Repetiţie pentru Eurobasket. România a încheiat la diferenţă de două posesii un meci-test echilibrat cu Israelul lui Casspi, extrema pe care campioana din NBA o va plăti cu trei milioane de dolari în următorul sezon | GALERIE FOTO

31 iul 2017 598 afişări Comentează şi tu Baschet
Repetiţie pentru Eurobasket. România a încheiat la diferenţă de două posesii un meci-test echilibrat cu Israelul lui Casspi, extrema pe care campioana din NBA o va plăti cu trei milioane de dolari în următorul sezon | GALERIE FOTO Cei mai buni marcatori de duminică: Vlad Moldoveanu, faţă în faţă cu Omri Casspi. Foto: Cezara Paraschiv 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7961/16662232/2/img-9112.jpg

"Vulturii" au jucat, în weekend, două meciuri test împotriva Israelului, la Arena de Baschet, din Bucureşti. Naţionala României a cedat, vineri, la diferenţă de 10 puncte primul meci (73-83), în timp ce duminică a pierdut la diferenţă de două posesii (scor 81-85) o partidă în care s-a aflat la conducere în majoritatea timpului, începând cu un sfert de 25-18. Totuşi, Israelul a reuşit să încline balanţa în ultimele cinci minute, preluând dramatic conducerea la capătul unui sfert patru câştigat cu 23-14,

În timp ce "Vulturii" au fost conduşi pe teren de campionul României, Vlad Moldoveanu, care nu a evoluat vineri, iar duminică a reuşit cele mai multe puncte în meci - 27, în 30 de minute petrecute pe parchet, Israelul a contat pe starul ei în vârstă de 29 de ani, Casspi, care a venit la Bucureşti la finalul unei luni în care presa americană a anunţat că jucătorul de 2,06 metri a semnat o înţelegere de un an cu Golden State Warriors, campioana din NBA. Salariul negociat de Casspi: trei milioane de dolari.

Punctele “Vulturilor” în partida de duminică: MOLDOVEANU (27 p, 4x3, 6 rec, 1 pasă), WATSON (18 p, 2x3, 1 rec, 6 pase), BACIU (12 p, 6 rec, 1 pasă, 1 int), PALICIUC (10 p, 4 rec, 1 pasa), MANDACHE (7 p, 2x3, 3 rec, 2 pase), OLAH (3 p, 3 rec, 1 pasă, 1 capac), ORBEANU (2 p, 1 rec, 1 pasă, 1 int), POPA-CALOTĂ (2 p, 2 pase). Au mai evoluat: PETRIŞOR, TUDOR, NICOARĂ (2 rec, 2 pase, 1 int) şi NICOLESCU (4 rec, 1 int), potrivit statisticii oficiale a Federaţiei Române de baschet.

Casspi a fost, deloc surprinzător, cel mai bun om al Israelului, reuşind 16 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisve, 2 intercepţii şi 2 capace,  în timp ce Guy Pnini a fost "locotenentul" său, cu 11 puncte marcate - inclusiv două triple.

• Potrivit programului anunţat de FR Baschet, pentru România urmează un turneu Internaţional de pregătire în Grecia - acolo unde vor ,merge şi puternicele naţionale din Marea Britanie şi Ucraina.

Vlad Moldoveanu, principalul marcator al României. Foto: Cezara Paraschiv

"Mă bucur să văd o îmbunătăţire în modul în care echipa noastră se concentrează pentru fiecare partidă. Cred că suntem pe drumul cel bun, chiar dacă am pierdut, iar acesta a fost doar un meci amical. Aceasta este atitudinea pe care trebuie să o avem. Am întâlnit o super-echipă a Israelului, dar fiecare jucător a fost mobilizat şi pregătit de luptă",