Nicolae Stanciu, campion în Cehia cu Slavia Praga! Victorie mare pentru fostul jucător de la FCSB și o nouă prestație excelentă | FOTO & VIDEO

Nicolae Stanciu a reușit o performanță extraordinară, iar Slavia Praga este campioana Cehiei! Miercuri, Slavia a câștigat derby-ul cu Plzen, scor 1-0, după golul marcat de Sevcik, în minutul 69. Nicolae Stanciu a jucat 88 de minute pentru Slavia Praga.

Așa cum era de așteptat, internaționalul român a fost titular pentru Slavia, iar românul a evoluat aproape tot meciul, având o nouă prestație solidă.

Nicolae Stanciu, sărbătoare alături de 4.000 de fani

Cum în Cehia accesul fanilor este permis, fostul mijlocaș de la FCSB a putut sărbători alături de 4.000 de suporteri un an de vis, în care Slavia a eliminat-o pe CFR Cluj și a ajuns în grupele Ligii Campionilor.

Echipa lui Nicolae Stanciu, 9 puncte peste Plzen

Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului din Cehia, Slavia Praga are 9 puncte peste Plzen și avantajul meciurilor directe, care e criteriul de departajare. Echipa lui Stanciu va intra în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, sau în play-off, în funcție de cine va câștiga competiția.

Echipa Slaviei Praga: Kolar – Coufal, Zima, Kudela, Boril – Sevcik, Traore – Masopust, Stanciu, Provod – Tecl

Mesajul lui Mirel Rădoi pentru Nicolae Stanciu: „Nu are ce căuta acolo!”

Campion în Cehia, mijlocașul se poate gândi acum și la meciul cu Islanda. Chiar înaintea meciului cu Plzen, Mirel Rădoi a vorbit despre starul Slaviei Praga.

„I-am spus lui Stanciu că a început să joace bine prea devreme și să joace așa și în septembrie-octombrie (n.r. râde). El vrea să facă mai multe decât poate. Am avut nenumărate discuții cu el. A primit și un anumit video în care se vede că el e în poziția de număr 6 și nu are ce căuta acolo. El vrea să impresioneze colegii și antrenorul. El nu vrea să joace pentru el, o face mereu în slujba echipei. Dacă toți ar gândi așa, ar fi dificil. Va conta numărul de meciuri până la ora partidei cu Islanda”, a declarat Mirel Rădoi la Digi Sport.

Publicat: 24 06. 2020, 23:23
Actualizat: 24 06. 2020, 23:26