Helmut Duckadam, mesaj ferm pentru Elias Charalambous după gafa lui Ștefan Târnovanu din FCSB – Dinamo 2-1: „Scoate-l! Dă-i o șansă și celuilalt”

Helmut Duckadam, mesaj ferm pentru Elias Charalambous după gafa lui Ștefan Târnovanu din FCSB - Dinamo 2-1: „Scoate-l! Dă-i o șansă și celuilalt”

Helmut Duckadam, fostul mare portar al Stelei, a avut un mesaj ferm pentru Elias Charalambous după gafa lui Ștefan Târnovanu din finalul meciului FCSB – Dinamo 2-1, care le-a permis „câinilor” să reintre oarecum în joc și să spere la obținerea unui rezultat de egalitate în partida disputată pe arena „Arcul de Triumf” din Capitală în etapa a doua din Superliga, fără să fie în final cazul de așa ceva.

„Eroul de la Sevilla” consideră că ar fi bine ca portarul în vârstă de 23 de ani să fie scos din primul 11 măcar pentru o perioadă scurtă, iar Andrei Vlad să fie „reactivat” în poarta echipei roș-albastre.

În analiza sa, Duckadam a dat tocmai exemplul a ceea ce s-a întâmplat în sezonul trecut cu cel poreclit de către Gigi Becali „Messi al portarilor” și a subliniat că, în opinia sa, cei de la FCSB riscă să facă din nou aceeași greșeală, aceea de a-l proteja excesiv pe portarul titular, fapt care se pare că nu este considerat chiar benefic de către fostul mare goalkeeper.

Pe de altă parte, Helmut Duckadam nu s-a arătat foarte impresionat de jocul prestat de cele două echipe, în special în repriza secundă, și a lansat un avertisment pentru cei de la FCSB în perspectiva meciului cu CSKA 1948 Sofia din Conference League, în condițiile în care nu a putut scoate în evidență decât patru jucători de la echipa roș-albastră în urma partidei cu Dinamo.

„Prima repriză bună, a doua catastrofală de ambele părți, chiar dacă Dinamo a marcat. FCSB a trebuit să facă schimbare în minutul 90+5, să tragă de timp.

Din punctul meu de vedere, FCSB ar trebui să se gândească foarte serios la jocul de la Sofia, pentru că în această seară au fost doar 4 fotbaliști care au jucat: Coman, Olaru, Pantea, Șut. Restul zero.

Cred că se va face aceeași greșeală care s-a făcut cu Vlad. Am spus și atunci, dacă a greșit, scoate-l, dă-i o șansă și celuilalt. Nu l-au scos, a greșit în continuare și acum nu mai joacă deloc. Eu l-aș scoate puțin (n.r.- pe Târnovanu), un meci, să se mai liniștească”, a spus Helmut Duckadam, citat de digisport.ro.

Cum a analizat Marius Lăcătuș desfășurarea de forțe din repriza a doua

Legat de jocul per ansamblu, Duckadam a fost completat de Marius Lăcătuș, fostul său coechipier de la Steaua, cel care a găsit o posibilă explicație pentru jocul ceva mai modest arătat de FCSB în repriza a doua.

FCSB s-a stins în repriza a doua, dar nu din punct de vedere fizic. Au văzut cu cine au de a face în prima repriză, se gândeau că în repriza a doua, probabil, vor mai înscrie goluri și de aici atitudinea asta de relaxare”, a spus și Marius Lăcătuș, conform sursei citate.

Publicat: 23 07. 2023, 08:22