Rusia – Serbia, a doua semifinală la Eurobasket 2017. Joi şi vineri se vor stabili cele două finaliste

14 sep 2017 1826 afişări Comentează şi tu Baschet

Spania – Slovenia şi Rusia – Serbia sunt cele două semifinale la Eurobasket masculin, competiţie care a început în patru ţări, România, Finlanda, Israel şi Turcia.

Rusia a revenit într-un Final 4 continental după o pauză de 6 ani, reuşind să elimine în sferturi naţionala Greciei cu 74-69. În prima jumătate a meciului, Rusia a fost mai mereu în spatele adversarei şi a intrat la pauza mare cu un handicap de 6 puncte (31-37). Lucrurile s-au schimbat radicat în partea secundă, din momentul în care Aleksei Shved şi-a reglat ”tirul”. Cu 22 de puncte realizate în repriza a doua (26 în total), jucătorul rus şi-a ajutat echipa să răstoarne situaţia şi să obţină la final o victorie meritată. Aleksei Shved este şi cel mai bun realizator de la Eurobasket, având o medie de 24 puncte / joc.

Dacă între Rusia şi Grecia a fost suspans până la final, în schimb, Serbia a învins clar Italia cu 83-67. Bogdan Bogdanovic a fost cel mai bun scorer din tabăra sârbă cu 22 de puncte, 14 dintre acestea fiind realizate în ultimul sfert. Serbia are ocazia, aşadar, să-şi ia o revanşă după ediţia din 2015, când a ajuns de asemenea în semifinale, dar a încheiat pe locul 4

Semifinala dintre Serbia şi Rusia se va disputa vineri seara. Prima finalistă la Eurobasket o vom afla însă în această noapte, după partida Slovenia – Spania, care va începe la ora 21:30