Scandal din cauza arbitrajului la meciul CS Universitatea Craiova- CFR Cluj. Ardelenii au cerut două lovituri de la 11 metri în prima repriză

Dan Petrescu a cerut mereu arbitraj video la meciurile din Liga 1. A primit doar o mulțime de amânări. I-ar fi prins tare bine VAR-ul la meciul CS Universitatea Craiova- CFR Cluj.

În minutul 40, când tabela arăta 1-1, după golurile înscrise de Dan Nistor și Vinicius, clujenii au solicitat lovitură de la 11 metri. Mingea l-a lovit în mână pe Bogdan Vătăjelu după execuția lui Ciprian Deac, dar arbitrul Ovidiu Hațegan a făcut semn că jocul trebuie să continue.

O altă fază controversată s-a petrecut tot în careul oltenilor. Billel Omrani a căzut în careu după un duel cu Vlădoiu, dar Hațegan nu a fluierat nimic.

CFR Cluj, echipa norocoasă cu Ovidiu Hațegan la centru

Ovidiu Hațegan a arbitrat de 3 ori în acest sezon formația din „Bănie”, în timp ce clujenii au fost conduși de la centru în patru rânduri. De când activează, din 2008, și până în prezent, Ovidiu Hațegan a fost central la 48 de meciuri ale formației din Gruia, aceasta înregistrând 19 victorii, 9 înfrângeri și 20 de rezultate de egalitate.

Echipa din Bănie l-a avut la centru de 28 de ori pe Ovidiu Hațegan, care s-au desfășurat astfel: 11 victorii, 9 înfrângeri și 8 remize.
Doar de trei ori a mai arbitrat arbitrul FIFA duelul dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj până în prezent, iar acestea s-au încheiat astfel: 0-0 în sezonul 2016-2017, și în 2-0 pentru Craiova și 1-0 pentru CFR, ambele rezultate în 2018-2019.

Publicat: 03 08. 2020, 21:29
Actualizat: 04 08. 2020, 01:53