Unde dă Tata Puiu’ crește! Anghel Iordănescu, critici pentru naționala lui Edi Iordănescu după meciul cu Israel: „E o chestie pe care nu pot să o înțeleg!”

Ionel Tersinio Gane si Edward Iordanescu zambesc spre final la meciul de fotbal dintre Israel si Romania, din cadrul preliminariilor Campionatului European 2024, desfasurat pe Puskás Akadémia Pancho Aréna din Felcsut, sambata 18 noiembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Anghel Iordănescu, fostul selecționer al echipei naționale și tatăl actualului selecționer, a avut și critici la adresa lui Edi Iordănescu după meciul cu Israel și calificarea la Campionatul European din 2024.

Partida dintre Israel și România s-a disputat sâmbătă seară, în Ungaria, în cadrul etapei a noua a Grupei I din preliminariile Campionatului European din 2024 și s-a încheiat cu victoria tricolorilor, scor 2-1, după golurile marcate de către George Pușcaș, în minutul 10, respectiv Ianis Hagi, în minutul 63. Israelienii au deschis scorul încă din minutul 2, prin Zahavi.

Deși România și-a asigurat matematic, cu o etapă înainte de finalul preliminariilor, calificarea la Campionatul European din Germania, Anghel Iordănescu, pe lângă laudele aferente, a avut și critici de adus selecționerului și echipei naționale.

Anghel Iordănescu nu și-a putut explica pur și simplu, la cum îl știe el pe Edi Iordănescu, cum a putut încasa România un gol atât de rapid în meciul cu Israel.

„Prin ceea ce au realizat, au intrat în istoria fotbalului românesc. Au înțeles că presiunea era uriașă și pe selecționer. După cum se prezentase Israelul în meciul anterior cu Elveția, efectiv a fost un joc reușit, de vis, cum ni-l doream cu toții.

Faptul că am luat gol în minutul 1 și 40 de secunde, este o chestie pe care nu pot să o înțeleg. La nivelul ăsta, la nivelul unui selecționer analitic, extrem de aplicat pe analize, nu aveau voie să primească un astfel de gol. Putea să însemne chiar pierderea calificării. Au trecut peste acest moment, au ajuns să egaleze foarte repede, ca în final să și câștige”, a spus Anghel Iordănescu, la Digi Sport.

Situația în clasamentul Grupei I după Israel – România 1-2

Sâmbătă seară, tricolorii i-au învins pe israelieni cu scorul de 2-1, iar Elveția a remizat cu Kosovo, scor 1-1.

În urma acestor rezultate, România a urcat pe primul loc, cu 19 puncte, iar Elveția a coborât pe poziția secundă în Grupa I, cu 17 puncte. Podiumul este completat de către Israel, cu 12 puncte.

Kosovo ocupă locul al patrulea, cu 11 puncte, iar codașele grupei sunt Belarus, cu nouă puncte, respectiv Andorra, cu două puncte.

Pentru România urmează meciul cu Elveția, programat marți, pe 21 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională, în cadrul ultimei runde din această campanie de calificare.

Publicat: 19 11. 2023, 19:26