Răzvan Onea se apără după ce a fost acuzat că l-a faultat prea dur pe Florinel Coman în Rapid – FCSB și nu a fost eliminat: „Știam că trebuie să-i luăm tare!” | VIDEO

Răzvan Onea, fundașul dreapta în vârstă de 24 de ani de la Rapid, a reacționat după ce l-a faultat dur pe Florinel Coman, extrema stânga în vârstă de 25 de ani de la FCSB.

Meciul dintre Rapid București și FCSB s-a disputat duminică seară, în Giulești, în cadrul etapei a cincea a play-off-ului din Superliga, iar vișiniii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Alexandru Albu, în minutul 21.

Încă din minutul 4 al acestei întâlniri, Rapid putea rămâne în inferioritate numerică, după o intrare dură a lui Răzvan Onea asupra lui Florinel ComanArbitrul Horațiu Feșnic a acordat doar cartonaș galben, iar roș-albaștrii au fost revoltați și au cerut disperați cartonaș roșu pentru rapidist.

Răzvan Onea a dezvăluit, după acestă partidă, că jucătorii de la Rapid au intrat pe teren cu lecția predată de către Adrian Mutu și învățată: au știut că trebuie să joace agresiv.

„Am pus piciorul tare în dueluri. Știam că trebuie să-i luăm tare ca să-i incomodăm. Mă bucur că ne-a reușit. La faza cu Florinel Coman nu m-am dus agresiv, ca să-l lovesc. Am tras picioarele, nu m-am dus cu talpa în față. Am venit în viteză și el s-a dat peste cap.

E o victorie foarte importantă. E o victorie la limită și e mult mai frumoasă. Am muncit foarte mult mult și sunt 3 puncte bine venite. Le mulțumim fanilor că au fost alături de noi. Au fost senzaționali. Au contat atitudinea și sprijinul suporterilor. Nu am văzut o asemenea atmosferă pe alte stadioane.

Acum vom lua fiecare meci în parte. Vom încerca să câștigăm și cu CFR Cluj. Cred că putem obține toate punctele până la final”, a spus Răzvan Onea, pentru Rapid TV.

Florinel Coman, revoltat de decizia arbitrului Horațiu Feșnic

După meci, Florinel Coman a dezvăluit că a făcut injecții la pauza meciului cu Rapid, după intrarea dură a lui Răzvan Onea, din debutul partidei.

„În minutul 3 ați văzut cum am sărit trei metri? Cum vi se pare vouă? Din minutul 5 nu am putut să mai sprintez. Am făcut injecții la pauză, am luat anti-inflamator. Am vorbit cu el la pauză (n.r. cu arbitrul Horațiu Feșnic), a fost super. Sunt echipe foarte bune în play-off, cam cele mai bune care puteau intra, oricine poate bate pe oricine, e un play-off care se joacă, un egal era echitabil, părerea mea” – Florinel Coman

Publicat: 24 04. 2023, 11:29