Momente jenante la Chindia – Farul! Constănțenii, sancționați cu penalty după ce meciul a fost întrerupt timp de 8 minute | VIDEO

Juan Pablo Passaglia si Gabriel Andrei Torje in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 12 noiembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Meciul dintre Chindia Târgoviște și Farul Constanța, 1-1, a fost întrerupt timp de 8 minute pentru ca brigada de arbitri să se hotărască dacă acordă penalty pentru gazde.

Liderul din Superliga a avut probleme serioase în fața revelației din Jud. Dâmbovița, care și-a schimbat complet fața după ce pe banca tehnică a fost instalat Toni Petrea. Farul s-a văzut egalată în primul minut al prelungirilor dintr-un penalty acordat cu greu în urma consultării VAR. Nu mai puțin de 8 minute trecuseră de la faultul comis de Corinus asupra lui Doru Popadiuc.

Vezi AICI faza penalty-ului din care Chindia a egalat-o pe Farul!

Chindia a primit o lovitură de la 11 metri în meciul cu Farul după ce Sebastian Colțescu a avut nevoie de consultarea arbitrajului video pentru a lua această decizie.

Meciul a fost întrerupt timp de 8 minute, iar în cele din urmă „centralul” a hotărât să indice punctul cu var.

Dâmbovițenii au reușit să restabilească egalitatea din acest penalty, după ce Farul deschisese scorul prin Alexi Pitu, în minutul 67.

Echipele de start la Farul Constanța – Chindia Târgoviște

CHINDIA: 33. Căbuz – 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 80. Dumitrașcu – 5. Vorobjovas, 4. Passaglia – 10. Neguț, 59. Popadiuc, 77. A. Șerban – 19. D. Popa
REZERVE: 1. D. Moldovan, 3. C. Dima, 8. Ad. Ioniță, 9. Cooper, 11. Atanase, 13. Cherchez, 14. Grubac, 17. Chamed, 66. Ahmatov
ABSENȚI: C. Dinu, Boldor (accidentați)
ANTRENOR: Anton Petrea

FARUL: 12. Aioani – 21. Sârbu, 17. Larie, 3. M. Popescu, 25. Kiki – 6. Băluță, 18. Artean, 24. Grameni – 11. Torje, 7. Alibec, 80. Pitu
REZERVE: 1. Buzbuchi, 8. Casap, 26. Ad. Mazilu, 27. Borza, 31. Banu, 77. Sali, Mboko, Corinus, V. Morar, Doukoure
ABSENȚI: Nedelcu, Benzar, Morar, L. Munteanu (accidentați)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru As. VAR: Tunyogi Ferencz (Zalău)

Publicat: 12 11. 2022, 19:35
Actualizat: 12 11. 2022, 19:47