România înfruntă Slovacia sau Kosovo chiar dacă pierde cu Turcia! Ce spune regulamentul

România intră în barajul pentru Mondial cu un ochi la calificare șu cu unul la un scenariu absurd impus de FIFA. Dacă „tricolorii” sunt eliminați de Turcia în semifinala din 26 martie, nu vor avea voie să se întoarcă acasă.

Regulamentul îi obligă să dispute un amical în aceeași zi în care se joacă finalele din baraj, pe 31 martie.

România înfruntă Slovacia sau Kosovo chiar dacă pierde cu Turcia!

Conform procedurilor FIFA, echipele învinse în semifinale trebuie să joace între ele un meci amical pe terenul formației care ar fi găzduit finala rutei respective. Cu alte cuvinte, România ar fi trimisă fie în Slovacia, fie în Kosovo pentru un duel fără miză sportivă.

Surse din FRF au confirmat că naționala este obligată să respecte protocolul. Iar asta înseamnă că, la doar câteva zile după un posibil eșec cu Turcia, elevii lui Mircea Lucescu ar trebui să susțină o deplasare suplimentară, una care, în anumite scenarii, poate deveni un adevărat infern, scrie Golazo.

Cel mai sensibil scenariu este cel în care România ar ajunge să joace un nou meci cu Kosovo. Ultima întâlnire directă, din 15 noiembrie 2024, a fost un haos total. Partida de Nations League s-a rupt în prelungiri, după ce tensiunile de pe teren au escaladat până la gesturi extreme.

Atunci, conflictul dintre Alibec și Rrahmani a aprins atmosfera. Kosovarul l-a apucat de gât pe atacantul român, iar Alibec a răspuns cu o palmă. De aici, totul a degenerat. Ultrașii kosovari au răspuns cu gesturi obscene și au afișat semnul „vulturului”, simbol cu puternică încărcătură politică. Peluza românească a reacționat, scandările s-au amplificat, iar Rrahmani i-a scos pe kosovari de pe teren. UEFA a decis ulterior 3-0 pentru România la „masa verde”, însă a amendat FRF pentru reacțiile ultrașilor.

Gică Popescu, înspăimântat când a văzut că jucăm cu Turcia: „E rău! Asta e finala pentru Campionatul Mondial”

Gică Popescu a reacționat ferm când a văzut adversarul României din semifinala barajului pentru Mondialul din 2026.

„E rău. Eu cred că pentru noi asta este finala pentru participarea la Campionatul Mondial. Turcia este o echipă cu jucători la cluburi importante, cu jucători valoroși. A crescut enorm în ultimii ani. Nu ne-o doream. Dacă vrem să fim prezenți acolo, trebuie să jucăm contra echipelor ăstora și să le batem. E finala noastră. Dacă trecem de Turcia, aparent finala cu învingătoarea din cealaltă semifinală pare una ușoară. Va fi o atmosferă pe măsura importanței jocului pe care îl vom juca acolo. Ne-am uitat la meciurile echipelor de club, ale naționalei.

Suporterii turci fac o presiune rar întâlnită pe alte stadioane. Trebuie să ne așteptăm la o primire ostilă, nu foarte prietenoasă, indiferent de relațiile dintre noi și turci din perioada când jucam acolo. Trebuie să fim pregătiți de acest meci. Chiar și de această presiune pe care o pun suporterii gazdelor”, a spus fostul internațional, la Antena 1.

Publicat: 21 11. 2025, 10:56