Gică Hagi l-a contrazis pe finul Adi Mutu, după Farul Constanța – CFR Cluj 1-1! Ce nu i-a convenit „Regelui”

Antrenorii celor doua echipe Adrian Mutu si Gheorghe Hagi se saluta inaintea meciului de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 2 martie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES

Gică Hagi l-a contrazis pe finul Adrian Mutu, după meciul dintre Farul Constanța și CFR Cluj, încheiat la egalitate, scor 1-1. „Regele” nu a fost de acord cu declarațiile făcute de antrenorul celor de la CFR Cluj la finalul partidei și a vorbit despre prestația campioanei în remiza cu ardelenii.

În urma meciului disputat la malul Mării Negre, Farul Constanța este, în continuare, nesigură de participarea în play-off-ul Superligii. Totodată, CFR Cluj continuă cursa de urmărire a liderului FCSB, sperând, în continuare, la titlu.

Gică Hagi l-a contrazis pe finul Adi Mutu, după Farul Constanța – CFR Cluj 1-1!

La finalul partidei de la Ovidiu, Gică Hagi a declarat că echipa lui merita victoria în fața celor de la CFR Cluj, deoarece elevii lui au avut foarte multe ocazii de a marca. Totodată, „Regele” a vorbit și despre meciul de la Botoșani, din ultima etapă a sezonului regulat, din care trebuie să obțină toate cele trei puncte.

„Eu ce să fac? Să mă arunc peste opinia lui Adi? Eu cred că meritam 100% victoria noi. Am avut mult mai multe ocazii. Multe şi foarte clare, dintr-un metru. Nu e nicio problemă. El e în play-off acum. El e fericit. Mi-am amintit de cum eram înainte, an făcut pressing sus. A venit iar momentul pe care l-a mai văzut de nu ştiu câte ori. Dar asta este. Nimic nu e uşor. Trebuie să ne refacem mental şi fizic şi să ne pregătim pentru meciul cu Botoşani”, a declarat Gică Hagi, în timpul conferinței de presă.

„Singur lor ocazie s-a transformat în gol”

Chiar dacă Gică Hagi susține că Farul a avut multe șanse să marcheze, Adrian Mutu crede că constănțenii au reușit să înscrie la singura ocazie pe care au avut-o.

„Au fost două reprize diferite. În prima am suferit, iar în a doua am dominat. Nu am văzut dacă a fost fault sau nu la Fica. Singura lor ocazie s-a transformat în gol. Ne-a lipsit inspirația. Am jucat cu echipa de pe locul patru în deplasare. A fost meci greu.

După jocul din repriza a doua, meritam golul. Dacă facem un rezumat al meciurilor de când sunt eu, repriza a doua ne-a aparținut mereu. Dar trebuie să avem mai multă continuitate. Avem nevoie de personalitate și încredere în forțele proprii.

Calculele? Se înjumătățesc punctele. În play-off, meciurile vor fi tari. Farul Constanța nu e matematic încă. Vom vedea. Să ne câștigăm meciurile mai întâi. În șapte meciuri, am pierdut doar o singură dată. Au fost meciuri grele. Poate aceste meciuri ne călesc pentru play-off.”, a declarat Adrian Mutu, la finalul meciului.

Publicat: 03 03. 2024, 11:06