Rapid – Farul Constanța 3-1, în etapa a 6-a din Superliga | Giuleștenii reușesc a doua victorie din acest sezon chiar împotriva campioanei!

Meciul dintre Rapid București și Farul Constanța s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a șasea din Superliga, pe stadionul din Giulești și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.

În minutul 34 al acestei întâlniri, Emmers a șutat puternic din fața careului de 16 metri, direct sub bara transversală a porții apărate de către Marian Aioani și a deschis astfel scorul în Giulești.

După doar patru minute, rapidiștii au ajuns din nou în careul campioanei, mingea a ajung la Marko Dugandzic, în apropierea punctului cu var, iar croatul a trimis puternic direct în poarta lui Marian Aioani, ducând scorul la 2-0.

În partea a doua a jocului, Mazilu a redus din diferență în minutul 79 cu un gol spectaculos. Nu a fost însă suficient. Giuleștenii au punctat din nou, în minutul 88, prin Ioniță și au închis astfel jocul la scorul de 3-1.

FINAL: Rapid – Farul Constanța 3-1

Min. 90+6: Final de meci în Giulești!

Min. 88: GOOOL RAPID! Ioniță șutează pe jos din colțul careului mic și îl învinge pe portarul Marian Aioani.

Min. 81: Schimbare la Rapid: iese Oaidă, intră Albu.

Min. 79: GOOOL FARUL! Mazilu șutează din afar careului direct la vinclu și reduce din diferență!

Min 76: Dublă schimbare la Rapid: intră Kait și Ioniță, ies Emmers și Borja Valle.

Min. 71: Schimbare la Farul: iese Sali, intră Budescu.

Min. 65: Triplă schimbare la Farul: intră Dussaut, Vînă și Nedelcu, ies Kiki, Grameni respectiv Artean.

Min. 64: Dublă schimbare la Rapid: intră Papeau și Onea, ies Petrila și Braun.

Min. 56: Dugandzic este avertizat!

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+4: Pauză în Giulești!

Min. 38: GOOOL RAPID! Dugandzic primește în apropierea punctului cu var, șutează puternic și majorează diferența!

Min. 34: GOOOL RAPID! Emmers trimite din prima o „torpilă” în poarta lui Aioani, sub transversală, din fața careului de 16 metri.

Min. 33: Larie îl faultează pe Borja Valle și vede cartonașul galben.

Min. 16: Ratare uluitoare a lui Carnat! Horațiu Moldovan este atent și parează șutul lui Grameni până la Carnat, iar acesta din urmă trimite din fața porții, însă rapidistul respinge cu piciorul.

Min. 13: Grameni vede și el cartonașul galben, după ce îl faultează pe Funsho.

Min. 8: Artean vede cartonașul galben în urma unui fault asupra lui Borja Valle.

Min. 6: Mihai Popescu se ține de umăr și face semne că nu mai poate continua. Jucătorul Farului iese de pe teren și va fi înlocuit cu Kevin Boli.

Min. 2: Mihai Popescu se ridică și dă semne că poate continua partida.

Min. 1: Probleme pentru Mihai Popescu încă din primele secunde ale partidei! A sărit la cap cu un adversar și a căzut pe umăr. Jucătorul Farului primește îngrijiri medicale pe teren.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Rapid București: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă, Borja Valle – Bamgboye, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Drăghia, Onea, Junior Morais, I. Cristea, Al. Ioniță II, Albu, Papeau, Kait, Cîrjan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Ad. Mazilu, Carnat, E. Sali
Rezerve: Buzbuchi, Dussaut, Boli, Queiros, Nedelcu, Vînă, Rivaldinho, Budescu, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Giulești”, Superbet Arena
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) / R1: Marcel Bîrsan (București) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)

Publicat: 20 08. 2023, 20:15
Actualizat: 20 08. 2023, 20:17