Gafa uriaşă a lui Ştefan Târnovanu care o poate costa titlul pe FCSB! Ce greşeală la golul marcat de Farul | VIDEO

Mateus Santos Barbosa marcheaza un gol in poarta lui Stefan Tarnovanu de langa Risto Radunovic in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FCSB, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 21 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Ștefan Târnovanu a fost un adevărat „înger păzitor” pentru FCSB de-a lungul acestui sezon, dar în meciul cu Farul a făcut o greșeală care i-ar putea costa titlul în acest sezon pe roș-albaștri.

Gafa uriașă a lui Ştefan Târnovanu care o poate costa titlul pe FCSB! Ce greșeală la golul marcat de Farul

În minutul 42 al jocului de la Ovidiu, la scorul de 2-0 pentru FCSB, în urma golurilor marcate de Adrian Șut și Andrea Compagno, portarul de 23 de ani a apreciat greșit traiectoria unei mingi centrate excelent de Andrei Borza din partea stângă, după o combinație rapidă cu Adrian Mazilu, și a ieșit pe sub minge, dându-i astfel posibilitatea lui Mateus Santos să înscrie lejer, cu o lovitură de cap, în poarta rămasă practic goală. (AICI VIDEO cu această reușită a Farului)

Acest gol i-a readus practic în joc pe elevii lui Gică Hagi, cei care păreau oarecum descumpăniți după cele două goluri marcate extrem de rapid de FCSB, în minutele 8 și 17.

Echipa antrenată de Elias Charalambous a avut chiar ocazia de a închide definitiv partida, cu doar două minute înaintea golului marcat de Mateus.

Cu doar două minute înainte, Andrea Compagno a ratat șansa de a închide jocul definitiv

În minutul 40, în urma unui contraatac purtat de Florinel Coman în flancul drept și continuat de Octavian Popescu, mingea a ajuns în careu, la Andrea Compagno. Italianul a pivotat excelent cu un adversar în spate, dar a șutat doar în bara din stânga a porții apărate de Marian Aioani cu piciorul drept.

Astfel, în loc să se facă 3-0 pentru FCSB și practic să se încheie meciul, în urma erorii lui Târnovanu s-a făcut 2-1, scor înregistrat la finalul primelor 45 de minute, iar constănțenii au început din nou să spere măcar la un rezultat de egalitate.

Publicat: 21 05. 2023, 21:57
Actualizat: 21 05. 2023, 22:06