De data asta nu i-a mai ieșit lui Gigi Becali! Malcom Edjouma a fost scos la pauza meciului de la Arad, iar jocul ofensiv al FCSB-ului s-a prăbușit în partea a doua

Dacă recent Gigi Becali s-a dovedit inspirat, iar schimbările dictate de el au schimbat jocul ofensiv al FCSB-ului, cum s-a întâmplat de exemplu în deplasarea cu FC Argeș, la partida de la Arad cu UTA lucrurile nu au mai mers la fel de bine.

La pauza jocului de pe stadionul „Francisc Neuman”, Malcom Edjouma, cel mai în formă jucător al echipei roș-albastre, a fost înlocuit cu Andrei Cordea. Rezultatul nu a fost deloc unul bun.

În partea secundă, jocul ofensiv al celor de la FCSB a suferit teribil fără un mijlocaș capabil, ca Edjouma, să apară foarte bine din linia a doua. În cele din urmă, după 1-1 la pauză, vicecampioana României a fost învinsă de „Bătrâna Doamnă” cu scorul de 3-1 și riscă să piardă contactul cu primele două echipe ale campionatului, Farul Constanța și CFR Cluj.

Această mutare neinspirată a fost semnalată și de analiștii Digi Sport, la scurt timp după finalul jocului de la Arad, la emisiunea Fotbal Club.

„Nu știu cine a luat hotărârea să îl schimbe la pauză pe Edjouma… Schimbările nu au fost cele mai inspirate, iar UTA a fost superioară în repriza a doua”, a spus Helmut Duckadam.

Acesta a fost completat și de Ilie Dumitrescu: „Mutarea asta a făcut-o și cu Argeș. De data asta a pierdut mijlocul terenului pentru că acolo s-a făcut diferența.”

Publicat: 05 03. 2023, 23:18
Actualizat: 05 03. 2023, 23:50