ANALIZĂ‚ | Cum a reușit România să doboare Rusia, cea mai bună națională din lume după rezultatele din vară de la Jocurile Olimpice, în meciul secund de la Campionatul European de handbal

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

România a fost destul de aproape să învingă Norvegia la un turneu final după o pauză de 16 ani (scor 21-23), dar nu a mai ratat ocazia în fața Rusiei și s-a impus după o vreme și mai îndelungată – 20 de ani – în fața acestei reprezentative, scor 22-17. Primul succes al tricolorelor la Campionatul European de handbal feminin a avut substanță, s-a născut încă din primul minut al jocului și îi deschide perspective frumoase pentru următoarele zile la Helsingborg.

Câțiva factori au fost determinanți pentru naționala României în partida de miercuri seara.

TEAM SPIRIT Încă o dată s-a dovedit ideea că spiritul de echipă contează foarte mult în competițiile de anduranță, iar dacă vrei să dobori adversari mai ”grei” decât tine ai nevoie în primul rând de o coeziune foarte bună în cadrul lotului. Deși s-a schimbat jumătate din echipă în această perioadă, jucătoarele au înțeleles faptul că numai printr-o comunicare foarte bună pot ajunge departe. Așa s-a întâmplat la Mondialul din 2015, la fel tinde să se întâmple și acum. În vară, la JO de la Rio, echipa își pierduse mult din această ”substanță”, dar în momentul în care Ambros Martin a venit la lot, una din principalele preocupări a fost să ”lege” din nou echipa, să le determine pe jucătoare să comunice foarte mult. Și chiar asta a făcut deja în dese rânduri la ședințele video. Antrenorul spaniol a deschis ședințele, însă apoi le-a dat posibilitatea jucătoarelor să comunice între ele pe parcursul vizionărilor și a mai intervenit doar atunci când a fost cazul. Consensul la care au ajuns tricolorele în sala de ședință a fost ”transportat” apoi în teren. Cu Rusia, România chiar a arătat ca o echipă care comunică foarte bine, jucătoarele s-au sprijinit între ele, au căpătat energie și au putut lupta de la egal la egal 60 de minute cu campioana olimpică. După meci, Ambros Martin a insistat pe ideea de team-spirit, a ridicat-o chiar deasupra victoriei obținute în fața Rusiei!

MVP România a câștigat în fața Rusiei pentru că a fost echipă, dar și pentru că a avut mai multe handbaliste care au reușit să se evidențieze. Fără îndoială, MVP-ul partidei a fost Denisa Dedu, cifrele vorbind de la sine: 22 de ”save-uri”, procentaj constant pe întreaga durata jocului de peste 55%. Dincolo de cifre a fost vorba și de încrederea pe care a transmis-o colegelor, care de câteva ori au mai dat rateuri. Dar psihic, echipa a rezistat cu brio tocmai intervențiilor de magie ale Denisei. Și tactica a fost aleasă de așa-natură, încât să fie puse în valoare calitățile portarului. România a aglomerat zona centrală și a lăsat poate deliberat extremele libere, care au ajuns față în față cu Dedu de nu mai puțin de 18 ori. Dintre cele 18 aruncări, extremele Rusiei au marcat doar 5 goluri! Așadar, Dedu a scos 13 mingi din cele două extreme ale terenului.

FORTĂ‚REAȚĂ‚ Pe durata celor 60 de minute, tricolorele au adunat 4 eliminări. Știți cât a fost scorul pe intervalul celor 8 minute de inferioritate? Scor: 1-1. Acest lucru spune multe despre cum a funcționat apărarea, cât de mult a ajutat-o la rândul ei pe Denisa Dedu. Iar aici trebuie evidențiate inclusiv jucătoare precum Cristina Neagu și Oana Manea, recunoscute în principal pentru forța lor din atac, au făcut la fel de bine și munca din apărare. La Trofeul Carpați, după ce Ungaria a învins România cu 29-24, au existat destule temeri în privința apărării, dar într-o săptămână, Ambros Martin și Costică Buceschi au făcut adevărate minuni. Au riscat de cele mai multe ori cu două schimbări între atac și apărare în fața a două naționale care joacă în mare viteză, dar acum cânt tragem linia constatăm că România are a doua apărare de la Euro după Norvegia, după cifre. Dar campioana mondială are un meci mai lejer cu Croația, pe când tricolorele au înfruntat doi ”giganți”.

BACK-UP PENTRU CRISTINA NEAGU România a trăit în ultimii ani în atac de cele mai multe ori prin golurile Cristinei Neagu. Interul stânga a fost și ieri, cel puțin în prima repriză, handbalista care a făcut diferența de la distanță. A marcat patru goluri, a pus în valoare pivoții și pe Ana Maria Iuganu. În partea secundă, Cristina nu a mai avut eficiență, cel puțin până în minutuL 56, când a rupt din nou ritmul, dar a avut un back-up pe cinste, Eliza Buceschi. Jucătoarea proaspăt tranferată de Dunărea Brăila a luat multe acțiuni pe cont propriu și a ținut România în joc într-o perioadă în care Rusia apăsa puternic pe accelerație, în primele 10 minute ale părții a doua. Cu patru goluri la rând și un șapte metri obținut, Buceschi a asigurat avantajul României și a obligat adversara să alerge după egalare, nu invers. Un aspect extrem de important, dacă ne raportăm și la primul meci cu Norvegia. Pe durata celor 60 de minute de joc, Rusuia a fost egală cu prima reprezentativă doar vreo 6-7 minute, în rest a fost nevoită să alerge după egalare. Campioana olimpică nu a condus în acest joc nici măcar o secundă.

Sigur, acum România se află pe val, dar victoria cu Rusia nu are nicio valoare dacă nu va câștiga vineri și cu Croația (ora 19:30, TVR2). Naționala poate termina și pe locul 1 în grupă, dacă Rusia învinge Norvegia, dar poate fi și eliminată dacă pierde cu Croația. Nu cred că va fi însă cazul, toată delegația tricoloră și-a mutat deja centrul de atenție către următorul adversar

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?