„Pe freză e în trend / E Gucci, așa se spune acum, nu?!”. Atacantul mai atent cu look-ul decât cu golurile, ironizat la scenă deschisă de comentatorii TV la România – Israel

Costi Mocanu și Emil Grădinescu, comentatorii meciului România – Israel, 1-1, din preliminariile Campionatului European 2024, au remarcat look-ul atacantului pe care Edi Iordănescu a mizat în repriza secundă.

România a primit vizita Israelului, în runda a cincea a preliminariile EURO 2024. Tricolorii au remizat pe Arena Națională, 1-1, cu peste 49.000 de spectatori pe stadion.

În repriza a doua, când scorul era egal, Edi Iordănescu a forțat în atac cu George Pușcaș (26 ani). Selecționerul l-a scos de pe terenul în minutul 64 pe Denis Alibec (32 ani), marcatorul golului, și l-a introdus pe jucătorul lui Genoa, în ciuda faptului că nu a evoluat niciun minut în acest sezon.

George Pușcaș a ieșit în evidență în minutul cu faza din minutul 78, când a avut o ocazie importantă de a o aduce pe România în avantaj, dar a irosit-o cu un șut mult peste poarta lui Omri Glazer (27 ani).

Pe parcursul meciului, atacantul s-a făcut remarcat cu look-ul său, iar comentatorii partidei nu s-au putut abține să nu remarce frizura lui George Pușcaș: „Pe freză e trend”, a spus Costi Mocanu. „E Gucci, așa se spune acum, nu?!”, a completat imediat Emil Grădinescu.

Echipele de start de la România – Israel

România: H. Moldovan – Sorescu, Cr. Manea, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, N. Stanciu, M. Marin – Fl. Coman, Alibec
Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, I. Hagi, Rus, Olaru, Moruțan, Camora
Selecționer: Edward Iordănescu

Israel: O. Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Goldberg, Revivo – Peretz, Lavi, Gloukh – Jehezkel, Turgeman, Solomon
Rezerve: D. Peretz, Jarafi – Jaber, Lemkin, Safuri, Weissman, Kinda, Kanichowsky, Abu Fani, Baribo, David, Davidzada
Selecționer: Alon Hazan

Arbitru: Slavko Vinčić // Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (toți Slovenia)