Ce polițe grele au de plătit oltenii în Universitatea Craiova – FCSB! Povara frustrărilor fără sfârșit, ghinioanele teribile, „blestemul” roș-albastru din Bănie plus orgoliul lui Mihai Rotaru, călcat în picioare un deceniu de patronul-antrenor Gigi Becali! EXCLUSIV

Universitatea Craiova – FCSB nu e doar un meci tare din finalul sezonului regular de Superligă 2023/2024, cu implicații evidente în lupta pentru titlu. În spatele confruntării din această etapă s-au fixat pe firul timpului, de când Mihai Rotaru a pus pe picioare clubul, o serie de amintiri-cicatrice pentru olteni. Tabloul lor pare neverosimil, dar e tocmai argumentul de forță pentru care acum, în Bănie, se caută răzbunarea din toate direcțiile!

ProSport îți prezintă în exclusivitate ce polițe grele au de plătit oltenii în Universitatea Craiova – FCSB și de ce ne așteaptă, foarte probabil, un meci mai fierbinte decât ar spune până și clasamentul la zi din Superliga!

Universitatea Craiova – FCSB înseamnă doar 6 victorii din 34 într-un deceniu pentru olteni!

Sezonul 2014/2015 a fost primul pentru Universitatea Craiova în primul eșalon după ce Mihai Rotaru a început să investească în noul proiect al oltenilor. Practic, din 2014 și până în prezent putem evalua istoricul confruntărilor dintre ceea ce s-a consacrat în viața microbiștilor ca fiind „Craiova lui Rotaru” și „Echipa lui Gigi Becali”. Iar bilanțul este unul de coșmar pentru juveți!

Au fost 34 de meciuri Universitatea Craiova – FCSB, indiferent de terenul unde s-au disputat, în Cupa României, sezonul regular al Superligii sau play-off-ul acesteia. Ei bine, Știința a reușit doar 6 victorii în cele 34 de partide! Un procentaj de succes care devine umilitor, de numai 18%, având în vedere pretențiile, investițiile și orgoliile din jurul clubului condus de Mihai Rotaru:

• 2-1 în octombrie 2018
  • 2-1 în iulie 2020
  • 2-0 în aprilie 2021
  • 1-0 în mai 2021
  • 2-0 în aprilie 2022
  • 2-1 în septembrie 2022

Ok, trebuie înțeles întregul context istoric în evoluție, faptul că Universitatea Craiova a primelor sezoane după 2014 era o formație în construcție pentru obiectivele majore din prezent. Și, totodată, de apreciat că cele 6 succese vin din perioada recentă, pe interval 2018-2022.

Dar chiar și-așa, Universitatea Craiova – FCSB de acum se va juca sub presiunea pe care tribunele de pe „Oblemenco” o simt acut, în tăcere. În acest sezon se împlinește un deceniu de luptă „Craiova lui Rotaru” vs „Echipa lui Gigi Becali” iar supremația roș-albaștrilor e ca un cuțit în tâmplă!

Ghinioane în lanț sau un blestem roș-albastru pentru Bănie?

Cele 25 de meciuri din totalul de 34 în care oltenii n-au reușit să învingă ascund însă un segment care bântuie fanaticii suporteri alb-albaștri. Din 2015 până azi, există cel puțin 9 meciuri când victoria oltenilor nu a devenit realitate fie din ghinion, fie din incapacitatea de a gestiona finalurile de meci sau pur și simplu povara mentală a faptului că FCSB se impunea deja autoritar în istoricul direct a „blocat” jucătorii lui Mihai Rotaru.

Iată cum arată această listă uluitoare de înfrângeri și remize cu scenariul lor de „blestem”:

Mihai Rotaru vs Gigi Becali înseamnă 1-8

Din sezonul 2014/2015, când Universitatea Craiova cu Mihai Rotaru a revenit în primul eșalon, după cum menționam mai sus, cursa clasărilor finale din campionat în raport cu FCSB-ul lui Gigi Becali întregește un duel cu efecte pline de amărăciune pentru olteni. Degeaba oficialii Universității au fixat mai mereu în ultimele ediții obiectivul titlului de campioană pentru Știința, deznodământul a fost că Mihai Rotaru a rămas aproape totdeauna sub Gigi Becali! Iar asta deși, pe intervalul de timp dat, ultimul deceniu, FCSB a fost campioană o singură dată!

Practic, deși n-a atins supremația în Superliga, echipa lui Gigi Becali a făcut cumva și mereu s-a clasat peste cea a lui Mihai Rotaru. Sau, dacă vreți, juveții au „reușit” să aibă un parcurs sub cel al rivalilor din Capitală în 8 din 9 cazuri.

Iată cum arată istoricul evolutiv al pozițiilor din clasamentul final Superliga pentru Universitatea Craiova și FCSB! Un singur sezon din nouă, cel 2019/2020, poate fi contabilizat ca victorie în dreptul lui Mihai Rotaru, în vreme ce alte opt sunt succese ale lui Gigi Becali pentru acest duel: