Nicolae Dică, declarație controversată după intrarea criminală din Sepsi – FC U Craiova 1-0: „Îl zgârie puțin și se dă roșu”

Nicolae Dică a oferit o declarație controversată la finalul meciului Sepsi – FC U Craiova 1-0, primul din etapa a doua a noului sezon de Superliga.

În momentul în care s-a referit la faza petrecută în prelungirile primei reprize, atunci când Mascarenhas a fost eliminat direct pentru o intrare foarte dură avută undeva aproape de mijlocul terenului asupra lui Jonathan Rodriguez, noul antrenor al formației din Bănie a spus că jucătorul lui Sepsi a fost doar „zgâriat puțin”, lăsând în mod clar de înțeles că nu a fost de acord cu decizia luată de „centralul” Ionuț Coza.

În plus, Dică a ținut să sublinieze și faptul că inițial arbitrul dictase lovitură liberă pentru FC U Craiova în urma acelui contact, dar ulterior, după ce a văzut că Jonathan Rodriguez s-a resimțit foarte tare după acel moment, a decis să își schimbe decizia și să îi acorde cartonașul roșu fotbalistului grupării din Bănie.

„În prima repriză a fost o partidă echilibrată, am fost organizați bine defensiv, ofensiv am reușit să punem probleme, să ne creăm ocazii. A venit acel cartonaș roșu, dar chiar și așa nu și-au creat multe ocazii cei de la Sepsi. Nu am putut să punem probleme ofensiv. Așa, ca și atitudine, a fost ok, m-a mulțumit, important să vedem ce facem în continuare.

Atunci când iei gol din 6 metri în minutul 89, dintr-o fază fixă… Nu am văzut acum faza respectivă, dar știu că a dat fault pentru noi și apoi am văzut că a dat cartonaș roșu. L-a zgâriat puțin și dacă îl zgârie puțin se dă roșu, am înțeles.

Important este să vedem ce facem de acum încolo. În fiecare an sunt pretenții la Craiova, domnul Mititelu a investit mulți bani, avem condiții bune”, a spus Nicolae Dică, după Sepsi – FC U Craiova 1-0.

Sursă foto: Facebook / Fotbal Club Universitatea 1948

Publicat: 21 07. 2023, 21:02
Actualizat: 21 07. 2023, 21:05