOBRE / MEDIAFAX

CSM Bucureşti a debutat cu o victorie la scor în noul sezon al Ligii Campionilor, 30-18, aşa cum a început şi Gyor, una din principalele adversare în lupta pentru câştigarea trofeului, după 27-26 cu FC Midtjylland în cadrul Grupei B. Partida campioanei României s-a jucat în Grupa A şi a însemnat şi debutul Cristinei Neagu în Europa la revenirea ei acasă.

Căpitanul echipei naţionale a avut o evoluţie la înălţime la prima apariţie în tricoul CSM Bucureşti în Liga Campionilor, cu 8 goluri, una din reuşite fiind de generic, din aeriană, realizată chiar din prima repriză. Neagu a jucat aproximativ 40 de minute, în jur de 20 de minute în fiecare repriză, iar după joc s-a arătat mulţumită de evoluţia echipei.

”Aseară (n.r. sâmbătă), a fost un moment special pentru mine, fiind primul meci în Liga Campionilor de când m-am întors acasă. Aşa cum ne-am înţeles, aţi umplut tribunele! Mă bucur că am putut să vă oferim un meci frumos, spectaculos şi o victorie concludentă! Vă mulţumim şi vă aşteptăm în număr la fel de mare, la fiecare meci!”, a fost mesajul Cristinei Neagu, postat după partida cu Krim Ljubljana.

Oana Manea şi Camille Ayglon au absentat în partida de sâmbătă, dar Helle Thomsen a anunţat că pivotul va reveni în echipă la partida de miercuri, pe care o va susţine în Polonia, cu Vistal Gdynia, în cadrul etapei a 2-a a Ligii Campionilor. Oana Manea a absentat din cauza unor probleme medicale la spate.

Încă după primul joc, CSM Bucureşti s-a instalat pe locul 1 în Grupa A. În cealaltă partidă, Nykobing (Danemarca) a învins Gdynia cu 27-21.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?