Bogdan Andone, plin de nervi după ce echipa sa a fost egalată pe final în UTA – Botoșani 2-2, deși avea un om în plus: „Ne-am bătut joc!”

Arbitrul de rezerva George Catalin Gaman alaturi de Bogdan Andone in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si FC Arges, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, vineri 19 februarie 2021. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

FC Botoșani a remizat cu UTA, scor 2-2, în etapa 25 din Superliga, deși a avut meciul „în mână”. Moldovenii au fost conduși cu 1-0, însă au reușit să revină. Mai mult, echipa lui Valeriu Iftime a avut un om în plus, însă a sfârșit prin a fi egalată în minutul 90.

După fluierul final, Bogdan Andone, tehnicianul celor de la Botoșani, a avut o reacție dură.

După ce Botoșani a fost egalată în minutul 90, deși avea un om în plus, Bogdan Andone, antrenorul formației moldovene, și-a distrus fotbaliștii și a spus că aceștia au jucat în bătaie de joc.

„Am pregătit jocul să câștigăm trei puncte și e greu de acceptat ținând cont de situațiile monumentale pe care le-am avut.

Ne-am bătut joc de ele! Să iei gol în minutul 90 și ceva, aveam 6 jucători de talie. Nu vreau să fac greșeli, o să am o discuție și cu patronul. În fotbal absolut orice e posibil, vom vedea zilele viitoare.

Nu ne ajută un punct, ne ajută trei puncte. Nu ne permitem să facem greșeli, trec etapele. Ăsta e adevărul crud, dureros. Toate meciurile sunt grele, toate etapele au un obiectiv. A fost un meci important și pentru UTA, toate jocurile sunt cu miză, toate jocurile sunt disputate”,  a declarat Andone.

Ce a declarat Victor Dican după remiza cu UTA

Victor Dican, mijlocașul defensiv de la Botoșani, a mărturisit că a rămas cu un gust amar după egalul cu UTA Arad.

„Din păcate plecăm cu un gust amar. Am avut meciul în mână, nu ne-am învățat lecția după meciul din tur. Am avut 2, 3 ocazii să încheiem meciul!

Am avut superioritate numerică și totuși am suferit. Trebuie să fim mai responsabili. Azi erau foarte bune cele trei puncte. Nu avem cel mai spectaculos fotbal, dar încercăm să luptăm. Trebuie să gestionăm anumite momente mai bine.

Ne așteaptă un program mai greu, dar trebuie să o luăm meci cu meci. În campionatul ăsta oricine poate bate pe oricine”, a declarat Dican.

Publicat: 12 02. 2024, 19:31
Actualizat: 12 02. 2024, 19:44