Basarab Panduru i-a transmis lui Andrea Mandorlini unde a pierdut CFR Cluj derby-ul cu FCSB: „Ce a vrut în momentul ăla?”

FCSB, echipa care a revenit după 8 ani pe stadionul Ghencea, s-a impus contra celor de la CFR Cluj, scor 1-0, în etapa a patra din Superliga. După meci, Basarab Panduru i-a reproșat lui Andrea Mandorlini, antrenorul formației din Gruia, una dintre schimbările făcute.

Basarab Panduru, reproșuri pentru Andrea Mandorlini: „Nu a făcut bine

FCSB a primit un penalty în repriza secundă, iar Andrea Compagno, jucătorul care a intrat pe parcurs, a reușit să transforme acea lovitură de la 11 metri.

În minutul 60, Andrea Mandorlini, antrenorul celor de la CFR Cluj, a decis să-l înlocuiască pe Ziv Morgan, unul dintre cei care au luat cartonaș galben. Totuși, Basarab Panduru crede că tehnicianul italian n-ar fi trebuit să efectueze această schimbare.

„FCSB a fost echipa mai bună, care știe să combine, care joacă rapid. Trebuie să discutăm despre schimbările făcute de CFR după minutul 60. Ce a vrut Mandorlini în momentul ăla? A simțit că FCSB poate fi bătută și l-a scos pe Morgan?

Sau a greșit? Impresia mea este că nu a făcut bine ce a făcut. FCSB nu a avut ocazii cât CFR a avut 3 fundași centrali pe teren. Din acel moment s-au schimbat lucrurile. Olaru nu a putut să pătrundă din inter printre cei trei fundași centrali în prima parte.

Impresia mea este că le-ai dat posibilitatea adversarilor să îți marcheze. Compagno a fost foarte șmecher la penalty-ul scos, l-a simțit pe Cvek în spate și a protejat foarte bine”, a declarat Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Andrea Mandorlini nu s-a ferit să-l critice pe Marcel Bîrsan: „El a decis partida. Penalty-ul lor a fost inexistent”

După partida de pe stadionul Ghencea, Andrea Mandorlini, antrenorul CFR-ului, a criticat dur arbitrajul și a spus că Marcel Bîrsan, centralul partidei, n-ar fi trebuit să dicteze penalty pentru FCSB. Mai mult, tehnicianul italian crede că formația din Gruia a fost echipa care trebuia să primească o lovitură de la 11 metri.

„Arbitrul a decis partida, nu Steaua (n.r. FCSB). Nu am pierdut acest meci, arbitrul a decis câștigătoarea, A fost penalty la Dawa, și-a îndepărtat mâna de corp și a fost henț. Penalty-ul lor a fost inexistent. Complimente pentru ei, dar eu cred că arbitrul a decis acest meci. Noi am avut primul penalty pe care trebuia să îl acorde. Sunt episoade care decid aceste jocuri.

Nu știu de ce nu a dat penalty și pentru noi când mâna era atât de îndepărtată de corp. A fost mai obosiți decât ei, am pierdut multă energie cu Adana. Eu cred că meciul nu a fost decis de jucători ci de altcineva.

Suntem triști și nervoși pentru că la meciurile importante VAR-ul trebuie să ajute. AU făcut acest sistem ca să fie folositor arbitrilor, să meargă să vadă faza”, a spus Andrea Mandorlini la finalul meciului FCSB – CFR Cluj 1-0.

Publicat: 07 08. 2023, 08:49
Actualizat: 07 08. 2023, 10:35