Bombă în Baia Mare: Turda a câștigat în fieful lui Minaur. HCM Constanța rămâne coșmarul echipei Știința Bacău

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

HCM Constanța a câștigat cu 24-22 (12-10) în fața echipei Știința Bacău, chiar pe terenul acesteia, în primul meci al etapei a 10-a din Liga Națională de handbal masculin. Surprizele etapei s-au înregistrat însă la Călărași și Baia Mare.

În ultimii trei ani, handbalul masculin a fost dominat de disputa la vârf dintre HCM Constanța și Știința Bacău. Meciurile au fost mai mereu aprinse, dar de fiecare dată s-a impus aceeași formație, echipa lui Zvonko Sundovski: fie că bătălia s-a dat în Liga Națională, fie în Cupa României. La începutul acestui sezon, Știința a reușit pentru prima dată să-i sufle un trofeu Constanței, în Supercupa României. Victoria a fost obținută însă la masa verde, după ce Știința a contestat dreptul de joc al muntenegreanului Rakcevic. În teren, scorul a fost 24-21 pentru HCM.

Atât Știința Bacău, cât și HCM Constanța n-au uitat de duelurile tari din ultimii ani, chiar dacă între timp, în lupta pentru supremație, au apărut și alte formații cu pretenții. Campionatul este mai echilibrat ca niciodată. Efervescența derby-ului s-a păstrat totuși și la acest joc, desfășurat pe terenul echipei Știința. Cu o echipă completă după revenirile lui Rakcevic și Popescu, Constanța a fost cea care a făcut legea. Nervii au fost întinși la maximum încă din primele minute, motiv pentru care arbitrii Harabagiu și Stănescu au dictat trei eliminări până în minutul 8. Mai cerebrală în atac, mai rafinată în execuții, campioana a condus, cu o singură excepție, pe întreaga durată a primei reprize, fără să reușească însă și desprinderea. Faza reprizei s-a consemnat în ultima secundă, când Laurențiu Toma a reușit să înscrie în poarta Bacăului de pe propriu semicerc: scor la pauză 12-10.

Ca și în prima parte, Bacăul a fost nevoită să alerge după egalare pe tot parcursul reprizei a doua. Eliminările au curs pe bandă rulantă, iar Constanța a condus aproape mereu la 2-3 goluri diferență. Finalul a fost însă demn de un derby, a avut încrâncenare, dramatism. Știința a reușit să profite de unele atacuri irosite de HCM și a restabilit egalitatea în minutul 57, pentru 21-21. Ajutorul a venit din poartă, de la Grigoraș, care a avut o triplă paradă din situație de unu la unu, la scorul de 20-21. Un minut a rezistat însă egalitatea pe tabelă. Campionii au avut nervii tari și o apărare perfectă, astfel că au gestionat finalul după buna dispoziție. În schimb, Știința s-a precipitat și s-a pierdut într-o forțare în atac, când s-a intrat în ultimul minut, la scorul de 23-22.  Liniștea a fost adusă definitiv de Cutura, care a marcat în ultimele secvențe pentru 24-22. Cu acest rezultat, HCM Constanța a trecut pe locul 1.

Într-o altă partidă desfășurată vineri seara, CSM București a câștigat cu 25-23 partida cu Steaua București și a urcat în spatele echipei HCM Constanța. Trupa lui Bozo Rudic are deja o serie impresionantă, cinci partide consecutive fără înfrângere. HCM Constanța și CSM București se vor duela miercuri, în etapa a 11-a. De remarcat faptul că CSM București a învins în acest tur de campionat atât Dinamo, cât și Steaua.

Supriza etapei a 10-a s-a înregistrat la Călărași, revelația sezonului, Dunărea, fiind învinsă de HC Vaslui pe teren propriu, cu 24-23. Într-o altă partidă, CSU Suceava a câștigat cu 24-23 partida cu Energia Tg. Jiu.

Sâmbătă seara, Dinamo a obținut o victorie la scor cu HC Odorhei, 33-23, formația care a avut cel mai bun start de campionat, dar care s-a stins între timp. În schimb, Dinamo este în ascensiune după un debut de sezon ezitant. Cu acest succes, echipa din Ștefan cel Mare a prins grupul fruntaș compus din HCM Constanța, CSM București, Minaur și Dunărea Călărași.

În ultimul meci al rundei, Potaissa Turda a câștigat surprinzător, cu 37-34, pe terernul echipei Minaur Baia Mare. Un rezultat neașteptat, în condițiile în care Minaur a părut cea mai solidă echipă în primele nouă etape.

Clasament Liga Națională – Masculin

1. HCM Constanța 9 6 1 2 254-227 19
2. CSM București 9 6 1 2 260-243 19
3. Dunărea Călărași 9 6 0 3 237-220 18
4. Minaur Baia Mare 9 6 0 3 228-214 18
5. Dinamo 9 5 1 3 224-206 16
6. HC Odorhei 9 4 3 2 242-235 15
7. Știința Bacău 10 4 2 4 255-256 14
8. Poli Timișoara 9 4 0 5 234-233 12
9. Potaissa Turda 10 4 0 6 279-302 12
10. HC Vaslui 10 3 2 5 253-274 11
11. Steaua 9 3 1 5 247-251 10
12. CSU Suceava 9 2 1 6 190-219 7