EXCLUSIV ProSport LIVE | Dezvăluiri despre două meciuri aranjate în Liga 1: "Bineînţeles că am participat la blaturi. Un coleg a venit şi mi-a spus 'ia nişte bani!'"

4 aug 2015 13665 afişări Liga 1

Emilian Hulubei, fost jucător la Gloria Bistriţa - în prezent preşedinte AFAN - a dezvăluit la ProSport LIVE două episoade din cariera sa în care meciurile erau decise înainte de fluierul de start.

Gloria Bistriţa a fost considerată locomotiva Cooperativei, un sistem în care se cedau ”omeneşte” puncte, în funcţie de cine avea nevoie. A fost o metodă inventată de Jean Pădureanu, pentru ca echipa pe care o cârmuia să nu rişte retrogradarea. În astfel de partide a jucat şi Emilian Hulubei, fost fundaş stânga, care în prezent este preşedinte la AFAN. Hulubei, coleg cu Cătălin Munteanu la juniorii Stelei, a ajuns la Gloria Bistriţa în 1999, după ce s-a format în curtea Stelei, cu o escală de un sezon la Drobeta Turnu Severin. La Bistriţa avea să facă cunoştinţă cu metodele lui Jean Pădureanu.

Unul dintre aceste meciuri este o deplasare pe terenul Astrei, la începutul sezonului 2000-2001. Echipa antrenată atunci de Ion Marin nu reuşise să adune nici măcar un punct în primele două etape. Nici Gloria nu stătea grozav, cu doar un punct obţinut acasă cu Universitatea Craiova, dar echipa lui Pădureanu nu-şi făcea probleme. Emilian Hulubei a rememorat pentru ProSport meciul disputat pe 19 august 2000, la Ploieşti.

”Binînţeles că am participat (n.r. blaturi), dar niciodată nu mi s-a spus în faţă că participat. Cum mi-am dat seama? Pentru că eram singur care alergam şi singurul care aveam spume la gură.

Cu Astra, de exemplu. Am avut primul meci la Suceava, am jucat titular, ne-au bătut Suceava cu 2-1. După care am jucat acasă cu Craiova, în care n-am fost titular. Următorul meci a fost cu Astra. Astra - Gloria Bistriţa 2-0, în 2000. Tot aşa, mi-a fost rău după meciul ăla, vreo două zile nu am putut să-mi revin. Luni, când am ajuns la teren, m-a chemat un coleg şi mi-a spus: ”ia nişte bani!” Şi am întrebat: ”ce e cu ăştia?” Şi mi-a spus ”nu-i vrei, dă-i încoace!” Ideea este că niciodată nu ni se s-a sugerat să ne dăm la o parte, cel puţin mie nu mi s-a spus”, a dezvăluit Hulubei la ProSport LIVE.

• În cronica meciului, în ProSport, reporterul Cristi Zagaradniuc sublinia că ”cei de la Astra au fost siguri de victorie, după cât de ”ostili” au fost bistriţenii”. În altă ordine de idei, a fost un meci în care Lucian Sânmărtean, un puşti la acea vreme, a intrat în repriza a doua la Gloria şi a reuşit să ia cea mai mare notă.

"Dacă mai treci de jumătate, te omor!"

Nu a fost însă singurul meci pe care Emilian Hulubei l-a considerat suspect. A doua oară, beneficiara punctelor a fost Petrolul. Hulubei susţine că a fost rezervă şi a intrat după pauză, dar antrenorul l-a certat şi i-a retezat brusc apetitul ofensiv, deşi Gloria era condusă.

”Un alt episod interesant a fost într-un meci cu Petrolul. Era 2-0 pentru Petrolul şi antrenorul m-a băgat în teren după pauză, pe postul de mijlocaş stânga. Eu jucam fundaş stânga de obicei. Şi am intrat, la prima fază am dat bară, la următoarea fază am scos o lovitură liberă de la vreo 16 metri. Imediat, domnul Cârstea, a făcut schimbare. A scos fundaşul stânga, cred că Săsărman, şi m-a băgat pe mine fundaş stânga. Şi mi-a zis: ”Dacă mai treci de mijlocul terenului, te omor. S-a terminat 2-0 (n.r. s-a terminat 3-0), în ziarul ProSport, majoritatea avea căsuţă (n.r. cea mai mică notă), mulţi aveau steluţă şi eu aveam trei steluţe. Eu eram fericit că nu are ce să-mi spună în vestiar. Dar şedinţa de analiză a început aşa ”Băi, Hulubei, frumos eşti, bine te îmbraci, dar fotbal când mai joci?” Cred că a fost un moment psihologic pentru mine şi am zis să plec, n-am mai suportat”, a dezvăluit Hulubei. Emilian Hulubei s-a despărţit de Gloria la finalul acelui sezon şi şi-a continuat cariera la FCM Râmnicu Vâlcea.

• ProSport a analizat cronica şi caseta meciului Petrolul - Gloria adus în discuţie de Emilian Hulubei. În primul rând, partida s-a terminat 3-0, după 2-0 la pauză. Hulubei a fost introdus în repriza secundă, însă nu a fost notat cu 3 steluţe, ci cu două, în media echipei. Cristi Zagaradniuc a scos în evidenţă în cronica meciului relaţia de prietenie dintre Petrolul şi Gloria Bistriţa: ”În primăvară, echipa lui Jean Pădureanu a obţinut o victorie puţin scontată în faţa ”lupilor galbeni”. Sâmbătă, gazdele au câştigat fără dubii toate cele trei puncte”