Merg ca melcii
Restricţiile din spaţiul aerian nu au afectat doar lumea fotbalului. Cu două Europene programate săptămâna aceasta, gimnastică masculină la Birmingham şi judo la Viena, principala problemă a staffurilor tehnice a devenit transportul.
Cei mai afectaţi sunt componenţii lotului masculin de gimnastică. Ei au plecat spre Birmingham, alternând trenul cu autocarul. Un drum de trei zile, ce a pornit din Bucureşti şi s-a oprit la Bruxelles, de acolo fiind preluaţi de organizatori. "E foarte greu, am stat să vedem dacă plecăm sau nu, iar acum nu ştim când vom ajunge. Cred că va fi un concurs greu pentru că oboseala se va acumula, sper numai să nu apară accidentările", ne-a declarat vicecampionul mondial la sărituri, Flavius Koczi (foto). În această dimineaţă vor porni spre CE şi judocanele, însă cum distanţa până la Viena este acceptabilă, ele vor merge cu maşinile personale.
În timp ce unii caută soluţii pentru a ajunge la competiţii, alţii sunt blocaţi în aeroporturi, aşa cum a păţit şi delegaţia României ce revenea de la Europene de lupte, de la Baku. "Suntem la Istanbul, nu ştim când vom ajunge. Băieţii stau lungiţi pe aici, pe bănci, ne gândim să venim cu un autocar până în ţară", a declarat secretarul general al FRL, Vasile Puşcaşu. În aceeaşi situaţie se află naţionala de hochei, care a participat la Mondiale şi care stă de două zile la Riga. "Am venit de la Narva, unde au fost Mondiale cu un autocar duminică dimineaţa şi de atunci suntem prinşi aici. Ne plimbăm prin oraş, vizităm cât de mult puteam pentru că nimeni nu ştie cu ce sau când vom ajunge", a explicat secundul Gal Sandor.

Merg ca melcii

















stie cineva pe ce post se transmite campionatul (si la baieti si la fete)?