Bogdan Andone caută scuze după UTA Arad – FC Botoșani 1-0: „E oboseală!”

FC Botoșani a pierdut pe terenul UTA-ei, scor 0-1, în cea de-a treia etapă a play-out-ului din Superliga.

Bogdan Andone, antrenorul moldovenilor, a încercat să găsească explicații pentru această înfrângere.

În ciuda înfrângerii din meciul cu UTA, Bogdan Andone, antrenorul celor de la FC Botoșani, a ținut să își felicite jucătorii pentru efortul depus. Tehnicianul formației moldovene a dat vina pe oboseală și a dat de înțeles că echipa sa a pierdut din cauza programului mult prea încărcat.

„Vreau să-mi felicit jucătorii. Din păcate ne-a lipsit concentrarea în prima repriză la fazele fixe. Pun acest lucru pe faptul că de trei zile suntem pe drumuri, e oboseală.

Repriza a doua a fost cu totul și cu totul altceva. Le-am spus să avem încredere. Am avut un ritm mult mai bun, am ratat 2-3 ocazii incredibile, din păcate acolo s-a decis soarta jocului.

Mă bucur pentru Mailat. E un jucător important pentru echipă, pentru club. Restul jucătorilor s-au ridicat la nivelul jocului. Jucătorii care au intrat în această după amiază merită felicitați. Îi înțeleg perfect.

(n.r. despre Gabriel David) Mi-a fost teamă să nu ia cumva al doilea galben. I-am explicat motivul pentru care a fost înlocuit. Practic am făcut schimbarea spre binele echipei, nu că ar fi jucat prost sau ceva. Am pierdut o bătălie, dar nu și războiul”, a declarat Bogdan Andone la flash-interviu.

Era foarte bine dacă legam două victorii. Din păcate nu am reușit acest lucru. Noi sperăm să ne salvăm sau să prindem barajul. Prima repriză nu prea am contat, a doua repriză am riscat un pic. Echipele sunt echilibrate, dar anumite momente pot să decidă soarta unui joc. (n.r. despre copii) I-au susținut, m-am bucurat că aducem copiii la stadion să se bucure de sport”, a declarat Țigănașu după meci.

Publicat: 05 04. 2024, 19:55
Actualizat: 05 04. 2024, 19:58