Reacția nervoasă a lui Cosmin Contra în privința presupusului scandal de la națională! Ce a spus despre Alex Mitriță: „Facem un caz național acum…”

Selecționerul Cosmin Contra a fost foarte deranjat de ultimele informații apărute în presă, coform cărora Alex Mitriță a primit „interzis” la naționala României, după ce l-ar fi înjurat pe secundul Ionel Gane. „Guriță” a dat asigurări că nu există probleme la prima reprezentativă a României și a explicat motivul pentru care fotbalistul nu a mai primit nicio șansă în partida cu Feroe.

România a început campania de calificare la EURO 2020 cu o înfrângere în Suedia, scor 2-1, și cu o victorie acasă cu Feroe, scor 4-1. Dacă în primul meci Alex Mitriță a fost titular, dar schimbat la pauză, în al doilea nici măcar nu a prins banca de rezerve.

Contra susține că atacantul nu l-a înjurat pe secundul său și fotbalistul și-ar fi recunoscut greșeala: „Nu există probleme la echipa națională, se inventează. Parcă e o temă națională ce se întâmplă cu Mitriță. Pot infirma.Nu a existat niciu conflict, niciun gest al lui Mitriță, în afară de supărarea pe care a avut-o al schimbare, ceea ce mi se pare normal, pentru că a fost după 45 de minute. Nicio reacție nu a avut la pauză, era supărat. Dacă nu era supărat, înseamnă că aveam o problemă.

Eu am vorbit cu Mitriță, i-am spus ce a greșit în modul lui de a vedea acea schimbare din Suedia. Am avut o discuție onestă cu el, clară. În ziua meciului cu Feroe am discutat cu el. L-am anunțat că nu va face parte din lot, i-am spus motivele și cred că Mitriță și-a dat seama ce i-am spus. Nu există nicio problemă și nu va exista. Atitudinea lui de la antrenament mă privește pe mine. Nu a fost nicio problemă după acea discuție, a stat cu coechipierii lui, le-a urat baftă, lucruri normale într-o echipă. Facem un caz național, când nu există niciun caz. De ce se creează un caz, când nu e un caz? Nu-i face bine jucătorului acest caz, el a infirmat. Dacă eu am vorbit cu el și el mi-a spus că em avut dreptate, atunci care e problema?”, a declarat selecționerul României, la DigiSport.

Publicat: 28 03. 2019, 22:04
Actualizat: 28 03. 2019, 22:05